| Alex a întrebat:

Sunteti de acord sau nu ca sa se organizeze in Romania dezbateri religioase? De ex.: Dezbatere religioasa dintre crestin si musulman. Argumentati raspunsul, va rog.

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da, sigur ca da. Fiecare are dreptul la opinie.

| MMihai a răspuns:

Se pot organiza dar nu le văd utilitatea, că fiecare va lăuda religia lui și atât....nu va trece nimeni... în tabăra „inamică".

| reihiuke a răspuns (pentru MMihai):

Utilitatea nu este de a trece unii in tabara altora ci de a gasi solutii sa nu-si mai sparga capul unii altora cand se intalnesc pe strada. Un fel de coabitare ponta-basescu rolling on the floor

| MMihai a răspuns (pentru reihiuke):

Și eu care credeam că în secolul 21 lumea a mai evoluat și nu mai putem vorbim de intoleranță religioasă.
În epoca neagră a cruciadelor, când și bisericile astea promovau obscurantismul și intoleranța religioasă se și ucideau între ei dar poate oamenii au evoluat între timp!
Tu crezi că nu au evoluat de loc?

| reihiuke a răspuns (pentru MMihai):

Ba da, dar tot se mai fac asemenea dezbateri. Mai ales pe unele teme unde apar pobleme. (izolate)

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce să facem?
Tu vrei un război religios!
Pa, pa.

| Alex explică (pentru Legiuitoarea):

De ce in Romania nu se organizeaza dezbateri religioase si in strainatate se organizeaza?

| doctorandus a răspuns:

Organizarea unor astfel de dezbateri nu se supune la vot, ci se face de cine e interesat si daca sunt doritori. In orice caz, crestinii or sa fie de acord cu crestinul, musulmanii cu musulmanul iar daca se nimeresc cativa atei pe-acolo n-o sa fie de acord cu niciunul dintre vorbitori.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Da. >:) Intai teistii, si daca mai ramane cineva, intra si ateii, nu de alta, dar ateii, sau cel putin eu, nu tin neaparat sa demonstrez cuiva ca am dreptate, deci nu ma inghesui http://1.bp.blogspot.com/......+Chimp.jpg
Spor la treaba!

| zurick a răspuns:

Cred ca ar fi un benificiu, pentru ca noi oamenii am invata sa respectam orice religie chiar daca noi nu acem parte din ea.

| AvalohAlyn a răspuns:

Ar fi foarte bine.Mie unul imi place ideea.Sunt deschis sa vorbesc si un catolic(eu sunt ortodox) si cu un protestant si cu un musulman etc.
O dezbatere dar sa fie o dezbatere in care fiecare are dreptul la opinie, la aducerea de argumente, la aducerea de materiale si articole si informatii.Sa fie o dezbatere egala, libera si facuta de placere si sa nu se incerce de catre niciuna din parti sa converteasca pe cineva.
Discutiile, socializarea, temele interesante sunt binevenite.
Mai ales daca cel care asista la dezbatere a plecat acasa macar cu o notiune sau un lucru important care il va ajuta in viitor, in viata.
Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU! De ce fiindca se va genera numai conflicte, iar acesta posibilitate poate duce Romania in razboi cu musulmani.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiSeeker a răspuns:

Nu, nu as dori asa ceva. Ca si ateu, mi se pare o perspectiva buna, chiar amuzanta. Cu siguranta ar fi foarte distractiv si ar scoate multe lucruri la iveala. Totusi, oamenii religiosi sunt, de multe ori, putin nebuni, chiar fanatici, iar eu nu doresc izbucnirea de revolte, razboaie civilie, manifestatii si alte lucruri din astea pe teritoriul Romaniei. In plus, avem alte lucruri de care sa ne ocupam in acest moment si zic sa lasam nebunii cu nebunii, oamenii intregi cu oamenii intregi si sa nu mai dam apa la moara religiei.