| Ely_8762 a întrebat:

De ce este Dumnezeu atât de diferit în Vechiul Testament prin comparaţie cu Noul Testament?

3 răspunsuri:
| lifeForJesus a răspuns:

Am sa incerc sa-ti explic:
1. Daca in VT : Să nu datoraţi nimănui nimic, decât să vă iubiţi unii pe alţii: căci cine iubeşte pe alţii a împlinit Legea.
De fapt: „Să nu preacurveşti, să nu furi, să nu faci nicio mărturisire mincinoasă, să nu pofteşti" şi orice altă poruncă mai poate fi, se cuprind în porunca aceasta: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi."
Dragostea nu face rău aproapelui: dragostea deci este împlinirea Legii.
2. In VT eram sub lege in NT suntem sub Har!
3.In VT Duhul Sfant venea si pleca in NT El ramane in om!
4.In VT pentru fiecare păcat trebuia sa aduci jerfa in NT jerfa a fost Isus Hristos!
Sper ca te-am ajutat!

| lifeForJesus a răspuns:

Isus i-a răspuns: „Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău."
Aceasta este cea dintâi şi cea mai mare poruncă.
Iar a doua, asemenea ei, este: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi."
În aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi Prorocii."

| Klepto a răspuns:

Si-a facut o operatie de schimbare de sex si dintr-un barbat dur, a devenit o femeie docila si iertatoare.