| anonim_4396 a întrebat:

"There was never a saint with red hair" – Russian proverb
Ce sa inteleg din asta?
Ajutati-ma, va rog, crestini, budisti, adventisti, adventisti de ziua a 7-a, de ziua a 11-a, protestanti, neoprotestanti, islamisti, baptisti, atei, agnostici, illuminati, neinteresati, plictisiti, activi, pasivihee hee
Va dau......cocarda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing))Epic! Pai draga sa iti "explice eu" cum e treaba!
Gărzile roșii = detașamente de muncitori, organizate în Rusia în timpul Revoluției din 1917
Ma rog am incercat sa fac o legatura cu Rusia care nu are nici o legatura cu intrebarea!
Rosu e definita in dictionar in mod principal ca fiind "culoarea sangelui". Cand iti pui in minte cuvantul "sange" n stiu daca iti vine in minte neaparat ceva placut! De asemenea rosul este una dintre cele mai deranjante culori pentru ochiul omenesc! In dictionar mai apare rosu ca fiind culoarea vinului care este o ispita venita de la diavol!
In mitoloii, traditii si alte tampenii din astea diavolii sau "draii" in termen popular sunt descrisi ca fiind rosi!
Rosul reprezinta culoarea focului! Element dominant in infern, ghena sau iad!
Cand te gandesti la sfinti acestia sunt reprezentati de bunatate, puritate si angelitate sufleteasca!
Parul reprezinta in acest proverb singura caracteristica din fraza!
Care este folosita intr-un mod indirect pentru a descrie sfintii intr-un mod nu tocmai placut!
In concluzie aceast prover ne spune ca sfintii, probabil asocieati cu oamenii buni, sufletisti etc. nu sunt in stare sau nu le sta in caracteristica sa faca ceva rau! De asemena alte mituri si carti basme cei cu parul "ros" sunt mai mereu printre personajele negative niciodata ele fiind asociate cu binele!

7 răspunsuri:
| eliaclodia a răspuns:

Tradus e: aici niciodata nu a fost un sfant cu parul rosu? Ca nu prea stiu engleza? Sa procesez. E proverb sigur, adica intelepciune populara? Si chiar e rusesc?

| Dandanache a răspuns:

Parul rosu are valente negative in folclorul european. E asociat cu rautatea si frivolitatea. Evreii sunt adesea reprezentati cu parul rosu, in viziunile antisemite, pentru ca rosul simbolizeaza raul congenital, incurabil. Probabil proverbul rus spune ca un om, prin natura sa rau, nu va putea deveni niciodata un sfant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing Serios?
Ba da, dar e la el în groapă, înțelegi?
Eva parcă era blondă dacă nu mă înșel. thinking
Văd că tu ai părul roșu, nu cumva...

| BlackSulphur a răspuns:

"Illuminati" nu este o religie...

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Si urmatorii...neinteresati, plictisiti, activi, pasivi? Sunt o religie?

Răspuns utilizator avertizat
| asasaasa a răspuns:

Adica dracu ala nu exista DZ are el grija sa joace ambele roluri...