| Anonimul1995 a întrebat:

Sunt un suflet ratacit şi ravaşit
La 28 de ani nu imi gasesc linistea si o fata care sa ma accepte asa cum sunt.
Am avut o relatie de 7 ani care nu a ținut, m-am desparțit oficial chiar in ziua cand mă intorceam de la înmormântarea fetiței mele
Au trecut 3 ani de atunci
Eu sunt ratacit si nu mai stiu ce sa fac cu viata mea,nu stiu incotro să apuc sa evoluez sa imi gasesc linistea
Recent am cunoscut o fata,am fost la ea acasă,cu parinti ei m-am inteles bine,am vrut sa o cunosc dar ea ma ignorat,e recent despartita,sufera si nici nu vrea sa auda de mine,am senzatia ca vrea pe altcineva mai bun ca mine,treaba e ca m-am indrăgostit de ea si mi-a si dat block pe retelele sociale.
Cand sa imi revin putin,am cazut inapoi de unde am plecat.
Nu vad nici-o iesire
Stiu ca relatia trecuta am pierdut-o din cauza unor farmece facute de rudele fostei concubine,au si reusit ce si-au propus,il are ca sot pe varul ei primar,cel care a mai incarcat sa filtreze in trecut cu ea si nu a reusit,ma iubea mult pe mine dar vad ca i-a mers cu forța!
Credeti ca am facaturi să nu pot avea familie,fericire?
Stie cineva un om care ma poate ajuta?
Sta cineva aproape de vreo manastire să meargă să ma dezlege?
Nu am pe nimeni din familie sa ma ajute
Parintii mei sunt reci nu cred in asa ceva,bunici am la tara dar nici cu ei nu poti discuta asa ceva
Ma ajuta cineva?
Stiu ca trebuie cautat un duhovnic bun, cu rugaciuni si ritualuri crestine in zone specifice
Eu nu am cunostinte de genul
Poate este cineva care merge in asemenea locuri să-se roaga si imi face si mie o rugaciune.
Daca este cineva sa ma ajute sa imi scrie in privat ca sunt distrus total si ma distrug pe zi ce trece
Nu am crezut in asa ceva dar uite ca le traiesc pe pielea mea
Fosti socrii si familia actualului lor ginere s-au pus laolalta si au facut mizerie mare in viata mea.
Va rog sa ma ajutati
Am toate simptomele unui om cu lucrat de mâna diavolului, cei care cunosc stiu despre ce vorbesc.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

În primul rând, înainte de căsătorie omul trebuie să cunoască pe Dumnezeu.
Oamenii au făcut din căsătorie un scop pentru fericirea lor. Dar căsătoria nu aduce fericirea. Și căsătoria/relația nu trebuie să fie un scop, ci un rezultat.

După cum în vechime părinții erau pețitori pentru copiii lor, tot așa și noi avem nevoie de Tatăl nostru ceresc ca El să ne aducă partenerul potrivit pe care El l-a pregătit mai dinainte. Dar fără Dumnezeu dăm la o parte ce a pregătit El pentru noi, și alegem după părerile și gusturile noastre.
Când vom ajunge să cunoaștem pe Dumnezeu, vom ști și principiile dupa care să facem alegeri, și în același timp și gusturile noastre se vor schimba. Gusturile noastre pervertite care erau atât de dorite, după ce vom cunoaște pe Dumnezeu se vor schimba și ele.

În al doilea rând, ar trebui ca să ne facem un principiu de a nu intra în relații apropiate cu persoane de sex opus dacă noi înșine nu suntem pregătiți pentru căsătorie din toate punctele de vedere. Bărbatul a fost creat de Dumnezeu să ofere stabilitate, iar femeia a fost creată cu nevoia de stabilitate. Că dacă nu ar fi fost așa, atunci toți bărbații și toate femeile ar fi trăit separat unii de alții. Pământul ar fi fost depopulat, și n-ar mai exista nicio unitate, nicio legătură unii cu alții. Dar Dumnezeu este dragoste, și dragostea este creatoare, este unitate. Și așa trebuie să fim și noi.
Nelegiuirea abundă în lume datorita societății. Indivizii (bărbații și femeile) nepregătiți pentru căsătorie și-au format relații, familii și au dat naștere la copii la fel de răi ca ei sau chiar mai răi. Astfel de oameni, lipsiți de educația pe care Dumnezeu dorește să o avem, fiecare își face de cap -nu doar că face alegeri greșite, dar se și crede stăpân peste "partenerul" de viață.
Caută să cunoști personal pe Dumnezeu, și atunci lucrurile în viața ta vor începe să prindă contur. Te va ajuta enorm de mult în educația spirituală cartea "Calea către Hristos" pe care o găsești în aplicația EGW Writings2 din Magazin play.

| lpavel a răspuns:

Problema ta este ca crezi in asa ceva! Nu mai suntem in evul mediu iar faptul ca ai ghinion nu inseamna ca esti vrajit! Trezeste-te la realitate, sunt femei, barbati care au ajuns la 60 de ani si nu au avut niciodata o relatie, cunosc si eu cativa, pe unul nu am auzit sa zica c-ar fi fost vrajit sau blestemat ca nu si-au gasit nicidata perechea. Adevarul e ca ei nici nu au cautat iar cel ce nu cauta nu gaseste.
Deci ia-ti soarta si viata in propriile maini si traieste-o asa cum este si mai devreme sau mai tarziu va aparea cineva in viata ta dar nu te astepta ca maine sa vina! poate vor trece ani dar sigur va veni acea zi. Daca gandesti ca babele de 100 de ani mai rau iti faci, si nu exista preot sau vrajitoare care sa te poata ajuta. Ai sanse mai mari la un psiholog, poate chiar ar trebui sa vorbesti cu unul luand in considerare felul tau de gandire...

| KovacsB a răspuns:

Da,da cunoastem.
Cauta un psihiatru bun.

| Xox0 a răspuns:

Poate de vina e caracterul tau emotiv si nu toate scuzele bagate de mintea ta precum: farmece, diavolul, facaturi s-a.m.d.
Fata care ti-a dat block sufera dintr-o alta relatie ok? Pai si tu cum sa te indragostesti de ea? Pare ca gandesti cu altceva si nu cu creierul. Daca ea sufera, normal ca ori nu se baga in relatii, ori de s-ar baga, ar folosi omul ala ca sa-l uite pe fostul. Ei? Nu are putina logica? Ai vrea sa fii cu ea? Si fata care l-a luat pe varul ei, pai acolo poate a fost vorba de bani. Poate familia a vrut ca ea sa fie cu un primar, ca pana la urma e o pozitie in societate, nu? Normal ca l-a ales pe ala si nu pe tine.

Pare ca esti putin de moda veche si ti-ar trebui o femeie/fata traditionala, crestina. Dar as recomanda sa te imbarbatezi putin. Nu mai da vina pe ici colo, pe draci, pe farmece, pe aiureli din astea, ci gandeste-te ca poate problema e la tine. Deci daca nu merge o relatie, gata, e vina farmecelor sau poate e vina unuia dintre voi doi?
O problema in ziua de azi e ca nu se mai lupta cum se facea inainte si pe buna dreptate: lumea e mai independenta si e usor sa gasesti urmatoarea persoana daca ai calitatile potrivite, mai ales cand vine vorba de fete, si sa dai pas toxicitatii.
Deci ce-ti recomand e sa citesti un pic despre atractie, despre cum sa fii barbat, cum sa fii responsabil si mai putin emotiv si cu gandirea "toti sunt impotriva mea, saracul de mine". Indreapta-ti atentie catre tine si catre oameni si nimic altceva SF.