| AvalohAlyn a întrebat:

Vreau sa studiez spiritualitatea..domeniul asta fascinant și interesant, spuneti-mi va rog, de unde să încep mai întâi? In spiritualitate se include bineinteles și religia dar nu numai..simt că sunt atras cel mai mult de domeniul acesta numit spiritualitate..deci ce sfaturi îmi puteți da in acest sens? Cu ce cărți sa incep?
PS; Cel mai mare model spiritual al meu (pot zice că model suprem) este Iisus Hristos.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cartea "Calea către Hristos". Este cea mai buna.
https://www.viatasisanatate.ro/calea-catre-hristos
O gasesti gratuit in multe formate eletronice. Chiar si in aplicatia EGW Writings 2 de pe Magazin play.

| Dddonkey a răspuns (pentru anonimg):

Ellen G White? Pierdere de vreme, citeste Biblia daca vrei spiritualitate nu persoane care vorbesc despre Isus. De ce te \i duce intai la cineva care interpreteaza Biblia gresit cand poti sa citesti originalul?

| anonimg a răspuns (pentru Dddonkey):

De ce recomand cărțile lui Ellen White?
Pentru că cititorii lor vor fi nu doar conduși spre Biblie, ci și scrierile ei sunt in așa fel încît trezesc interesul pentru Biblie.
Oricine va citi cărțile lui Ellen White se va convinge singur că acestea sunt inspirate de Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Dap, la adventisti e cunoastere revelata ca masturbarea e cauza tuberculozei si a cancerului. Nu bacilul Koch, aia care zic de bacilul Koch sunt darwinistii.

5 răspunsuri:
| SingleForOne a răspuns:

Dacă Iisus Hristos îți este cel mai mare model spiritual, atunci facultatea de teologie ți-ar fi cea mai potrivită, nu cursuri și cărți de toate felurile, fără îndrumare profesională.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cere lumină de sus și citește Biblia.winking