| Alisia88888c a întrebat:

Hey TPU, am nevoie de AJUTOR, înainte de vacanța de craciun am fost ''internata'' la spital, eu stau intr-un oras mai mic si nu s-a facut o internare categorica, locuind in acelasi oras ma duceam in fiecare dimineata la perfuzie si apoi ma intorceam acasa, menționez ca am avut gripa, doctorul de familie m-a consultat, apoi m-a indrumat sa ma duc sa ma internez in spital, el neînregistrându-ma in registru ăla al lor, adica ca și cum eu nu m-aș fi dus la el, m-am dus la spital, le-am spus cum stă treaba si a venit medicul de gardă să mă consulte, mi-a pus diagnosticul deja stiut, si am urmat tratamentul la spital, ma trezeam in fiecare dimineata, ma duceam la tratament și mă întorceam acasa. Problema stă în felul urmator: CU ABSENTELE DE LA SCOALA CE FAC? Nu mi-a facut nimeni o internare, nu m-a înregistrat nici medicul de familie, am încercat să vorbesc cu medicul de garda și mi-a spus '' ca m-a trecut pe urgente '' și că '' el nu poate sa îmi faca motivari din urma'', am vorbit cu directorul spitalului, același raspuns'' noi nu ne putem risca meseria ca să îți dam ție motivare'', am vorbit chiar si cu medicul de familie, de la care, am primit relativ același raspuns.(menționez am lipsit o săptămână) Nu am reușit sa rezolv cu nimeni, iar acum, în prag de bac, rămân repetentă deoarece timpul a trecut, si legislativ vorbind am voie sa aduc motivari numai 7 zile dupa ce am lipsit. VA ROG, DIN SUFLET, DACA STIE CINEVA CE POT FACE, M AM ZBĂTUT CU MAMA SA FACEM ROST DE MOTIVARI, DAR FIIND CRACIUNUL SI REVELIONUL nu am dat de nimeni, am încercat să vorbim cu direcțiunea școlară, același raspuns '' noi suntem trași la răspundere daca te motivam așa. degeaba'', din decembrie ma zbat sa gasesc o modalitate sa le motivez, mai ales ca a trecut mai bine de o luna de la pățania asta și teoretic sunt nemotivabile. trebuie sa se poata chiar refuz sa cred ca mi se întâmplă mie asta, nu am timp și sa ma dau în judecată cu nimeni, vine bacul peste mine și eu nici macar nu o da fiu prezentă. Va rog din suflet veniți cu o idee, daca mai exista ceva acte care sa motiveze absentele, va rog din suflet, nici macar diriginta nu ma poate ajuta, efectiv nu stiu ce sa mai fac.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Corect. Ai avut „internare" deci nu ti se poate da scutire pentru motivarea absentelor.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai refuzat sa stai in spital si ai mers acasa dupa injectii, inseamna ca puteai sa mergi si la scoala.
Evident ca nefiind internata nu ti se pot da scuturi medicale.
Nu ai vrut in spital, atunci nu ai cum sa obtii nici scutiri medicale si totul este corect si legal, ca nu risca nici un medic sa faca puscarie, ca sa-ti dea tie un document ilegal.

Vad ca tu nu pricepi ca cererea ta este total ilegala si este imposibil s primesti ceva ce nu este legal.
NU ai stat internata in spital, deci nu ai cum sa primesti scutiri medicale.

| Alisia88888c explică (pentru Violleta2022):

Daca nu stiti nu mai comentați aiurea, am cerut solutii, nu pareri

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alisia88888c):

Uite ca stiu, de aceea am si raspuns.
Trebuia sa gandesti, inainte sa faci chestii care te-au adus aici, fiindca acum nu-i vinovat nimeni decat tu, de situatia in care esti.
Din pacate, solutii la problema ta ilegala NU exista, fiindca nu va face nici un medic o asemenea ilegalitate, doar ca nu ai avut tu chef nici sa mergi la scoala si nici sa stai in spital.
Asta se cheama "raspudnere" pentru faptele tale!
Vei avea nota scazuta la purtarea, cate 1 punct pentru fiecare 10 absente si viata merge inainte.

| Holiday a răspuns:

5) In limita a 40 de ore de curs pe an scolar, fara a depasi 20% din numarul orelor alocate unei discipline, absentele pot fi motivate doar pe baza cererilor scrise ale parintelui sau reprezentantului legal al elevului sau ale elevului major, adresate invatatorului / institutorului/ profesorului pentru invatamantul primar/ profesorului diriginte al clasei, avizate in prealabil de motivare de catre directorul unitatii de invatamant.
1. Parintele scrie o cerere prin care se solicita motivarea absentelor efectuate de catre elev.

Cererea trebuie sa contina si motivul absentarii, care poate fi:

a) de ordin personal sau familial;

Sursa:
https://www.portalinvatamant.ro/......10636.html

Caz inchis.

| Alisia88888c explică (pentru Holiday):

Da, dar a trecut mai mult de o săptămână.

| Holiday a răspuns (pentru Alisia88888c):

Mi-e greu sa cred ca ar fi atat de imbecili dirigintele si/sau directorul unitatii de invatamant incat sa nu inteleaga situatia si sa nu accepte scutirea de la parinti chiar daca e adusa dupa cele sapte zile.
Desi, la cat de praf sunt multe dintre cadrele didactice din Romania, totusi n-ar fi exclus sa nu poata intelege ca legea asta trebuie aplicata in spiritul, nu in litera ei.
In alta ordine de idei, deocamdata nu e clar pentru nimeni cum se sanctioneaza elevii pentru absente nemotivate, pentru ca legea cu scaderea notei la purtare este facuta pe vremea cand existau semestre scolare, iar acum nu mai sunt, ci exista un an scolar cu module. Deci nu se mai poate aplica.

| FilipSorin a răspuns:

Nu prea stiu ce sa spun dar sfatul meu ar fi sa faci o rugaciune, sa ii ceri Lui Dumnezeu ajutor pentru ca El ne ajuta mereu, fa doar asta si El va gasit o solutie la problema aceasta

| Adelina4679 a răspuns:

De la spital nu ai nici-o dovadă... măcar o rețetă sa dovedesti ca ai facut perfuzi?

| Alisia88888c explică (pentru Adelina4679):

Nimic. Nici macar o rețetă ca sa pot dovedi ceva.

| Alisia88888c explică (pentru Adelina4679):

Nimic, nici macar o reteta ca sa pot dovedi ceva.