| AvalohAlyn a întrebat:

Suntem in 2015, 2015 ani de la nasterea lui Iisus Hristos.De ce si ateii si toata omenirea admit ca suntem in 2015 d.Hristos si chiar accepta aceasta numaratoare crestina? Eu sunt crestin dar e interesant de aflat de ce s-a trecut la numaratoarea asta crestina? Practic nasterea si moartea lui Iisus Hristos este un moment de referinta, un moment vital, foarte important deoarece s-a hotarat sa numerotam anii asa.Voi ce credeti despre acest lucru? Va influenteaza intr-un fel? Cine a luat aceasta decizie si cum a aparut aceasta numaratoare strict crestina?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Despre adoptarea calendarului ai aflat.
Cat priveste faptul ca ateii il admit este o cu totul alta problema...mai exact, nu au incotro.
Ateii admit O INTREAGA LISTA de nume si simboluri religioase, originea multora dintre ele nu o cunosc, pe altele nici nu le pot schimba, asa incat in mod tacit, evita sa discute despre ele sau le minimalizeaza importanta. big grin
Caduceul lui Hermes in Farmacie, Crucea in opozitie cu Semiluna Rosie si Cristalul Rosu, Themis, zeita care a dat simbolul universal al Dreptului...etc, etc.
Ce ar trebui facut?
Schimbam calendarul? big grin
Schimbam nume de planete, stele, galaxii sau elemente chimice...pentru ca sunt nume de zei greci sau romani? big grin
Cine ar vrea asa ceva nu e ateu...e idiot congenital.
De cate sute de ori nu ai auzit atei utilizand in filosofie, amor, etc termenul: Yin si Yang? laughing
Iti dau eu un exemplu chiar de pe TPU cu un ateu care a raspuns la o intrebare despre timp, fix asa:

"XXXXXX a răspuns (pentru Teardrop):
Ce legatura are asta cu notiunea de timp? nu exista yin fara yang atat iti zic, de aici sper ca ti vei da seama de ce imbatranim."
laughing
De unde sa stie saracul, ca yin si yang sunt doua conceptii religioase? big grin
S-au impamantenit in cultura umanitatii...si le-a utilizat! big grin
Ca a omis sa-si intrebuinteze si creierul, asta e alta poveste...

Later edit:
M-am saturat sa vad "raspunsuri" de felul:
"Nu e decat o conventie"
"Nu are legatura cu religia"
"Se folosesc expresiile i.e.n./e.n."...

Nu zau? laughing

"Expresiile" i.e.n. si e.n. au fost introduse in Romania de comunisti, dragi atei "informati", strict pentru a combate notarea religioasa i.d.Hr. si d.Hr.
In restul lumii, notarea ARE conotatii religioase, chiar daca nu va convine, si a ramas in felul:
v.Chr (ger.) b.c.e. (fr.) B.C. (eng.) ETC!
CE o insemna "B.C." in engleza? big grin
"Inaintea erei noastre"? laughing

"Inaintea Dezinformarii TPU"...mai deschideti si voi o carte...
Nu strica, si nici nu doare...

| Dandanache a răspuns (pentru Darkmagic):

Cand am spus ca nu are legatura cu caracterul religios, ci cu cel politic, m-am referit la faptul ca trecerea la calendarul ANNO DOMINI a fost o reforma administrativa, nu religioasa. A raspuns unor ratiuni politice, ale conducatorilor, nu nevoii spirituale a maselor.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de atei si de toata omenirea, calendarul gregorian, folosit actualmente in majoritatea statelor lumii, a fost adoptat de aceste state in perioade diferite, in unele cazuri la mult timp dupa ce a fost introdus prima data.
Detalii gasesti aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Calendarul_gregorian

| danut a răspuns:

2019 ani de la nasterea lui Isu Hristos in trup uman. Un oarecare popa ortodox a gresit numerotatia si de aici cofuzia (ca orice popa ortodox, a lipsit de la orele de aritmetica, avem si noi pe aici cateva exemple). laughing

| doctorandus a răspuns:

Isus s-a nascut in jur de 6-4 i.e.n.

| Dandanache a răspuns:

Nu are legatura cu caracterul religios al calendarului gregorian, ci cu caracterul politic al calendarului.

| Holiday a răspuns:

Pentru ca schimbarea calendarului ar fi foarte costisitoare. Deci din motive practice. Pana la urma nu e decat o conventie. In orice lucrare cat de cat serioasa nu se pomeneste nimic de Isus, pur si simplu e vorba de "era noastra" si "inaintea erei noastre" cand se face referire la data vreunui eveniment.Calendarul din punct de vedere practic este foarte util, si chiar mi se rupe ca intr-o anumita conjunctura a ajuns sa fie legat de un eveniment religios.

| sublime89 a răspuns:

In primul rand, Isus nu s-a nascut acum 2015 ani. Unele surse dau nasterea lui in jurul anului 6 BC, iar altele spun ca s-a nascut dupa anul 1 AD. Adevarul e ca nu se stie cand s-a nascut Isus, asa cum nu se stie nici cand a murit. Astea sunt doar aproximari. Iar cel care a ales sa numere anii incepand cu presupusa nastere a lui Isus a fost calugarul Dionisie din secolul 6, asa cum a spus si Dandanache. Pentru mine unul nu conteaza numaratoarea anilor. Anul 2015 nu spune nimic, pentru ca niciun eveniment cu adevarat important nu s-a intamplat acum 2015 ani. Pentru cineva care cunoaste varsta omenirii, a vietii, a Pamantului sau a Universului, 2000 de ani sunt egali cu zero. Daca ar fi un calendar care sa insemne cu adevarat ceva, acela ar fi doar calendarul Holocenului: http://en.wikipedia.org/wiki/Holocene_calendar
Macar e un calendar care tine cont de un moment improtant din istoria omenirii, adica aparitia agriculturii. Ea e cea care ne-a adus unde suntem acum, si nu Isus. Isus nu a facut altceva decat sa cauzeze un Ev Mediu care a tinut omenirea in intuneric timp de peste 1000 de ani. Nu cred ca ar fi indicat sa sarbatorim un astfel de personaj.

| biencutza123456 a răspuns:

De ce ateii accepta numaratoarea noastra? Practic asa se dau de gol ca religia este corecta.Adica cum:tu ca ateu nu crezi in Iisus, dar accepti numaratoarea care incepe de la moartea Mantuitorului? Sunt oameni pierduti, ce sa zic.Probabil crestinii ce au vazut cu ochii lor minunile in acele vremuri au decis ca numaratoarea anilor sa inceapa de la cel mai important eveniment:rastignirea lui Iisus. Spunand anul 2015 de fapt spui cati ani au trecut de la rastignire, asa cum ai spus si tu, ca sa stie toata lumea.

| Dandanache a răspuns (pentru biencutza123456):

happy

Calendarul Anno Domini a aparut tarziu, in secolul 6, si a fost opera unui calugar, Dionisie Exiguul. Nu a fost in niciun caz inventat de contemporanii lui Hristos. Si nu a fost randuit in functie de data Rastignirii, ci in functie de data Nasterii (asa cum fusese ea calculata de Dionisie).

| anonim_4396 a răspuns (pentru biencutza123456):

"Practic asa se dau de gol ca religia este corecta"... folosesti cumva : marte, mercur, saturn, jupiter, luni, joi, vineri, sambata, venus, etc? Folosesti in engleza "monday, tuesday, thursday, friday, etc?

Daca raspunsul la ambele intrebari este "da", felicitari, tocmai ai recunoscut ca si alte religii sunt corecte. De ce folosesti acei termeni? De ce accepti denumirea "lor"?

Tu ca si crestin nu ai de ce sa folosesti denumiri ce tin de religiile altora pentru ca (conform tie) te dai de gol iar acele religii sunt corecte.

Spunand ce am mentionat mai sus, admiti faptul ca zeii dupa care au fost denumite acele "chestii" sunt reali.

Răspuns utilizator avertizat
| biencutza123456 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mercur,Marte...asa-zisii,,zei" sunt doar niste nume date unor corpuri ceresti.Eu nu ma inchin la ei, deci nu admit ca religiile lor politeiste sunt bune.Nu pot planetei Marte de exemplu sa ii spun altcumva.As putea sa spun in loc de Marte, Jupiter, Saturn ndhshb, nshhgbs si hhdgd sau orice cuvinte mi-ar trece prin minte.Le spun cum au fost ele numite ca sa fiu inteleasa de restul lumii la ce ma refer, nu pentru ca admit ca religiile celalalte sunt corecte.

| biencutza123456 a răspuns (pentru remus1007):

Este important sa existe o marime de masurare a timpului pentru a sti cu cat timp in urma s-a petrcut un anumit eveniment, nu cred ca cei ce au stabilit impartirea anului in 12 luni, a saptamanii in 7 zile si a orei in 60 de minute nu au fost inteligenti.Esti ateu?

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru biencutza123456):

"Cei ce au stabilit impartirea anului in 12 luni, a saptamanii in 7 zile si a orei in 60 de minute" nu au instituit si calendarul crestin. Vorbim de lucruri diferite.

| Michael8Black a răspuns:

Pt ca nu avem alt calendar. Doar nu vrei sa adoptam un calendar de 3.000.000.000 de ani sau de cand s a decis numerotarea anilor. Calendarul crestin este mult mai accesibil si se gaseste mult mai usor pentru ca religia este cea mai mare afacere din lume. De asemenea nu ne pasa ce calendar este sau ce scrie in el, doar in ce zi suntem sau ce orar avem.