| dragos9234 a întrebat:

De ce dumnezeu este prezentat atat de diferit in noul testament fata de vechiul testament?

16 răspunsuri:
| muffy1 a răspuns:

Este interesant cand ceva de genul este intrebat, raspunsurile sunt de obicei, oamenii au decazut, a venit jezuusus sa ii salveze ca devenisera prea rai, in antichitate erau alte legi pentru ca oamenii inca erau primitivi..bla bla bla
dar toata lumea uita sa ia in considerare civilizatia chineza, care inca de acum 3000 si ceva de ani era mai avansata decat europa in evul mediu, uita sa ia in considerare pe japonezi cu valorile lor, uita sa ia in considerare imperiul roman la origine, sau cu sute de ani inaintea imperiului roman cand era o republica, uita sa ia in considerare grecii, care mult inainte de noul testament aveau o civilizatie si o gandire democratica ca in ziua de azi, sau arabii, care erau considerati punctul cultural al lumii pe vremea aia, unele din cele mai mari si vaste biblioteci si cercetari stiintifice erau pe teritoriul iraqului si al arabiei saudite, pana cand i nzilele noastre au venit fanaticii la putere acolo.
cumva, argumentele astea se aplica numai unui coltisor mic de pamant, unde cativa oameni erau primitivi si gata, toata lumea trebuia sa fie ca ei.
e ridicol, biblia si logica asta se aplica doar daca pamantul e format numai din cateva tarisoare din sud vestul asiei.
e ca a sta in subsolul de la un institut stiintific, si toate experientele traite acolo cumva ar reprezenta intreaga cladire, cand de fapt e doar un subsol si adevarul e de fapt dupa usa. cam asa si cu referirea la "intreg pamantul" din biblie, intreg pamantul ala era doar o bucatica de pamant primitiva in comparatie cu ce era atunci in europa si asia.

| kamykaze88 a răspuns:

Pentru ca sunt zeitati diferite

| 6DuckMeJesus a răspuns:

S-a schimbat autorul...

| Archdaemon a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Ce idiotenie carte batrana scris de o groaza de autori.

| Archdaemon a răspuns:

Poate a imbatranit...

| RAY a răspuns:

Ca a evoluat spre bine, vechiul testament era un microb a evoluat in gandac intelegi?

| dragos9234 explică (pentru RAY):

Nu prea.Cum adica a evoluat in gandac? Eu credeam ca a evoluat in rama.

| RAY a răspuns (pentru dragos9234):

Uita-te intre picioare si vei vedea in ce a evolat

| i86e2 a răspuns:

Faptul ca a avut un copil l-a facut mai responsabil.

Ce pusca calului reprezinta imaginea ta? Nu reusesc sa-mi dau seama.

| dragos9234 explică (pentru i86e2):

Labele din spate ale unui motan, si coada (aia neagra) este intre picioarele lui.

| dragos9234 explică (pentru dragos9234):

Te-ai prins?

| vitbsk a răspuns:

Pentru că, în Vechiul Testament,
, omul nu cunoştea reconcilierea în cazul păcatelor grave, ca atare, păcătosul, era omorât cu piatra pentru a nu-i sminti şi pe alţii de la religia monoteistă şi pentru a nu abate mânia lui Dumnezeu asupra comunităţii.
Mai concret omul conserva dreptatea şi credinţa, orice atac la adresa dreptăţii sau al credinţei era pedepsit conform Talionului.
Însă în Noul Testament (pe care religia iudaică nu îl recunoaşte), Hristos, Fiul lui Dumnezeu, aduce omului prin jertfa Sfântului Său Trup şi Sânge, Legământul cel Nou, iar, talionul, e înlocuit cu legea iubirii.
Asta deoarece lumea decăzuse în asemenea hal încât, dacă, era să fie aplicat talionul, el trebuia aplicat începând cu aristocraţia iudaică, de la macro la micro.
exemplu Regele Irod curvea cu soţia fratelui său şi încălca Legea lui Moise.
Ca atare, în creştinism orice păcat mare sau mic (afară de hula împotriva Duhului Sfânt) poate fi iertat de cei care se pocăiesc (adică se leapădă de păcate), îl mărturisesc din cuget curat pe Hristos, botezându-se cu duh şi foc şi urmează Învăţăturile scripturistice până la finalul vieţii.
Te-aş ruga, să nu îţi baţi joc de ceea ce am scris, ci, să verifici pe siteurile de specialitate informaţia.

| irrumator30 a răspuns:

Nu e diferita, deloc. Perceptia lui in Vechiul Testament e data prin prooroci, care vestesc promisiunea facuta de Dumnezeu catre poporul ales, Mantuirea suufletului dupa caderea in pacat a lui Adam si a Evei, prin Iisus.

In Noul Testament, se implineste ceea ce e scris in Vechiul Testament, toate profetiile despre Iisus. Iisus prin dragostea tatalui si cu ajutorul Spiritului Sfant ofera mantuirea cea promisa poporului ales.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Depinde la ce te referi cand zici ca e prezentat in mod diferit, daca te referi doar la Dumnezeu (Iehova)asa ar trebui sa stii ca este numele lui, se pune accentul pe relatia sa cu poporul sauIsraelul pe cand in noul testament mai mult se vorbeste despre faptele lui Isus si a continuatorilor lui. Vorbind de legile de atunci cele,, stricte'' sa le zicem asa poate te intrebi in noul testament de ce nu facea la fel, atitudinea sa s-a schimbat datorita faptului ca Cristos s-a jertfit pentru noi si e mai usor cu iertarea pacatelor.Dar te rog sa pui unele intrebari cu privire la modul diferit in care este prezentat sa inteleg mai bine daca poti.

| Fara_H_Jonny_1996 a răspuns:

Pai in vechiul testament au avut o imaginatie, iar in a noul testament au uitat ce au scris in primul si au aberat din ce in ce mai mult, spre ceva nou, doar e "Noul testament"