| RAY a întrebat:

Sunteti de acord ca Dumnezeul din vechiul testament este diferit fata Iisus din noul testament?

11 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Este unul și același Dumnezeu, neschimbat.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Serios? ai citit vt si noul testament ai asta ai descoperit?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Da.

| SG1995 a răspuns:

Well evrei tot pe Yahweh îl venerau, iar Iisus era aprig persoana sa e romanțată de creștini dar dacă citești NT vezi un Iisus serios aspru nici de cum o persoană supra-empatică, decât în momentele cheie. Schimbarea imagini asupra lui Iisus și a lui Yahweh apare cu intrarea celui de-al doilea personaj cheie: Saul din Tars, un fariseu mustrat de propriile crime începe să aibă vedeni și adoptă religia pe care o persecută.

| Mclaren12 a răspuns:

Unii crestini zic ca asa este, dar totusi care ar fi diferenta?

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Alte teorii care se contrazic laughing
Tu zici ca este neschimbat, altii zic ca in VT era crud si nemilos in timp ce in NT era milostiv si iubitor.

Răspuns utilizator avertizat
| wpetterssone a răspuns:

Bineînțeles că este diferit. Isus este Fiul, diferit de Tatăl, Dumnezeu.
Dumnezeul din Vechiul Testament este același cu cel din Noul Testament

| lilianaadelina a răspuns:

E pe principiul: acelasi serial, acelasi personaj alt actor