| WholeWorldTeam a întrebat:

Nu inteleg versetul acesta :

"Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele şi răul. Şi acum nu cumva să-şi întindă mâna şi să ia roade din pomul vieţii, să mănânce şi să trăiască în veci!" (Geneza 3 : 22)

Ce se intampla daca Adam mai manca din pomul cunostintei binelui si al raului? Si de ce Dumnezeu nu a vrut ca omul sa ramana nemuritor.As vrea mai degraba o interpretare din punct de vedere ortodox.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand biblic dumnezeu a creat destinul tuturor din moment ce el a creat totul, el a creat si destinu lui adam si stia foarte bine ce vor face cei doi adam cu eva, chiar daca au mancat un mar de ce nu lea iertat? daca un copil face o greseala i tai mana jos? ce vina au avut copii lui adam pentru cea ce a facut el?
copii au suferit si ei, ei au pierdut darul veniciei fara ca sa greaseasca, deci dumnezeu se joaca cu noi teatru daca nu e asa atunci numai cunoaste totul nu uita o singura actiune daca nu stie numai cunoaste totul

| millyca a răspuns (pentru RAY):

Cred ca gresesti, dar fara voia ta. Partea asta cu "Dumnezeu atotstiutor" sunt aproape sigur ca a inventat-o prea-sfanta biserica, cu scopul vadit de a-i tine pe oameni in ascultare. Geneza spune ca "i-a parut rau Domnului ca l-a facut pe om pe Pamant". Deci, daca ar fi anticipat cat de putin ce avea sa se intample, atunci nu il mai facea. Sau poate a fost masochist. Emo? happy

| milan9 a răspuns:

"Prin incalcarea poruncii, omul s-a depreciat ca faptura perfecta, devenind imperfect.imperfectiunea accentuandu-se dea lungul veacurilor asa cum vezi ca se intampla.cum era lumea pe vremea bunicilor nostri si cum e acuma? daca omul devenea nemuriutor, ce ar fi pe pamant? ca numa bune face omuletul nostru.ba un razboimba chimicale.ba manipulari genetice, mai o distrugere a naturii, mai un drog.si o betie"
Foarte tare, merita funda... laughing

| grab a răspuns:

Dumnezeu a lasat omului un gram de raspundere si acesta nu a stiut sa o foloseasca, a riscat! si a pierdut! Dumnezeu iubeste omul si muritor, ba mai mult, ii ofera viata vesnica daca pe viata pamanteana traieste frumos.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

"Ce se intampla daca Adam mai manca din pomul cunostintei binelui si al raului?"
În primul rând, relatarea din Geneza vorbeşte despre doi pomi, nu unul. În Geneza 2:17 se vorbeşte despre "pomul cunoaşterii binelui şi răului" din care primii oamenii nu trebuiau să mănânce. Iar în Geneza 3:22 se vorbeşte despre "pomul vieţii" din care Dumnezeu nu a dorit ca Adam şi Eva să mănânce după ce au păcătuit.
Ce reprezentau aceşti doi pomi?
Nu avem nicium motiv să credem că ei ar fi avut proprietăţi speciale care puteau cauza moartea sau existenţa eternă. Mai degrabă ei au fost folosiţi ca nişte simboluri ce reprezentau anumite lucruri.
Ce putea să reprezinte "pomul cunoaşterii binelui şi răului"? Dreptul ce îl avea Dumnezeu în calitate de Creator să stabilească pentru creaturile sale ce este bine şi ce este rău. Atâta timp cât nu mâncau din acel pom, Adam şi Eva ar fi demonstrat că recunosc şi respectă autoritatea Creatorului lor. Interesant, Adam şi Eva cunoşteau ce e bine şi ce e rău deoarece ştiau că a mânca din rodul acelui pom era rău şi invers, a se abţine era bine. Dar atunci când au fost înşelaţi de Satan şi au mâncat din rodul pomului ei au încercat să-şi abroge un drept ce-i aparţinea doar lui Dumnezeu, dreptul de a hotărî personal ce e bine şi ce e rău.
Ce reprezenta "pomul veiţii"? Biblia nu dă alte detalii dar din Geneza 3:22 reiese că dacă Adam ar fi mâncat din el ar fi trăit veşnic. Înseamna asta că atunci el era muritor? Nu, deoarece moartea este prezentată doar ca consecinţă a neascultării. (Geneza 2:17) După toate probabilităţile Dumnezeu i-ar fi permis lui Adam şi Evei să mănânce din "pomul vieţii" după ce şi-ar fi demonstrat ascultarea un oarecare timp ca simbol că merită să trăiască veşnic.

"Si de ce Dumnezeu nu a vrut ca omul sa ramana nemuritor?"
Dumnezeu a dorit acest lucru de la bun început ca oamenii să trăiască veşnic. Dar, după ce s-au răzvrătit Dumnezeu nu le-a mai putut oferi ocazia de a mânca din acel pom deoarece ei înşişi s-au discalificat de la privilegiul de a trăi veşnic ascultând de Creatorul lor şi recunoscându-i autoritatea.

Aceasta este o interpretare BIBLICA a acestor întrebări.
Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin incalcarea poruncii, omul s-a depreciat ca faptura perfecta, devenind imperfect.imperfectiunea accentuandu-se dea lungul veacurilor asa cum vezi ca se intampla.cum era lumea pe vremea bunicilor nostri si cum e acuma? daca omul devenea nemuriutor, ce ar fi pe pamant? ca numa bune face omuletul nostru.ba un razboimba chimicale.ba manipulari genetice, mai o distrugere a naturii, mai un drog.si o betie, ba medicamente si vaccinuri cu efecte nestiute de catre masele largi.

| BlackSulphur a răspuns:

Era gelos.

| ADN30 a răspuns:

Pomul vietii este un simbol. El simbolizeaza darul pe care doar Dumnezeu poate sa-l dea :,, viata vesnica". De aceea Dumnezeu ia alungat imediat pe pacatosi - pentru ca nu meritau sa mai li se ofere darul vietii vesnice.

| victorasM a răspuns:

Dupa cum ne spune chiar Scriptura : Si au fost buna foarte. Omul a fost pus ca o incununare a creatiei, fiind inzestrat cu tot ce avea nevoie. Omul ca obtinut sa spun asa moartea prin incalcarea poruncii. Tot in Scriptura e marturie : Cand vei gusta din acest pom cu moarte vei muri.
Moartea era ceva groaznic atunci, fata de acum. Omul deja incepuse sa aiba propria viziune odata cu gustarea din pom de aceea Dumnezeu l-a izgonit din Rai, pentru a nu cunoaste taina Sfintei Treimi. Funda?