| marinelpop a întrebat:

Te poate ajuta religia, Dumnezeu sau Biblia să ai o viaţă mai plină de sens?

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este plina de putere.Dar ca sa traiesti dupa voia lui Dumnezeu trebuie sa o si cunosti.Crede-ma ca pentru mantuirea multora a fost suficienta Evanghelia lui Ioan.Fiecare trebuie sa isi cunoasca rolul si identitatea in Hristos.Numai in El te simti implinit si fericit.

| MMihai a răspuns:

Te poate ajuta religia, Dumnezeu sau Biblia să ai o viaţă mai plină de sens?==Nu!

| marinelpop explică (pentru MMihai):

Biblia, o carte veche de înţelepciune, oferă răspunsuri la cele mai importante întrebări despre viaţă şi te poate ajuta să ai o viaţă mai plină de sens. Iată câteva întrebări la care răspunde Biblia.
Există un Creator? Biblia spune că Dumnezeu ‘a creat toate lucrurile’ (Revelaţia 4:11). Întrucât este Creatorul nostru, Dumnezeu ştie ce trebuie să facem pentru a fi mulţumiţi şi a avea satisfacţii.
Se interesează Dumnezeu de mine? Biblia ne dă asigurarea că Dumnezeu „nu este departe de niciunul dintre noi" (Faptele 17:27). El nu este indiferent la ceea ce ţi se întâmplă şi vrea să te ajute să ai o viaţă fericită (Isaia 48:17, 18; 1 Petru 5:7).
Cum pot fi mai mulţumit de viaţa mea dacă îl cunosc pe Dumnezeu? Dumnezeu ne-a creat cu ‘necesităţi spirituale’, una dintre ele fiind dorinţa înnăscută de a înţelege care este scopul vieţii (Matei 5:3). O altă necesitate spirituală este dorinţa de a-l cunoaşte pe Creatorul nostru şi de a avea o legătură strânsă cu el. Dumnezeu va aprecia eforturile pe care le faci pentru a-l cunoaşte, deoarece Biblia spune: „Apropiaţi-vă de Dumnezeu, iar el se va apropia de voi!" (Iacov 4:8).

| cristi202 a răspuns:

Nu te poate ajuta. Chiar de loc. Daca cauti un sens in viata, nici religia, nici Dumnezeu, nici Biblia nu te pot ajuta. Pentru ca nu te pot ajuta pe tine sa obtii ceva. Daca insa Il cauti pe Dumnezeu, ele te pot ajuta sa gasesti SENSUL VIETII TALE, nu doar viata mai plina de sens.

| OOOLEOOO a răspuns:

Depinde din ce perspectiva privesti viata.
Adeseori religia te impiedica sa evoluezi, sa iesi din zona de confort astfel poate aparea suferinta.
Eu aplic religia ca pe un stil de viata, am ales cultura care sa ma lase sa gresesc, sa-mi creez propriile reguli dar care sa nu renunte la ''puterea divina'', care nu e altceva decat acceptare si incredere interioara.

''Eu sunt un Nyabinghi un om binecuvantat in fata lui Jah''

| RAY a răspuns:

Te poate ajuta religia, Dumnezeu sau Biblia să ai o viaţă mai plină de sens?

vechiul testament e o carte plina de crime oribile, iahve un zeu razboinic nemilos care ucide si copii mici doar sasi elibereze poporul
noul testament sunt versete in condratictie
"Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamânt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34.
Cine n-are sabie, sa-si vânda haina si sa-si cumpere o sabie" - Luca 22:36.
"Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu; ci mai degraba desbinare." - Luca 12:51.
"Daca vine cineva la mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar însasi viata sa, nu poate fi ucenicul meu" - Luca 14:26.

daca as urma biblia ar trebui sa omor vrajitoare, ateii, pe alti de alte religi, propia mama, tata

| RAY a răspuns:

Vechiul testament e expirat sa vedem ce spune isus
"sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Proorocii; am venit nu sa le stric, ci sa le împlinesc" - Matei 5:17.

| Norris a răspuns (pentru RAY):

Asa e cum zici tu big grin

| RAY a răspuns (pentru Norris):

Ma bucur ca spui asta

| Norris a răspuns (pentru RAY):

Pai ai dreptate, chiar multa...

| lpavel a răspuns:

Binenteles ca te poate ajuta, si inca foarte mult, numai trebuie sa crezi in EL, sa-ti pui toata increderea in EL!

| Alphawolf a răspuns:

Viata plina de sens depinde de caracterul omului si de felul cum gandeste.

Daca omul se amageste si spera la o rasplata, da, viata omului religios poate fi plina de sens. Insa o viata plina de sens omul o poate gasi in orice domeniu(sport, muzica, stiinta, etc).
Omul mai gaseste sens in a se face util, faptul ca alte vieti sunt dependente(intr-o oarecare masura) de el, asta ii da un sens in viata, nevoile si fericirea altora depinde si de el. Omul are nevoie de bucuria si fericirea altora, el are nevoie sa se simta util.

| iurii75 a răspuns:

Păi frate, cînd cumperi ceva și vrei să funcționeze bine, la început citești manualul de utilizare ca să știi cum să-l folosești altfel nu merge. Și în cazul nostru e la fel, avem nevoie de instrucțiuni de la "producător"!

| HueyFreeman a răspuns:

Nu, nu sunt destul de patetic sa ma astept la o rasplata imposibil de primit doar pentru ca trec prin ceva ce trece toata lumea, viata. Viata mea are atata sens cat ii dau.

| Zenit313 a răspuns:

Pana in momentul in care realizezi ca totul este o iluzie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decalogul este ghidul crestinului in viatasi mantuitorul Iisus Hristos este modelul de urmat. daca esti laic, trebuie sa cunosti traditia bisericii ortodoxe si invataturile ei in privinta casatoriei si rolului barbatului si femeii in casnicie sub toate aspectele.in consecinta DA, te poate ajuta sa treci prin viata, ca o stanca puternica, cu capul sus, fara sa te rusinezi in veci de faptele tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca asta te defineste, rezonezi cu acest aspect-atunci- da.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Daca sti sa aplici credinta pe care o deprinzi din invatatura Bibliei, desigur!

| C0nstantin a răspuns:

NU! Fiecare isi da sens de unul singur vietii... cea mai mare prostie pe care o poate face cineva sa isi raporteze viata si sensul vietii la o carte scrisa acum 2000 de ani cu gandirea aferenta.

| whattt a răspuns:

Da, e chiar asa greu de gandit

| IulianDornianu61 a răspuns:

Salut!
Nu poti face vişinată din grâu decat daca afara e innorat si "parosu" e in "cuib"

| amelicika a răspuns:

Cine nu crede in Dumnezeu va regreta mult.

| DiandraDya a răspuns:

Da.Desi nu sunt foarte inaintata in varsta Bibli mi-a schimbat viata.Nici nu stiu cum as fi ajuns fara sa o studiez in amanunt.

| mihai9770 a răspuns:

Da, este un lucru foarte important sa crezi in El si sa-ti pui toata increderea in El, sa crezi cu adevarat ca exista, pe mine ma ajuta daca ma rog.