| RAY a întrebat:

Sunteti de acord ca Dumnezeul din vechiul testament este diferit fata Iisus din noul testament?

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Well evrei tot pe Yahweh îl venerau, iar Iisus era aprig persoana sa e romanțată de creștini dar dacă citești NT vezi un Iisus serios aspru nici de cum o persoană supra-empatică, decât în momentele cheie. Schimbarea imagini asupra lui Iisus și a lui Yahweh apare cu intrarea celui de-al doilea personaj cheie: Saul din Tars, un fariseu mustrat de propriile crime începe să aibă vedeni și adoptă religia pe care o persecută.

| AC4S4 a răspuns:

Este unul și același Dumnezeu, neschimbat.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Serios? ai citit vt si noul testament ai asta ai descoperit?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Da.

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Alte teorii care se contrazic laughing
Tu zici ca este neschimbat, altii zic ca in VT era crud si nemilos in timp ce in NT era milostiv si iubitor.

| Mclaren12 a răspuns:

Unii crestini zic ca asa este, dar totusi care ar fi diferenta?

| wpetterssone a răspuns:

Bineînțeles că este diferit. Isus este Fiul, diferit de Tatăl, Dumnezeu.
Dumnezeul din Vechiul Testament este același cu cel din Noul Testament

| lilianaadelina a răspuns:

E pe principiul: acelasi serial, acelasi personaj alt actor