| EmaS a întrebat:

Suntem in pragul sarbatorilor de iarna. Toti crestinii cu mic cu mare sarbatoresc nasterea Domnului nostru Isus Hristos. Toti impreuna putem sa ne unim fortele si sa facem o bucurie lui Cristi daruind din putinul nostru. Haideti sa fim un pic mai buni!
Exista un utilizator pe acest site, a carui casa a ars in urma cu aproximativ doua saptamani!//...ina-2.html
Il poti ajuta si tu depunand un leu, sau cat iti permite buzunarul, in conturile ce le gasesti la acea postare. Ajutandu-l, putem dovedi ca suntem toti pentru unu! Multumesc!

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Crestini sau nu, bogati sau saraci, nu putem sti niciodata cand ni se poate intampla o nenorocire cum i s-a intamplat lui Cristi.
Amintiti-va cu totii ca TPU inseamna Toti Pentru Unu.
Acum, UNUL are nevoie de ajutor.
Majoritatea dintre noi il cunoaste pe Cristi din postarile lui.
Si ce daca? E asa de greu sa ajuti un om aflat in necaz?
Nu cred ca sunt multi utilizatori aici care sa se scalde in bani. Dar, asa cum spune Ema, o suma, cat de mica, venita din partea noastra, il poate ajuta pe Cristi si pe sotia lui sa aiba macar un acoperis deasupra capului.
Eu nu sunt credincioasa, o stiti cu totii, dar nu pot sa stau nepesatoare la gandul ca cineva, un om pe care il pot ajuta, nu mai are nimic din ce ii este necesar pentru un trai...nu decent, ci NORMAL.
Cat de egoist sa fii incat sa stai linistit in fata bradului impodobit, cu ceafa de porc la gratar pe masa, cu vin si cu portocale, stiind ca un semen de-al tau, un om ale carui intrebari si raspunsuri le-ai citit candva, nu are nici macar o masa pe care sa puna o farfurie?
Haideti, totusi, sa aratam ca, daca tot ne petrecem atat timp (sigur ma cenzureaza robotelul la "a t a t a") citind intrebari despre lungimi, grosimi, adancimi, rezumate, traduceri si alte alea, putem sa ajutam pe cineva care CHIAR are nevoie.

70 răspunsuri:
| Alex a răspuns:

@EmaTotiPentruCristi: Faci cumva discriminare? De ce zici numai crestini? De ce nu zici atei, agnostici, evrei, musulmani etc? Nu-i frumos din partea ta!

| EmaS explică (pentru Alex):

Dragul meu, stiu ca ceilalti nu cred in nasterea Domnului nostru Isus.
Nu am fost rau intentionata cand am scris, te rog sa ma crezi. Doream sa ii sensibilizez pe crestini ca sa il ajute pe Cristi sa ii aducem zambetul pe obraz.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS explică (pentru Mizantropul):

Da-mi un exemplu, tu ce sarbatoresti de craciun?

| mgtow a răspuns:

Dumnezeu sa-l ajute si sa aiba parte de tot ce are nevoie, cum am mai zis odata daca eram batran la pensie ii lasam apartamentul lui si plecam la azil. Inca ceva, ma mir ca inca mai sunt utilizatori fara creier pe aceasta categorie care critica si nu-si vad de viata lor.

| EmaS explică (pentru mgtow):

Intotdeauna este bine sa te gandesti ca acel lucru ti se putea intampla tie. Si ce doresti sa iti faca tie oamenii, faceti si voi la fel. Atunci lumea ar fi mai buna.

| mgtow a răspuns (pentru EmaS):

Eu ma gandeam cum era daca toata lumea era buna la suflet ca mine, tine si alti utilizatori (unii) din TPU care sunt de treaba. Nu ar fi criza, foamete sau infractiuni ci toti eram fericiti si ne ajutam in orice situatie, asta e daca traim cu prostii/le langa noi trebuie sa-i suportam si mai ales cand ii vad ca se tot dau mari cu schizofreniile lor de ateism le trebuie pus fermoar la gura.

| EmaS explică (pentru mgtow):

Apreciez ca esti tanar si gandesti atat de matur. Asa este, daca fiecare dintre noi am fi receptivi la nevoile celor din jurul nostru, lumea ar fi mai buna.

| Raniia a răspuns:

Stanley Jones,in cartea Viata din abundentă,scrie:,,O vointă atotputernică va fortifica vointa voastră slabă, dar numai dacă vointa cea slabă se alinează la scopurile Vointei Celei Atotputernice.O Minte Atotînteleaptă va pluti peste mintea voastră,trezind-o,stimulînd-o, făcînd-o creatoare.O Dragoste Atotcuprinzătoare va stîrni dragostea voastră si o va face atotcuprinzătoare, gata să se jertfească''...

| EmaS explică (pentru Raniia):

Cuvinte pline de farmec si de intelepciune, foarte profunde. Multumesc pentru raspuns.

| MMihai a răspuns:

Ți-am răspuns pe :
http://www.TPU.ro/......ica-de-pe/
ulterior tu ai pus această întrebare îți voi copia răspunsul meu de acolo.

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ Ema @ EmaTotiPentruCristi@
Tu ești o femeie cu frica lui Dumnezeu.
Cristi202 are nevoie la modul real, să fie ajutat.
Din ce am priceput eu, El locuia cu chirie într-o casă care a fost parțial distrusă, de acel incendiu.
Sunt mai multe moduri de a îl ajuta.
El nu prea este cunoscut de membrii TPU.ro.
Personal, nu îl cunosc, nici eu.
Inițial am crezut că a fost un foc mic, pe care l-a stins cu câteva găleți de apă.
Și eu am avut un mic incendiu, când eram student și mi-a luat foc un magnetofon și covorul.
Au schimbat tensiunea de la 120V la 220V, când am fost eu la mare și am venit noaptea, când ai mei dormeau și nu am știut că se făcuse această schimbare.
Am crezut că ceva similar, a fost și la el, dar puțin mai mult.
La el a fost un incendiu adevărat, nu ce am avut eu, atunci.
Am priceput asta corect, doar azi.
Ți-aș propune, deschiderea unui alt cont în care oamenii să îi dea bani cu împrumut, fără dobândă, pe un termen mai lung, dar să se evidențieze cine și câți bani a dat, în contul respectiv.
El are nevoie de bani acum, ca să repare casa aia, și să își cumpere niște lucruri.
Și el și soția lui sunt oameni tineri și vor putea, lucrând, să achite sumele respective.
Dacă fiecare l-ar împrumuta cu 5-10 lei sau cu mai mult, cât vrea fiecare, s-ar putea stânge până la urmă, suma de 50.000 -200.000, cu care să repare casa ălora și să cumpere și niște lucruri.
Te rog să te interesezi, dacă se poate deschide un cont unde să scrie cine și cât a depus.
Nu realizez la cât se ridică reparațiile la casa aia, dar dacă nu repară casa respectivă, unde locuia cu chirie, ăia îl vor da în judecată și el va pierde mult mai mult.
Deci reparațiile la acea casă, sunt urgente.
De zugrăvit și de reparat pereții o va face la vară, dar lucrările interioare trebuie făcute cât mai repede.
Dacă va cumpăra cele necesare de la Angroul de la Flora sau de la un alt Angro costurile vor fii mai mici.
Tu ești cunoscută și iubită de anumiți copii, care scriu pe TPU.ro.
Mă gândesc că dacă se duce un copil să pună un leu într-un cont CEC, îl trimite funcționara CEC, la plimbare, că sunt prea scumpe hârtiile pentru o depunere atât de mică.
Dacă copilul se gândește că primește cândva banii înapoi, depunerea poate să fie de 5-10 lei, sau mai mult.
Ce părere ai de idea asta a mea?
Chiar cu toată implicarea ta nu cred, că se va putea strânge suma necesară, că nu mă aștept să îl împrumute cu bani, decât o foarte mică parte dintre cei de liceu sau mai mari.
Cu o depunere de un leu, cred că îl trimite la plimbare funcționara de la CEC.
La o depunere de cinci lei sau mai mare, cred că nu mai are dreptul să refuze operația.
Consider că la modul dat degeaba, se vor stânge sume foarte mici și nesemnificative, și nu se va obține nimic tehnic lucrativ.
La modul dat cu împrumut, cred că s-ar putea strânge niște sume ceva mai mari și utilizabile tehnic.

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ Ema @ EmaTotiPentruCristi@
A fi om de treabă, nu implică să fii creștin.
Are dreptate Alex.
Eu mă consider un om bun, dar nu sunt creștin.
Eu cred în reîncarnare, cred că nu există draci, cred că este un Dumnezeu al întregului Univers, și nu un Dumnezeu tribal, ca cel prezentat de Vechiul Testament, șamd.
Cred că ideea cu bani împrumutați, este mai lucrativă, ce părere ai de ideea asta?

| chelstone a răspuns:

''Toti crestinii cu mic cu mare sarbatoresc nasterea Domnului nostru Isus Hristos.''
Sa nu exageram, unii o sarbatoresc de Paste...

Acum revenind la cristi, eu n-am cu ce sa-l ajut dar, nu voi trambitati pe aici ca dumnezeu va ajuta tot timpul?! De ce cereti acum de la noi muritorii de rand ajutor, cand aveti un barbos atotputernic, atotstiutor si omniprezent, care printr-un singur cuvant face ca lucrurile sa revina la norma (un fel de merlin). Acum nu mai e bun dumnezeu?! Eu as zice sa va rugati non-stop la dumnezeu, sa vedeti, se intampla ceva?! Pica case din cer?!

| chelstone a răspuns:

Mai stiu eu ce pacate a facut cristi in ultimul timp, poate i se trage de la faptul ca ia luat peste picior pe atei, stiu eu?! Cam asta e explicatia la crestini, sau acum nu mai e valabila?! Atunci cand se nasc copii bolnavi sau intra boala in unii, imediat spuneti: pai cine stie ce pacate au avut parintii?! Acum ce faceti va deziceti de rationamentul si credintele voastre?!

| Ecea a răspuns:

Urata treaba.Imi pare rau pentru el,dar asta este,se mai intaplma,se poate intampla oricui.
Pacat ca Dumnezeu dormea atunci,din fericire eu nu dorm,si o sa ma gandesc la o metoda de a-l ajuta.
Eventual daca ma ajut tu Ema cu un nume, prenume, oras si un numar de telefon a lui Cristi.Singura mea solutie este Western sau MoneyGram, nu pot lucra cu bancile din Romania deoarece am sechestru pe toate conturile.

| EmaS explică (pentru chelstone):

De ce trebuie sa fii rautacios? Sa stii ca Dumnezeu lucreaza prin oameni si multi atei au dar dovada de verticalitate au demonstrat ca au un suflet sensibil, si au sarit in ajutorul lui Cristi. Dumnezeu lasa soarele si ploaia si peste cel bun si peste cel rau. Daca esti crestin nu esti scutit de necazuri. Stii foarte bine prin ce necazuri mari am trecut si eu cu accidentul sotului meu. Dar, am certitudinea ca Dumnezeu transforma raul in bine. Deja eu vad partea buna a lucrurilor. Chiar daca Cristi a platit un pret, eu am vazut partea buna a lucrurilor. Dumnezeu mi-a aratat ca sunt atei sau oameni pe care eu ii credeam foarte rai, care au fost receptivi la nevoile lui Cristi, si i-au sarit in ajutor. Am vazut ca indiferent de convingerile lor, in spatele unui avatar se afla un suflet nobil, o inima simtitoare. Dumnezeu le va rasplati, si sunt suta la suta convinsa ca tot El il va ajuta pe Cristi, si va transforma raul in bine. Vom trai si vom vedea.

| William a răspuns:

Deci, eu inteleg ca tu vrei sa ajuti pe omul asta dar ce garantie am eu ca nu minte? vreau sa il ajut, dar daca minte as vrea sa stiu. Nu imi place sa fiu prostit. Ne poti arata vreo dovada ca i-a ars casa?

| EmaS explică (pentru Ecea):

Ecea apreciez foarte mult ca doresti sa il ajuti pe Cristi. Mi-ai demonstrat ca ai un suflet bun si cu alta ocazie. Iti multumesc!
cristi202 explică:
Va multumesc mult tuturor! Pina acum am crezut ca am de-a face cu o comunitate aici pe TPU, insa de ieri, vazind cite incurajari am primit, cita sustinere, si cita dorinta de ajutor, cuvintul "comunitate" pare a fi ceva... rece, ceva impropriu spus. Cred ca cuvintul "familie" exprima mai bine ceea ce am gasit aici pe TPU.
Revin, pentru ca a intervenit o greseala, si datele au fost incomplete, si pentru ca unii din cei ce vor sa ma ajute au nevoie de o confirmare, cu toate datele de care aveti nevoie pentru a ma ajuta. Nu o faceam, nu aveam de gidn sa primesc sprijin material, insa, vazind dorinta voastra de a ne ajuta, nu pot sa nu accept. Deci:
Conturi: CEC - RO43CECEC001946270290811, deschis la Sucursala Timisoara, pe numele Milco-Anitoiu Mircea Cristian (cu "tz" la Anitoiu, imi pare rau ca nu pot sa scriu cu diacritice, calculatorul de pe care scriu are erori in acest sens), la ING Bank - RO18INGB0000999901356841, deschis la Sucursala Bucuresti pe acelasi nume.
Adresa & detalii buletin: Anitoiu (tot cu "tz") Gaftoana, C.I. serie GG, nr. 260717, domiciliu in com. Joita (cu "tz"), str Principala, nr. 307, jud. Giurgiu, eliberat de SPCLEP Bolintin-Vale, la data de 15.11. 2010. Este vorba de soacra mea, deci e o adresa si date extrem de sigure.
Inca o data, va multumesc mult, mult de tot, si din inima!

| EmaS explică (pentru William):

In primul rand vreau sa iti spun ca el nu a spus despre acest necaz nimanui, numai pe mine m-a rugat sa ma rog pentru ei si mi-a spus ce au patit. Eu l-am anuntat si pe Walles si l-am ajutat cu ce am putut noi. Asa s-a aflat despre necazul lui si atunci multi au dorit sa il ajute. Un utilizator de aici de pe TPU a fost la el acasa si a confirmat. Oricum, eu nu m-am indoit de Cristi pentru ca este un crestin adevarat. Multi au demonstrat ca nu suntem doar o comunitate ci suntem ca o familie adevarata. Le multumesc tuturor ca simt impreuna cu Cristi.

| EmaS explică (pentru Ecea):

Dumnezeu nu doarme, El ne-a aratat ca sunt multi oameni buni aici pe TPU! Trebuie sa vedem partea buna a lucrurilor.

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Dar voi pocaitii aveti o asemenea zi?
Stiti voi in ce zi s-a nascut Isus?
Daca da, atunci arata-mi si mie unde scrie asta in Noul Tesatament!
Daca nu, macar ai decenta sa nu mai vorbesti lucruri nestiute si sa faci discriminari!

| EmaS explică (pentru soimos):

Dragul meu te rog sa ma ierti daca crezi ca am facut discriminari, dar nu doream sa va injosesc si pe voi care va credeti superiori noua, crestinilor. Voi spuneti ca suntem irationali, redusi, etc. Nu este scris in Biblie dar noi atunci dorim sa sarbatorim nasterea Lui. Nu este nimic gresit in acest lucru.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''multi atei au dar dovada de verticalitate au demonstrat ca au un suflet sensibil''
Pai nu cu mult timp in urma ne spunea un crestin cat de imorali sunt ateii, sau mai bine spus ce-i care nu cred in dumnezeu...

Eu n-am vrut decat sa am o viata normala, DUMNEZEU mi-a taiat aceasta sansa, iar din acel moment pentru mine el nu mai exista (asta sustinut si de dovezile pe care le-am dat in decurul timpului). Pentru mine viata nu-i un joc in care unu copil razgaiat ii fura jucariile altuia si i le strica, iar apoi pagubitul se umileste cerandu-i cateva din partile jucariei inapoi.

Nu-mi face placere sa vad oameni in suferinta, eu stiu ce-i suferinta, stiu ce inseamna sa suferi si sa fii neputiincios, stiu cum e sa fii mai rau decat un mort. Nu doresc raul nimanui, dar nu rezonez cu cei care isi pun sperante in zei imaginari, nu rezonez cu ce-i care sustin ca dumnezeu ii ajuta in permanenta iar la necaz se plang in stanga si in dreapta, nu rezonez cu autoumilirea, eu nu calc conditia umana in picioare. Faptul ca exista oameni de buna credinta care ajuta nu este meritul lui dumnezeu, cinste lor, rusine celor care merg la biserica dupa ce trec prin operatii, rusine celor care sunt ajutati de oameni simpli din pura lor constiinta si a caror multumiri se indreapta spre o entitate care putea evita situatia de fapt. Mi se pare grotesc sa multumesc cuiva care care putea face ceva sa nu mi se intample ceva rau si nu a intervenit, ar fi jicnitor pentru eventualele persoane ce au ajutat la indreptarea sau repararea unei situatii care putea evitata prin simpla vointa a unei entitati atotputernica nepasatoare si in acelasi timp vinovata de raul ce s-a abatut asupra unei persoane.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Eu nu ma rusinez cu Dumnezeul meu. Il iubesc Il ador, Il slavesc si daca trebuie sa platesc cu viata pentru credinta mea sunt gata sa o fac. El este o realitate in viata mea si cine gusta din bunatatea Lui, nu mai poate sa il paraseasca. Eu il iubesc pentru ca El m-a iubit intai si a platit pretul pentru rascumpararea mea.

| William a răspuns (pentru EmaS):

OK te cred, dar cum il ajut? Nu vreau sa dau banii la banca fiindca aia opresc comision si 90%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bine zis @Ema, gandesti la rece din cauza anotimpului!
Depunand chiar si un leu nici nu stiti cat de mult puteti ajuta, multi nu depun pentru ca le e jena sa depuna sume mici, la cati suntem aici ar fi bine sa donam toti o suma, oricat de mica ar fi ea, ar inseamna foarte mult daca ne unim cu totii, dar asta era un discurs pentru alta natie, noi...

| Ecea a răspuns (pentru William):

Nu minte, asta iti spun eu 100 %.

Nu imi este prieten,nici amic,nici nimic,m-am confruntat cu el de cateva ori pe acest site.Ce pot spune sigur, este ca nu minte, este o persoana cu caracter.
Si eu o sa incerc sa il ajut cum pot.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

OK, atunci lauda-l pe dumnezeu si bucura-te de necazurile ce le face sau le intretine dumnezeu pentru unii...

| Ecea a răspuns (pentru EmaS):

Ba eu zic ca doarme.Asemenea lucruri se intampla la oameni foarte credinciosi ca Cristi,tie sau altora.
Mie spre exemplu nu mi se intampla asa ceva, si chiar daca s-ar intampla exista o explicatie mult mai buna.
In functie de faptele noastre, tragem consecintele.Asta este o regula in lume,nu este nevoie de Dumnezeu pentru asta.
Spre exemplu, Nu invat pentru examen(fapta),nu il iau(consecinta).Fac credit la banca(fapta),platesc dublu(consecinta).
La fel si in cazul lui Cristi,folosesti instalatii imporovizate sau vechi(fapta),arzi(consecinta).
Nu este nevoie de Dumnezeu aici, cateodata lucrurile pur si simplu se intampla, nu are nici o vina Dumnezeu.