| Purec a întrebat:

Sunteti de acord cu predarea religiei in scoli? Sau credeti ca e doar o metoda de indoctrinare? Personal cred ca religia nu are ce cauta in scoli atata timp cat nu se invata despre toate religiile lumii ( sau cele mai importante). Daca se invata doar despre crestinism si se urmareste indoctrinarea populatiei inca de la varste fragede, ar trebui facuta separat de instututia de invatamant si din banii BOR.

Răspuns Câştigător
| Rapplex a răspuns:

As fi de acord, doar cu o conditie: Sa se predea si istoria religiilor.As vrea sa vad un profesor cum ii argumenteaza unui copil din ciclul primar moartea a milioane de oameni.In prezent, invatam doar poruncile, pildele si alte prostii, cand esentialul s-a pierdut de mult.Degeaba se mandreste un crestin cu invataturile religiei si puritatea ei, cand el habar nu are de crimele odioase din trecut.Pace!

14 răspunsuri:
| wforweirdo a răspuns:

Sunt de acord cu tine, dar mie chiar îmi place religia de anul ăsta. Am un profesor foarte tare, ne duce în excursii, cântă la chitară, iar la ore foarte rar facem lecţii. I-am spus părerea mea despre religii şi dumnezei, mai ales despr creştinism iar el nu a fost deloc surprins. Ba chiar mi-a dat lucrarea lui despre satanism să o citesc, semestrul trecut.

| reihiuke a răspuns:

Aici sunt de acord ca ar trebui sa se discute impartial despre toate religiile lumii. Un fel de "istorie a religiilor".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este absolut normala predarea religiei in scoli. Si nu e nici o problema. Daca nu esti ortodox poti renunta la aceasta materie altfel este obligatorie.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru lolosaurus):

Eu nu stiam asta sincer.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru lolosaurus):

Este adevarat. Este alegerea fiecaruia. Daca esti ateu de exemplu in suflet si nu vrei sa faci religie nu ar trebui sa fi obligat. Dar aici trebuie sa recunosti ca religia este o materie prin care se poate ridica media foarte usor.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu predarea religiei în şcoli, în felul acesta elevii ar înţelege care este semnificaţia învăţăturilor creştine şi unde să caute răspunsuri. Şi astfel nu s-ar mai lăsa influenţaţi de superstiţiile româneşti gen "îţi taie popa limba" care, după părerea mea sunt păguboase pentru mentalul colectiv deoarece sunt paralele cu învăţătura creştină. Cât despre îndoctrinare, nu prea văd cum s-ar putea face deoarece, programa are prevăzută şi discuţii despre alte religii, despre religia primordială şi chiar discuţii despre vechiul testament. La urma urmei nimeni nu poate să aducă pe cineva la Biserică cu forţa, dar îl poate informa cu privire la învăţăturile creştine tocmai pentru a nu cădea în capcana supestiţiilor şi pentru a nu se lăsa influenţat de cei care încearcă să pună religia pe tarabă.

| Purec explică (pentru anonim_4396):

"Profesorul poate organiza vizite la biserică cu elevii cu diferite ocazii şi scopuri: pentru participarea şi observarea anumitor slujbe bisericeşti; pentru a primi Sfânta Împărtăşanie; pentru discuţii cu preotul pe teme religioase sau pentru a organiza în comun diferite evenimente importante pentru comunitate", precizează documentul elaborat de Ministerul Educaţiei.

curriculumul pentru clasa pregatitoare. Elevii aia au in jur de 5 ani. Nu ti se pare indoctrinare? E total imoral ceea ce se intampla. Orele de religie ar trebui sa fie facultative si sa nu faca parte din programa scoala. Sa isi plateasca si sa isi organizeze respectivele ore de religie BOR. Scoala este o institutie publica care NU trebuie sa aiba legatura cu religia!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Purec):

În primul rând acel "poate" nu este un trebuie deci, norma are un caracter de recomandare şi nu unul imperativ.
În al doilea rând documentul exemplificat de tine nu poate rămâne sub forma asta pentru că, e neconstituţional, în România sunt mulţi copii necreştini care au fost crescuţi în religia mozaică sau musulmană şi care nu pot fi obligaţi să adere la o religie contrară crezului lor altfel, s-ar încălca Art. 29 din Constituţie despre: Libertatea conştiinţei-
3. Dacă sunt copii creştini şi părinţii îşi dau acordul să-i înscrie în astfel de clase îşi asumă şi programa care le permite copiilor să ia contact nemijlocit cu organizarea bisericească şi viaţa de creştin. Copii sunt învăţaţi unde să caute răspunsurile apoi, ei se dezvoltă mental şi aleg ce să creadă şi ce nu. Aşadar, nu îi poate obliga nimeni pe copii să creadă în ceva sau cineva deoarece ei se dezvoltă ulterior şi încep să caute răspunsuri şi pe cont propriu din mai multe surse, având acces la informaţii diverse nu se poate spune că sunt îndoctrinaţi pentru că în definitv, e alegerea lor dacă, sunt sau nu creştini practicanţi.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sal,nu,nu sunt de acord din contra sunt impotriva la tot ce are ca scop acest cancer sa aiba viitor
e metoda pentru viitori sclavi, catolici sau mutat in africa va vi o noua europa medievala, cancerul numit religie distruge viitorul asta e, bine in Romania la ce sa te astepti

| Arikumo a răspuns:

Chiar daca sunt ateu convins, sunt oarecum de acord cu predarea religiei. Chiar daca nu crezi, nu e rau sa cunosti cateva lucruri in plus.

| Torah a răspuns:

Cum spuneai si tu "(sau cele mai importante) " cum ar fi?, ca noi sa fi studiat ca limba straina doar suedeza la scoala?