| EmaS a întrebat:

Suntem in pragul sarbatorilor de iarna. Toti crestinii cu mic cu mare sarbatoresc nasterea Domnului nostru Isus Hristos. Toti impreuna putem sa ne unim fortele si sa facem o bucurie lui Cristi daruind din putinul nostru. Haideti sa fim un pic mai buni!
Exista un utilizator pe acest site, a carui casa a ars in urma cu aproximativ doua saptamani!//...ina-2.html
Il poti ajuta si tu depunand un leu, sau cat iti permite buzunarul, in conturile ce le gasesti la acea postare. Ajutandu-l, putem dovedi ca suntem toti pentru unu! Multumesc!

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Crestini sau nu, bogati sau saraci, nu putem sti niciodata cand ni se poate intampla o nenorocire cum i s-a intamplat lui Cristi.
Amintiti-va cu totii ca TPU inseamna Toti Pentru Unu.
Acum, UNUL are nevoie de ajutor.
Majoritatea dintre noi il cunoaste pe Cristi din postarile lui.
Si ce daca? E asa de greu sa ajuti un om aflat in necaz?
Nu cred ca sunt multi utilizatori aici care sa se scalde in bani. Dar, asa cum spune Ema, o suma, cat de mica, venita din partea noastra, il poate ajuta pe Cristi si pe sotia lui sa aiba macar un acoperis deasupra capului.
Eu nu sunt credincioasa, o stiti cu totii, dar nu pot sa stau nepesatoare la gandul ca cineva, un om pe care il pot ajuta, nu mai are nimic din ce ii este necesar pentru un trai...nu decent, ci NORMAL.
Cat de egoist sa fii incat sa stai linistit in fata bradului impodobit, cu ceafa de porc la gratar pe masa, cu vin si cu portocale, stiind ca un semen de-al tau, un om ale carui intrebari si raspunsuri le-ai citit candva, nu are nici macar o masa pe care sa puna o farfurie?
Haideti, totusi, sa aratam ca, daca tot ne petrecem atat timp (sigur ma cenzureaza robotelul la "a t a t a") citind intrebari despre lungimi, grosimi, adancimi, rezumate, traduceri si alte alea, putem sa ajutam pe cineva care CHIAR are nevoie.

70 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ți-am răspuns pe :
http://www.TPU.ro/......ica-de-pe/
ulterior tu ai pus această întrebare îți voi copia răspunsul meu de acolo.

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ Ema @ EmaTotiPentruCristi@
Tu ești o femeie cu frica lui Dumnezeu.
Cristi202 are nevoie la modul real, să fie ajutat.
Din ce am priceput eu, El locuia cu chirie într-o casă care a fost parțial distrusă, de acel incendiu.
Sunt mai multe moduri de a îl ajuta.
El nu prea este cunoscut de membrii TPU.ro.
Personal, nu îl cunosc, nici eu.
Inițial am crezut că a fost un foc mic, pe care l-a stins cu câteva găleți de apă.
Și eu am avut un mic incendiu, când eram student și mi-a luat foc un magnetofon și covorul.
Au schimbat tensiunea de la 120V la 220V, când am fost eu la mare și am venit noaptea, când ai mei dormeau și nu am știut că se făcuse această schimbare.
Am crezut că ceva similar, a fost și la el, dar puțin mai mult.
La el a fost un incendiu adevărat, nu ce am avut eu, atunci.
Am priceput asta corect, doar azi.
Ți-aș propune, deschiderea unui alt cont în care oamenii să îi dea bani cu împrumut, fără dobândă, pe un termen mai lung, dar să se evidențieze cine și câți bani a dat, în contul respectiv.
El are nevoie de bani acum, ca să repare casa aia, și să își cumpere niște lucruri.
Și el și soția lui sunt oameni tineri și vor putea, lucrând, să achite sumele respective.
Dacă fiecare l-ar împrumuta cu 5-10 lei sau cu mai mult, cât vrea fiecare, s-ar putea stânge până la urmă, suma de 50.000 -200.000, cu care să repare casa ălora și să cumpere și niște lucruri.
Te rog să te interesezi, dacă se poate deschide un cont unde să scrie cine și cât a depus.
Nu realizez la cât se ridică reparațiile la casa aia, dar dacă nu repară casa respectivă, unde locuia cu chirie, ăia îl vor da în judecată și el va pierde mult mai mult.
Deci reparațiile la acea casă, sunt urgente.
De zugrăvit și de reparat pereții o va face la vară, dar lucrările interioare trebuie făcute cât mai repede.
Dacă va cumpăra cele necesare de la Angroul de la Flora sau de la un alt Angro costurile vor fii mai mici.
Tu ești cunoscută și iubită de anumiți copii, care scriu pe TPU.ro.
Mă gândesc că dacă se duce un copil să pună un leu într-un cont CEC, îl trimite funcționara CEC, la plimbare, că sunt prea scumpe hârtiile pentru o depunere atât de mică.
Dacă copilul se gândește că primește cândva banii înapoi, depunerea poate să fie de 5-10 lei, sau mai mult.
Ce părere ai de idea asta a mea?
Chiar cu toată implicarea ta nu cred, că se va putea strânge suma necesară, că nu mă aștept să îl împrumute cu bani, decât o foarte mică parte dintre cei de liceu sau mai mari.
Cu o depunere de un leu, cred că îl trimite la plimbare funcționara de la CEC.
La o depunere de cinci lei sau mai mare, cred că nu mai are dreptul să refuze operația.
Consider că la modul dat degeaba, se vor stânge sume foarte mici și nesemnificative, și nu se va obține nimic tehnic lucrativ.
La modul dat cu împrumut, cred că s-ar putea strânge niște sume ceva mai mari și utilizabile tehnic.

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ Ema @ EmaTotiPentruCristi@
A fi om de treabă, nu implică să fii creștin.
Are dreptate Alex.
Eu mă consider un om bun, dar nu sunt creștin.
Eu cred în reîncarnare, cred că nu există draci, cred că este un Dumnezeu al întregului Univers, și nu un Dumnezeu tribal, ca cel prezentat de Vechiul Testament, șamd.
Cred că ideea cu bani împrumutați, este mai lucrativă, ce părere ai de ideea asta?

| Raniia a răspuns:

Stanley Jones,in cartea Viata din abundentă,scrie:,,O vointă atotputernică va fortifica vointa voastră slabă, dar numai dacă vointa cea slabă se alinează la scopurile Vointei Celei Atotputernice.O Minte Atotînteleaptă va pluti peste mintea voastră,trezind-o,stimulînd-o, făcînd-o creatoare.O Dragoste Atotcuprinzătoare va stîrni dragostea voastră si o va face atotcuprinzătoare, gata să se jertfească''...

| EmaS explică (pentru Raniia):

Cuvinte pline de farmec si de intelepciune, foarte profunde. Multumesc pentru raspuns.

| chelstone a răspuns:

''Toti crestinii cu mic cu mare sarbatoresc nasterea Domnului nostru Isus Hristos.''
Sa nu exageram, unii o sarbatoresc de Paste...

Acum revenind la cristi, eu n-am cu ce sa-l ajut dar, nu voi trambitati pe aici ca dumnezeu va ajuta tot timpul?! De ce cereti acum de la noi muritorii de rand ajutor, cand aveti un barbos atotputernic, atotstiutor si omniprezent, care printr-un singur cuvant face ca lucrurile sa revina la norma (un fel de merlin). Acum nu mai e bun dumnezeu?! Eu as zice sa va rugati non-stop la dumnezeu, sa vedeti, se intampla ceva?! Pica case din cer?!

| EmaS explică (pentru chelstone):

De ce trebuie sa fii rautacios? Sa stii ca Dumnezeu lucreaza prin oameni si multi atei au dar dovada de verticalitate au demonstrat ca au un suflet sensibil, si au sarit in ajutorul lui Cristi. Dumnezeu lasa soarele si ploaia si peste cel bun si peste cel rau. Daca esti crestin nu esti scutit de necazuri. Stii foarte bine prin ce necazuri mari am trecut si eu cu accidentul sotului meu. Dar, am certitudinea ca Dumnezeu transforma raul in bine. Deja eu vad partea buna a lucrurilor. Chiar daca Cristi a platit un pret, eu am vazut partea buna a lucrurilor. Dumnezeu mi-a aratat ca sunt atei sau oameni pe care eu ii credeam foarte rai, care au fost receptivi la nevoile lui Cristi, si i-au sarit in ajutor. Am vazut ca indiferent de convingerile lor, in spatele unui avatar se afla un suflet nobil, o inima simtitoare. Dumnezeu le va rasplati, si sunt suta la suta convinsa ca tot El il va ajuta pe Cristi, si va transforma raul in bine. Vom trai si vom vedea.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''multi atei au dar dovada de verticalitate au demonstrat ca au un suflet sensibil''
Pai nu cu mult timp in urma ne spunea un crestin cat de imorali sunt ateii, sau mai bine spus ce-i care nu cred in dumnezeu...

Eu n-am vrut decat sa am o viata normala, DUMNEZEU mi-a taiat aceasta sansa, iar din acel moment pentru mine el nu mai exista (asta sustinut si de dovezile pe care le-am dat in decurul timpului). Pentru mine viata nu-i un joc in care unu copil razgaiat ii fura jucariile altuia si i le strica, iar apoi pagubitul se umileste cerandu-i cateva din partile jucariei inapoi.

Nu-mi face placere sa vad oameni in suferinta, eu stiu ce-i suferinta, stiu ce inseamna sa suferi si sa fii neputiincios, stiu cum e sa fii mai rau decat un mort. Nu doresc raul nimanui, dar nu rezonez cu cei care isi pun sperante in zei imaginari, nu rezonez cu ce-i care sustin ca dumnezeu ii ajuta in permanenta iar la necaz se plang in stanga si in dreapta, nu rezonez cu autoumilirea, eu nu calc conditia umana in picioare. Faptul ca exista oameni de buna credinta care ajuta nu este meritul lui dumnezeu, cinste lor, rusine celor care merg la biserica dupa ce trec prin operatii, rusine celor care sunt ajutati de oameni simpli din pura lor constiinta si a caror multumiri se indreapta spre o entitate care putea evita situatia de fapt. Mi se pare grotesc sa multumesc cuiva care care putea face ceva sa nu mi se intample ceva rau si nu a intervenit, ar fi jicnitor pentru eventualele persoane ce au ajutat la indreptarea sau repararea unei situatii care putea evitata prin simpla vointa a unei entitati atotputernica nepasatoare si in acelasi timp vinovata de raul ce s-a abatut asupra unei persoane.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Eu nu ma rusinez cu Dumnezeul meu. Il iubesc Il ador, Il slavesc si daca trebuie sa platesc cu viata pentru credinta mea sunt gata sa o fac. El este o realitate in viata mea si cine gusta din bunatatea Lui, nu mai poate sa il paraseasca. Eu il iubesc pentru ca El m-a iubit intai si a platit pretul pentru rascumpararea mea.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

OK, atunci lauda-l pe dumnezeu si bucura-te de necazurile ce le face sau le intretine dumnezeu pentru unii...

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Din cele spuse de tine in coroborare cu ce spune Isus "dumnezeul tau" inteleg ca il iubesti pe Dumnezeul din tine, si asta este ceva normal.
Dar cand vad ce scrii despre credinta, totusi ma mir ca nu intelegi invataturile Dumnezeului tau Isus, si anume ca el a venit sa inlocuiasca credinta (cea din VT) cu iubirea, care este o etapa mult supewrioara credintei a proasta, pentru ca din p. de v rational nu poti iubi pe cine nu exista.
La fel se pare ca nu intelegi nici acest verset:
Ioan3.3. Răspuns-a Iisus şi i-a zis: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva de sus, nu va putea să vadă împărăţia lui Dumnezeu.
4. Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale şi să se nască?
5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu.

adica este vorba de dobandirea Constiintei, adica a spiritualitatii adevarate in locul spiritismului practicat in biserica!

Ai uitat sa imi arati dovada biblica in care Dumnezeu iti pretinde sa nu mai folosesti sangele junincii sacrificate pentru spalatul pacatelor, si iti cere sa te speli cu sangele lui Isus!
Astept dovada!

| EmaS explică (pentru soimos):

Din Biblie,, căci este cu neputinţă ca sângele taurilor şi al ţapilor să şteargă păcatele.
De aceea, când intră în lume, El zice: „Tu n-ai voit nici jertfă, nici prinos; ci Mi-ai pregătit un trup;
n-ai primit nici arderi de tot, nici jertfe pentru păcat.
Atunci am zis: „Iată-Mă (în sulul cărţii este scris despre Mine), vin să fac voia Ta, Dumnezeule!"
După ce a zis întâi: „Tu n-ai voit şi n-ai primit nici jertfe, nici prinosuri, nici arderi de tot, nici jertfe pentru păcat" (lucruri aduse toate după Lege),
apoi zice: „Iată-Mă, vin să fac voia Ta, Dumnezeule." El desfiinţează astfel pe cele dintâi, ca să pună în loc pe a doua.
Prin această „voie" am fost sfinţiţi noi, şi anume prin jertfirea trupului lui Isus Hristos o dată pentru totdeauna.
Şi, pe când orice preot face slujba în fiecare zi şi aduce de multe ori aceleaşi jertfe, care niciodată nu pot şterge păcatele,
El, dimpotrivă, după ce a adus o singură jertfă pentru păcate, S-a aşezat pentru totdeauna la dreapta lui Dumnezeu

şi aşteaptă de acum ca vrăjmaşii Lui să-I fie făcuţi aşternut al picioarelor Lui.
Căci printr-o singură jertfă El a făcut desăvârşiţi pentru totdeauna pe cei ce sunt sfinţiţi.,,

Dumnezeu este dragoste.Cand Isus a intrat in inima mea, fiinta mea a fost inundata cu dragoste.Il iubesc pe Dumnezeu si pe semenii mei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Biserica de ce nul ajuta cotizarea e de 10 la suta pe membru?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

El tocmai ce s-a mutat acolo, nu de multa vreme parca vreo doua saptamani.Sotia lui lucreaza la o scoala si el s-a dus dupa ea, unde a fost repartizata.Nici nu stiu daca este vreo biserica neoprotestanta pe acolo, nu l-am intrebat.Si apoi, biserica are si ea cheltuielile de intretinere, are saracii ei.

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Pe sistemul tau si eu iti pot da versete Biblice in care vorbeste Pinochio.
Tu nu vezi ca la fiecare verset citat eu am indicat si sursa?

dar sa afirmi ca Isus desfinteaza Legea lui Dumnezeu, cand el insusi spune ca a venit sa o intareasca, este o adevarata blasfemie la adresa lui Isus, cel care s-a nascut, a trait si a murit in religia parintilor sai si nu s-a dezis de aceasta religie si Legea ei nici macar pe cruce!
Asa ca unele din afirmatiile tale ii apartin lui Pavel si nu lui Dumnezeu si eu ti-am cerut sa vii cu exemple in care chiar Isus sau Dumnezeu in persoana spune ca a renuntat la detergent!

| EmaS explică (pentru soimos):

Căci toţi cei ce se bizuie pe faptele Legii sunt sub blestem; pentru că este scris: „Blestemat este oricine nu stăruie în toate lucrurile scrise în cartea Legii, ca să le facă." Noi suntem mantuiti prin har, prin credinta.Scrie Biblia blestemat este cine se increde in Lege.(Galateni 3:10).

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Nu ti-am spus sa dai si sursa?
Poi iti dai tu seama ce nonsensuri gigantice debitezi atunci cand faci asemenea afirmatii precum ca in Biblie scrie ca este blestemat cine se increde in Lege?
Poi cu alte cuvinte cine accepta primele 10 porunci din Lege va fi blestemat!
Tu chiar esti de religie satanista sau numai te prefaci ca ai fi?

| EmaS explică (pentru soimos):

Domnul Isus nu a desfiintat Legea, dar nimeni nu a putut sa implineasca Legea fara sa calce macar una din cele 10 porunci.Si cine incalca una din cele 10 porunci se face vinovat de toata Legea.De aceea a trimis Dumnezeu pe Domnul Isus ca sa primim mantuirea prin Jertfa Lui. (1 Ioan 2:2)Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri ca să nu păcătuiţi. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel Neprihănit.
El este jertfa de ispăşire pentru păcatele noastre; şi nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale întregii lumi.

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Te joci cu cuvintele fara sa-ti dai seama ca faci greseli de logica!
Cine greseste, nu se face vinovat de toata Legea, ci comite un pacat, iar pentru a te spala de pacate este suficient sa urmezi Legea lui Dumnezeu (pentru ca Legea este si Deuteronomul si nu doar cele 10 porunci) in care gasesti indicatii clare despre sacrificiul pe care trebuie sa-l faci pentru a te spala de el.
Asa ca nu mai tot umbla cu fofarlica si mai bine arata-mi versetul Biblic in care chiar Dumnezeu ne spune sa renuntam la sacrificiile animale ca ni l-a dat pe Isus!
Parerile unor nulitati nestiutoare si analfabete din comuna primitiva, nu tin loc de argument chiar daca Biblia abunda de parerile lor aflate la acelasi nivel ca nivelul pregatirii lor sau cu nivelul intelectului oricarui analfabet fara scoala, deci fara notiunile de baza ale cunoasterii rationale.
Nu poti construi ceva valoros atunci cand la baza ai doar NESTIINTA si nu CUNOASTEREA!
Si nu poate fi vorba de inteligenta atunci cand un om modern cu scoala, traitor in era informatiei si informaticii, isi ghideaza viata dupa povestile unor pastori analfabeti si nestiutori din comuna primitiva!

| EmaS explică (pentru soimos):

De asemenea, mai este scris: "În adevăr, Legea, care are umbra bunurilor viitoare, nu înfăţişarea adevărată a lucrurilor, nu poate niciodată, prin aceleaşi jertfe, care se aduc neîncetat în fiecare an, să facă desăvârşiţi pe cei ce se apropie. Altfel, n-ar fi încetat ele oare să fie aduse, dacă cei ce le aduceau, fiind curăţiţi odată, n-ar mai fi trebuit să mai aibă cunoştinţă de păcate? Dar aducerea aminte a păcatelor este înnoită din an în an, tocmai prin aceste jertfe; căci este cu neputinţă ca sângele taurilor şi al ţapilor să şteargă păcatele."" Evr. 10, 1-4;

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Pai vezi ca-mi dai indirect dreptate!
Evident ca Legea lui Dumnezeu a fost schimbata, ca doar de aia crestinismul are alte legi, dar nu a fost schimbata de Dumnezeu, si nici la indicatiile Lui, ci a fost schimbata de falsul apostol Pavel, in numele lui Isus, de acel Pavel care constient ca nu poate face o religie noua in numele lui Isus, fara sa considere Legea lui Dumnezeu ca fiind GUNOI!
Iata versetul, si citeste-l cu atentie:

6. În ce priveşte râvna, prigonitor al Bisericii; în ce priveşte dreptatea cea din Lege, fără de prihană.
7. Dar cele ce îmi erau mie câştig, acestea le-am socotit pentru Hristos pagubă.
8. Ba mai mult: eu pe toate le socotesc că sunt pagubă, faţă de înălţimea cunoaşterii lui Hristos Iisus, Domnul meu, pentru Care m-am lipsit de toate şi le privesc drept gunoaie,!

El Pavel a socotit ca Legea lui Dumnezeu este paguba pentru Isus, si El, Pavel a socotit ca Legea lui Dumnezeu este G U N O I!
Da cine se crede acest Pavel, care doar din interesul sau si personal, si-a permis sa abata milioane de oameni de la Legea lui Dumnezeu!
Poate te intrebi care Interes?
Ei bine, acesta:

Faptele apostolilor 4
34 Si nimeni intre ei nu era lipsit, pentru ca toti cati aveau tarini sau case le vindeau si aduceau pretul celor vandute
35 si-l puneau la picioarele apostolilor.

Chiar nu iti dai seama ca esti pe o cale gresita, urmand calea sarlatanului si ucigasului de crestini Pavel?

Ce intelegi tu prin aceasta afirmatie pusa chiar in contul lui Yahwe?

Isaia 43.10. Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este alt mantuitor afară de Mine!

Oare de ce Isus numit in limba sa materna Yehoshua, se numeste in traducere " Yahwe este mantuitorul"!

Ce inseamna pentru tine acest nume coroborat cu versetul 11 din versetul mai sus citat, care zice ca
11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este alt mantuitor afară de Mine!

Daca iti pasa de mantuirea ta, chiar nu ti-e teama sa urmezi calea unui criminal(adica gunoi de om) ca Pavel si sa incalci constient Legea lui Dumnezeu?
Oare pentru tine o minciuna zisa de un om/neom ca Pavel, este mai importanta ca o Lege data de Dumnezeu?

| EmaS explică (pentru soimos):

Apostolul Pavel, cunoscut mai intai sub numele de Saul (cel dorit), s-a nascut la Tars, capitala provinciei Cilicia din Asia Mica, in primii ani ai erei crestine, ( circa 3-7 e.c ) din parinti evrei, cu buna stare materiala. Ei aveau un atelier de tesut stofe din par de capra, din care faceau mantale si corturi pe care le vindeau.

Din frecvenţa cu care Pavel introduce în scrierile sale, referinţe la viaţa civilă, militară şi sportivă se poate presupune că era un membru activ al vieţii cosmopolite din Tars, pe atunci mare centru comercial şi sediul uneia dintre cele mai reputate şcoli de filosofie şi de retorică. Cu totul altceva se poate şi trebuie spus în ceea ce priveşte cultura lui religioasă (biblică şi rabinică): a fost educat conform celei mai rigide învăţături fariseice (cf. Fap 26, 5; Gal 1, 14).

Numit şi întărit cu scrisori de recomandare de către Marele Preot de la Ierusalim el se îndrepta spre Damasc, faimos oraş sirian, oras situat la vreo 200 km nord-est de Ierusalim. Cu foarte mare probabilitate aceasta se petrecea prin anul 36 e.c. Pe drum însă a avut loc celebrul episod al convertirii sale instantanee ca urmare a vederii lui Isus, care-i reproşa blând: „Saule, Saule, de ce mă prigoneşti?" (Fap 9, 3-9), iar Pavel nu s-a mai îndoit niciodat, până la moarte, de realitatea acestei viziuni.
Cu toate acestea inegalabil rămâne faptul că atunci, într-o clipă, Pavel s-a transformat brusc şi misterios din persecutor în misionar, apostol al lui Hristos. aşadar după acest tainic eveniment Saul are primele sale contacte cu lumea creştină nu ca persecutor, dar ca ucenic. Şi-a recăpătat vederea – pierdută pe cale, în momentul viziunii – odată cu Botezul pe care l-a primit de la Anania din Damasc (cf Fap 9, 9-19).

Meritele Sfantului Apostol Pavel sunt considerabile pentru raspandirea crestinismului. Prin misiunea lui printre neamuri el a raspandit crestinismul mai ales in lumea greco-romana si l-a intarit la Roma, in centrul Imperiului roman. Dupa Sfantul Evanghelist Ioan, el este cel mai insemnat scriitor si ganditor dintre Apostoli. Prin activitatea sa misionara printre neamuri, el a eliberat crestinismul de servitutea Legii mozaice si a asigurat propovaduirea lui universala.

El este singurul care a putut sa spuna in 1 Cor.11:1,,Călcaţi pe urmele mele, întrucât şi eu calc pe urmele lui Hristos.,,

In Fapte 9:10-22 vedem ca Pavel a fost ales de Dumnezeu ca sa duca Evanghelia neamurilor.
,, În Damasc era un ucenic, numit Anania. Domnul i-a zis într-o vedenie: „Anania!" „Iată-mă Doamne", a răspuns el.
Fapt 22.12;
11 Şi Domnul i-a zis: „Scoală-te, du-te pe uliţa care se cheamă „Dreaptă" şi caută în casa lui Iuda pe unul zis Saul, un om din Tars. Căci iată, el se roagă;
Fapt 21.39; Fapt 22.3;
şi a văzut în vedenie pe un om, numit Anania, intrând la el şi punându-şi mâinile peste el, ca să-şi capete iarăşi vederea."
„Doamne", a răspuns Anania, „am auzit de la mulţi despre toate relele pe care le-a făcut omul acesta sfinţilor Tăi în Ierusalim;
ba şi aici are puteri din partea preoţilor celor mai de seamă, ca să lege pe toţi care cheamă Numele Tău."
Dar Domnul i-a zis: „Du-te, căci el este un vas pe care l-am ales, ca să ducă Numele Meu înaintea Neamurilor, înaintea împăraţilor şi înaintea fiilor lui Israel;
şi îi voi arăta tot ce trebuie să sufere pentru Numele Meu."
Anania a plecat; şi, după ce a intrat în casă, a pus mâinile peste Saul şi a zis: „Frate Saule, Domnul Isus, care ţi S-a arătat pe drumul pe care veneai, m-a trimis ca să capeţi vederea şi să te umpli de Duhul Sfânt."
Chiar în clipa aceea, au căzut de pe ochii lui un fel de solzi; şi el şi-a căpătat iarăşi vederea. Apoi s-a sculat şi a fost botezat.
După ce a mâncat, a prins iarăşi putere. Saul a rămas câteva zile cu ucenicii care erau în Damasc.
Şi îndată a început să propovăduiască în sinagogi că Isus este Fiul lui Dumnezeu.
Toţi cei ce-l ascultau rămâneau uimiţi şi ziceau: „Nu este el acela care făcea prăpăd în Ierusalim printre cei ce chemau Numele acesta? Şi n-a venit el aici ca să-i ducă legaţi înaintea preoţilor celor mai de seamă?"
Totuşi Saul se întărea din ce în ce mai mult şi făcea de ruşine pe iudeii care locuiau în Damasc, dovedind că Isus este Hristosul.,,
In Romani 1:16 Apostolul Pavel spune:,, Căci mie nu mi-e ruşine de Evanghelia lui Hristos; fiindcă ea este puterea lui Dumnezeu pentru mântuirea fiecăruia care crede: întâi a iudeului, apoi a grecului;,.

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Multumesc pentru informatiile tale de mult cunoscute!
Ceea ce nu intelegi este ca Acest Saul din Tarsus era cetatean roman de religie mozaica, si astfel om de incredere al celor care l-au ucis pe Isus. si acest lucru il confirma faptul ca a acceptat sa fie actioneze ca un criminal ucigas de sectanti nazariteni, pentru ca aia inca nu erau crestini.
Clerul si romanii Vazand ca moartea lui Isus a avut ca efect martirizarea lui si cresterea numarului de adepti, au hotarat ca prin cozile lor de topor sa opreasca acest fenomen ce lua amploare, asa ca au hotarit sa-i ucida si sa-i ucida pe cei ca Stefan si sa prigoneasca comunitatile lor, daca nici aceasta intreprindere nu a adus efectul scontat, au hotarat sa "ucida" invataturile lui Isus, si acest Pavel era cel mai indicat datorita pregatirii sale scolare deosebite. Asa s-a ajuns la "convertirea" sa ce a avut loc pe Drumul Damascului!
Acum ti-as pune intrebarea:
Poti tu sa fi atat de naiva si sa crezi ca un om lipsit de caracter, un ucigas si un tortionar de cea mai joasa speta, se converteste din "mustrari de constiinta"?(o constiinta pe care nu o avea, si asta rezulta exact din Biblie)
Nicidecum, el a devenit doar ceea ce numimk noi azi "Agent de Influenta" adica un fals propovaduitor care in numele lui Isus propvaduia ceea ce ii convenea clerului si stapanirii romane, acesta este si motivul pentru care Pavel ca si "convertit" a fost lasat sa-si faca treaba si nu a fost ucis de la inceput de alti tortionari, dar si faptul ca represaliile s-au oprit brusc.
Pavel, ucigas fara caracter si sluga la criminali, l-a inceput a intrat in acest joc, dar vazand uriasul potential de inavutire prin nemunca, i-a trada si pe stapanii care il plateau si a intors totul in propria sa favoare, creind o religie noua.
Aceasta tradare nu a fost iertata de stapanii sai, motiv pentru care a sfarsit asa cum merita, adica ca un criminal de rand!
Nu este numai parerea mea ci si a lui Freud, si a unui sir lung de autori care au publica studii si carti pe aceasta tema!

Vezi ca ai uitat sa imi raspunzi la intrebarea pusa in postarea anterioara, si anume sa dai versetul in care Dumnezeu, nu o creatura a sa) spune ca nu mai este bun "detergentul" de spalarea pacatelor recomandat de El!

| EmaS explică (pentru soimos):

Ai darul de a perverti fiecare verset in parte.Ti-am demonstrat ca Apostolul Pavel avea o situatie materiala buna,avea scoli inalte, avea autoritate, dar din momentul in care L-a intalnit pe Domnul Isus viata lui a luat o intorsatura cu 180 de grade.Din prigonitor a devenit un misionar inflacarat si chiar cu pretul de a fi prigonit, El a ramas statornic si pe deplin incredintat de misiunea pe care i-a dat-o Dumnezeu.
Filipeni 3:4-9,,Măcar că eu aş avea pricină de încredere chiar în lucrurile pământeşti. Dacă altul crede că se poate încrede în lucrurile pământeşti, eu şi mai mult;
eu, care sunt tăiat împrejur a opta zi, din neamul lui Israel, din seminţia lui Beniamin, evreu din evrei; în ce priveşte Legea, fariseu;
în ce priveşte râvna, prigonitor al Bisericii; cu privire la neprihănirea pe care o dă Legea, fără prihană.
Dar lucrurile care pentru mine erau câştiguri le-am socotit ca o pierdere, din pricina lui Hristos.
Ba încă şi acum privesc toate aceste lucruri ca o pierdere, faţă de preţul nespus de mare al cunoaşterii lui Hristos Isus, Domnul meu. Pentru El am pierdut toate şi le socotesc ca un gunoi, ca să câştig pe Hristos
şi să fiu găsit în El, nu având o neprihănire a mea pe care mi-o dă Legea, ci aceea care se capătă prin credinţa în Hristos, neprihănirea pe care o dă Dumnezeu, prin credinţă.,,

Daca era adevarat ceea ce ai scris tu despre el, nu ar fi suportat tortura, ci s-ar fi lepadat de credinta in Domnul Isus.Tocmai faptul ca el a fost torturat si biciuit,in temnita, a suferit enorm pentru credinta lui, a ramas statornic ceea ce ne demonstreaza ca a fost autentica.
Apostolul Pavel a fost torturat şi apoi decapitat de către maleficul împărat Nero la Roma în 67 d.Hr.

| EmaS explică (pentru soimos):

Domnul Isus nu a desfiintat Legea, dar nimeni nu a putut sa implineasca Legea fara sa calce macar una din cele 10 porunci.Si cine incalca una din cele 10 porunci se face vinovat de toata Legea.De aceea a trimis Dumnezeu pe Domnul Isus ca sa primim mantuirea prin Jertfa Lui. (1 Ioan 2:2)Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri ca să nu păcătuiţi. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel Neprihănit.
El este jertfa de ispăşire pentru păcatele noastre; şi nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale întregii lumi.

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Da, si eu ti-am aratat cu versete biblice ca falsul tau apostol a schimbat Legea lui Dumnezeu cu de la sine putere.
Dar din pacate nu mi-ai aratat ca oamenilor bogati le ajunge bogatia lor si nu ravnesc la mai mult!
Eu ti-am dovedit cu verset Biblic ca falsul tau apostol se bucura ca poate belii oamenii intru imbogatirea sa nemarginita verset pe care ti-l dau din nou!
Faptele apostolilor 4
34 Şi nimeni între ei nu era lipsit, pentru că toţi câţi aveau ţarini sau case le vindeau şi aduceau preţul celor vândute
35 şi-l puneau la picioarele apostolilor.

Care misiune i-a dat-o Dumnezeu?
Pe aceia de a-i schimba Legile?
Pai de ce nu i-a dat Dumnezeu lui Isus aceasta "misiune", ca doar Isus afirma ca a venit sa implineasca Legile si nu sa le schimbe!

De ce imi repeti versetul cu GUNOIUL?
Crezi ca vine un sarlatan ca Pavel sa iti acorde mantuirea in locul lui Dumnezeu doar pentru ca el zice sa crezi in Christos, adica in stapanul cheilor Iadului?
Unde zice Isus ca mantuirea se capata prin credinta?
Nu ti-am zis ca tu urmezi Calea lui Pavel in loc sa o urmezi pe cea a lui Isus!
Probabil ca tu astepti mantuirea de la un sarlatan si criminal ca el, adica mantuirea prin credinta, si nu prin fapte, ca doar faptele lui Pavel erau CRIME, deci era constient ca nu are sanse sa fie niciodata mantuit prin Crimele sale, asa ca va invata si pe voi ca puteti fi criminali ca el, dar ca prin credinta primiti mantuirea, adica crucea la cap!

| EmaS explică (pentru soimos):

Este un crestin autentic, nu este fals.El respecta cu strictete tot ceea ce primeste de la Dumnezeu.Chiar cu pretul vietii sale.Renunta la autoritatea pe care o avea de a prigoni pe crestini si devine el insusi prigonit.Tu chiar nu gandesti? Ce om normal ar face acest lucru daca nu ar fi adevarata intalnirea lui cu Domnul Isus? Cat despre tine, am fost curioasa sa vad cine sta in spatele acestor cuvinte pline de venin la adresa crestinilor, si am vazut ca esti anti-Hristos.Sa inteleg ca esti satanist?

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Poi Pavel este chiar cel mai autentic crestin, nu contez asta, ca doar el insusi este INVENTATORUL crestinismului, adica acel sarlatan care si-a tradat religia parintilor, a ucis pentru simbrie, si apoi i-a tradat si pe cei care l-au platit, motiv pentru care pe buna dreptate devine prigonit, bineinteles de cei care l-au platit si apoi i-a tradat!

Cat despre "intalnirea" cu Domnul tau Isus Christos aceasta s-a produs doar virtual, adica in somn, dar se cuvine sa mentionam ca acel "contact in somn" cu Isus a avut loc dupa moartea rabinului Isus (inca nedevenit Christos), adica atunci cand Christos se lauda in Apocalipsa 1.18 ca este stapanul cheilor Iadului, asa ca pe aceasta baza se poate spune ca Pavel a primit indicatii de la Seful cheilor MORTII si ale IADULUI si nu de la Dumnezeu, cel care daruieste viata!

Ai observat bine, intr-adevar sunt anti Christos Adica anti Diavol, si sunt total PRO Isus Nazariteanul (adica inca nechristos, pentru ca Christos a devenit doar dupa moarte, adica atunci cand Diavolul i-a rapit/ocupat trupul ca sa isi joace marea scena a pacalirii)
Daca imi vei citi postarile poate vei intelege ca sustin multe din ideile Nazariteanului, motiv pentru care sunt un anti-paulist, pentru ca Pavel ca agent de influenta a neglijat total invaturile lui Isus si a predicat propriile sale tampenii in numele lui Isus si al interesului propriu!
Nu sunt indoctrinat de nicio religie si ma bazez pe ratiunea bazata pe documentatie, pentru ca satanisti sunteti voi crestinii care ati comis de milioane de ori mai multe crime decat satanistii!

| EmaS explică (pentru soimos):

Tu ai vrea sa inventezi un Hristos dupa cum doresti tu.Nu esti in masura sa pui tu conditii.Alegerea iti apartine. Dumnezeu nu obliga pe nimeni ca sa Il urmeze.

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Pe Christos alias Lucifer sau in l.romana Luceafarul, nu l-am inventat eu ci Biblia!
Vezi 2 Petru 1:19 „Și avem cuvîntul proorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într'un loc întunecos, pînă se va crăpa de ziuă și va răsări Luceafărul de dimineață în inimile voastre!
ca sa intelegi mai bine
http://ro.wikipedia.org/wiki/Luceaf%C4%83r#.C3.AEn_Biblie

| EmaS explică (pentru soimos):

Vorbesti numai prostii. Ceea ce zici tu este blasfemie! Chiar esti satanist?

| chelstone a răspuns:

Mai stiu eu ce pacate a facut cristi in ultimul timp, poate i se trage de la faptul ca ia luat peste picior pe atei, stiu eu?! Cam asta e explicatia la crestini, sau acum nu mai e valabila?! Atunci cand se nasc copii bolnavi sau intra boala in unii, imediat spuneti: pai cine stie ce pacate au avut parintii?! Acum ce faceti va deziceti de rationamentul si credintele voastre?!

| sandra2012 a răspuns:

Dar ce a patit Cristi?

| EmaS explică (pentru sandra2012):

Da click pe linkul pus la intrebarea mea ca sa afli mai multe detalii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

La pus propietaru sai refaca casa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Pocaiti ascult manele Cat te-am iubit nu stie nimeni,doar eu.
Si cu Dumnezeu acum plang de al tau dor
Si imi e tare greu.
Ca ai fost candva iubirea sufletului meu.

Cat te-am iubit nu stie nimeni, doar eu.
Si cu Dumnezeu acum plang de al tau dor
Si imi e tare greu.
Ca ai fost candva iubirea sufletului meu.
Tie ti-o fi usor, mie imi va fi dor,
Dar nu mai pot uita iubirea ta.

2XRef.De ce iti bati joc si razi de lacrimile mele,
De ce iti bati joc si ma faci
Sa mor de durere,
De ce nu vrei sa pleci si sa iti vezi de drum
Du-te cu bine,nimic nu mai conteaza acum.

Inca o data in viata am gresit
Pentru ca te-am iubit,
Sentimentele, dragostea si sufletul meu,
Ti le-am dat ca te-am iubit
Si acum imi pare rau.
Tie ti-o fi usor, mie imi va fi dor,
Dar nu mai pot uita iubïrea ta.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Mie nu imi plac manelele. Prefer cantari crestine.http://www.youtube.com/watch?v=_l-4gyfsxm0

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Las ca maine ascult live

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Cum asa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Cred ca ma duc cu maicamea la bise

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Ce frumos. M-as bucura mult, sincer!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Bine ema

Răspuns utilizator avertizat
| Ecea a răspuns:

Urata treaba.Imi pare rau pentru el,dar asta este,se mai intaplma,se poate intampla oricui.
Pacat ca Dumnezeu dormea atunci,din fericire eu nu dorm,si o sa ma gandesc la o metoda de a-l ajuta.
Eventual daca ma ajut tu Ema cu un nume, prenume, oras si un numar de telefon a lui Cristi.Singura mea solutie este Western sau MoneyGram, nu pot lucra cu bancile din Romania deoarece am sechestru pe toate conturile.

| EmaS explică (pentru Ecea):

Ecea apreciez foarte mult ca doresti sa il ajuti pe Cristi. Mi-ai demonstrat ca ai un suflet bun si cu alta ocazie. Iti multumesc!
cristi202 explică:
Va multumesc mult tuturor! Pina acum am crezut ca am de-a face cu o comunitate aici pe TPU, insa de ieri, vazind cite incurajari am primit, cita sustinere, si cita dorinta de ajutor, cuvintul "comunitate" pare a fi ceva... rece, ceva impropriu spus. Cred ca cuvintul "familie" exprima mai bine ceea ce am gasit aici pe TPU.
Revin, pentru ca a intervenit o greseala, si datele au fost incomplete, si pentru ca unii din cei ce vor sa ma ajute au nevoie de o confirmare, cu toate datele de care aveti nevoie pentru a ma ajuta. Nu o faceam, nu aveam de gidn sa primesc sprijin material, insa, vazind dorinta voastra de a ne ajuta, nu pot sa nu accept. Deci:
Conturi: CEC - RO43CECEC001946270290811, deschis la Sucursala Timisoara, pe numele Milco-Anitoiu Mircea Cristian (cu "tz" la Anitoiu, imi pare rau ca nu pot sa scriu cu diacritice, calculatorul de pe care scriu are erori in acest sens), la ING Bank - RO18INGB0000999901356841, deschis la Sucursala Bucuresti pe acelasi nume.
Adresa & detalii buletin: Anitoiu (tot cu "tz") Gaftoana, C.I. serie GG, nr. 260717, domiciliu in com. Joita (cu "tz"), str Principala, nr. 307, jud. Giurgiu, eliberat de SPCLEP Bolintin-Vale, la data de 15.11. 2010. Este vorba de soacra mea, deci e o adresa si date extrem de sigure.
Inca o data, va multumesc mult, mult de tot, si din inima!

| EmaS explică (pentru Ecea):

Dumnezeu nu doarme, El ne-a aratat ca sunt multi oameni buni aici pe TPU! Trebuie sa vedem partea buna a lucrurilor.

| Ecea a răspuns (pentru EmaS):

Ba eu zic ca doarme.Asemenea lucruri se intampla la oameni foarte credinciosi ca Cristi,tie sau altora.
Mie spre exemplu nu mi se intampla asa ceva, si chiar daca s-ar intampla exista o explicatie mult mai buna.
In functie de faptele noastre, tragem consecintele.Asta este o regula in lume,nu este nevoie de Dumnezeu pentru asta.
Spre exemplu, Nu invat pentru examen(fapta),nu il iau(consecinta).Fac credit la banca(fapta),platesc dublu(consecinta).
La fel si in cazul lui Cristi,folosesti instalatii imporovizate sau vechi(fapta),arzi(consecinta).
Nu este nevoie de Dumnezeu aici, cateodata lucrurile pur si simplu se intampla, nu are nici o vina Dumnezeu.

| William a răspuns:

Deci, eu inteleg ca tu vrei sa ajuti pe omul asta dar ce garantie am eu ca nu minte? vreau sa il ajut, dar daca minte as vrea sa stiu. Nu imi place sa fiu prostit. Ne poti arata vreo dovada ca i-a ars casa?

| EmaS explică (pentru William):

In primul rand vreau sa iti spun ca el nu a spus despre acest necaz nimanui, numai pe mine m-a rugat sa ma rog pentru ei si mi-a spus ce au patit. Eu l-am anuntat si pe Walles si l-am ajutat cu ce am putut noi. Asa s-a aflat despre necazul lui si atunci multi au dorit sa il ajute. Un utilizator de aici de pe TPU a fost la el acasa si a confirmat. Oricum, eu nu m-am indoit de Cristi pentru ca este un crestin adevarat. Multi au demonstrat ca nu suntem doar o comunitate ci suntem ca o familie adevarata. Le multumesc tuturor ca simt impreuna cu Cristi.

| William a răspuns (pentru EmaS):

OK te cred, dar cum il ajut? Nu vreau sa dau banii la banca fiindca aia opresc comision si 90%.

| Ecea a răspuns (pentru William):

Nu minte, asta iti spun eu 100 %.

Nu imi este prieten,nici amic,nici nimic,m-am confruntat cu el de cateva ori pe acest site.Ce pot spune sigur, este ca nu minte, este o persoana cu caracter.
Si eu o sa incerc sa il ajut cum pot.

| mgtow a răspuns:

Dumnezeu sa-l ajute si sa aiba parte de tot ce are nevoie, cum am mai zis odata daca eram batran la pensie ii lasam apartamentul lui si plecam la azil. Inca ceva, ma mir ca inca mai sunt utilizatori fara creier pe aceasta categorie care critica si nu-si vad de viata lor.

| EmaS explică (pentru mgtow):

Intotdeauna este bine sa te gandesti ca acel lucru ti se putea intampla tie. Si ce doresti sa iti faca tie oamenii, faceti si voi la fel. Atunci lumea ar fi mai buna.

| mgtow a răspuns (pentru EmaS):

Eu ma gandeam cum era daca toata lumea era buna la suflet ca mine, tine si alti utilizatori (unii) din TPU care sunt de treaba. Nu ar fi criza, foamete sau infractiuni ci toti eram fericiti si ne ajutam in orice situatie, asta e daca traim cu prostii/le langa noi trebuie sa-i suportam si mai ales cand ii vad ca se tot dau mari cu schizofreniile lor de ateism le trebuie pus fermoar la gura.

| EmaS explică (pentru mgtow):

Apreciez ca esti tanar si gandesti atat de matur. Asa este, daca fiecare dintre noi am fi receptivi la nevoile celor din jurul nostru, lumea ar fi mai buna.

| Alex a răspuns:

@EmaTotiPentruCristi: Faci cumva discriminare? De ce zici numai crestini? De ce nu zici atei, agnostici, evrei, musulmani etc? Nu-i frumos din partea ta!

| EmaS explică (pentru Alex):

Dragul meu, stiu ca ceilalti nu cred in nasterea Domnului nostru Isus.
Nu am fost rau intentionata cand am scris, te rog sa ma crezi. Doream sa ii sensibilizez pe crestini ca sa il ajute pe Cristi sa ii aducem zambetul pe obraz.

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Dar voi pocaitii aveti o asemenea zi?
Stiti voi in ce zi s-a nascut Isus?
Daca da, atunci arata-mi si mie unde scrie asta in Noul Tesatament!
Daca nu, macar ai decenta sa nu mai vorbesti lucruri nestiute si sa faci discriminari!

| EmaS explică (pentru soimos):

Dragul meu te rog sa ma ierti daca crezi ca am facut discriminari, dar nu doream sa va injosesc si pe voi care va credeti superiori noua, crestinilor. Voi spuneti ca suntem irationali, redusi, etc. Nu este scris in Biblie dar noi atunci dorim sa sarbatorim nasterea Lui. Nu este nimic gresit in acest lucru.

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Pai atunci de ce sa nu-i ajutati in fiecare zi, si doar de Craciun? Ca doar Dumnezeu este atotputernic si aveti ce-i da din ceea ce primiti de la El zilnic!

| EmaS explică (pentru soimos):

Pentru mine a face binele este un mod de viata, bineinteles asta in limita posibilitatilor.Doream sa ii motivez si pe altii sa il ajute pe Cristi.

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

Foarte frumos gestul tau de al ajuta dupa puterile tale!
Dar nu ti se pare ca Dumnezeul Atotputernic il poate ajuta muuuult mai mult?
Atunci de ce nu o face?
Nu e atotputernic?
Sau Zeul Tenebrelor nu ajuta niciodata pe nimeni?
De ce ii spun Zeul Tenebrelor si al Intunericului?
Poi o spune chiar el singur in Geneza 1.3 cand se da singur de gol ca habar nu avea ca "Lumina este buna"!
Chiar mai poti fi cu sufletul impacat acum cand STII ca acest fel de Dumnezeu este "dumnezeul" tau?
Sau accepti parerea lui Isus din 1 Corinteni 3, 16 cea care te invata ca Dumnezeu este in tine?

| EmaS explică (pentru soimos):

Dumnezeu lucreaza prin oameni.El sensibilizeaza inimile oamenilor.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Dumnezeu lucreaza prin oameni.El sensibilizeaza inimile oamenilor. ''
M-am saturat de frazele acestea inapte. Cand da peste unul masina si ajunge in coma, cine stie ce pacate a avut?! Apoi dupa ce-si revine daca nu spui vai ce minune de la dumnezeu, o bagi pe asta cu lucrul prin oameni. Cand mor copiii de foame all around the world atunci, ce sa vezi nu mai lucreaza dumnezeu prin oameni. Ce sa vezi ori lucreaza dumnezeu prin oameni, ori dracu, omul este o simpla marioneta, dar ce sa vezi o marioneta responsabila de actiunile unor entitati inexistente.
Constiinta umana unde este?! Solidaritatea umana?! NU, NU exista asa ceva, tot ce-i bun e de la dumnezeu, indiferent ce gandeste cineva (sa nu uitam de liberul arbitru, de rationament, aspecte ce fac imposibil de controlat o actiune omeneasca de divinitate) daca e de bine l-a insuflat duhu din lampa lui aladin, cand omoara pe cineva, atunci ii revine constiinta si rationamentul atunci este total responsabil de ceea ce a facut, iar dumnezeu nu are nici cea mai mica vina, asta cu toate ce el este bun, atotputernic, si putea evita toate masacrele lumii.
Eu as zice sa ne scutesti de toate ipocriziile ce-ti trec tie prin cap.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Bine,pe tine te scutesc.Nu o sa iti mai raspund, daca nu iti face placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bine zis @Ema, gandesti la rece din cauza anotimpului!
Depunand chiar si un leu nici nu stiti cat de mult puteti ajuta, multi nu depun pentru ca le e jena sa depuna sume mici, la cati suntem aici ar fi bine sa donam toti o suma, oricat de mica ar fi ea, ar inseamna foarte mult daca ne unim cu totii, dar asta era un discurs pentru alta natie, noi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca nu credem in isus nu putem ajuta ce logica

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Esti bine venit sa il ajuti pe Cristi.

| maddallyna a răspuns:

Nu sunt "crestina" nu cred in dumnezeu...urat ce i s-a intamplat acelui copil... puteam fi chiar eu.dar nu cred in dumnezeu. poate in satan cred.