| RAY a întrebat:

De ce se spune ca atei, agnostici il urasc pe Dumnezeu si pe crestini?

19 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Pentru ca fanatism.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru ca se vede atitudinea pe care o aveți fata de creștini si fata de Dumnezeu si de Isus prin ceea ce postați. Pana si Domnul Isus ne-a avertizat :"veți fi urâți de toată lumea din pricina Numelui Meu".Dar in același timp ne si încurajează:"dar îndrăzniți, Eu am biruit lumea". Daca ați citi Biblia ați vedea cum împliniți la literă ceea ce spune despre voi necredincioșii.

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Aaaa desi cine nu e crestin e impotriva voastra si va uraste, am inteles, amuzant e ca voi crestini intre voi va urati

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Creștinul nu urăște nici pe dușmanul lui. Cine o face nu este creștin.

| RAY explică (pentru TamplaruAnisoara):

Asta e cea mai mare vrajeala, daca studiem istoria aflam ca cea mai violenta religie a fost si este crestinismul si nu doar si intre ei sau omorat, 1500 de ani de evul mediu, cruciade, arderea vrajitorelor, inchizitia si inca cate si cica crestinul nu uraste, cata vrajeala

| Helper07 a răspuns (pentru RAY):

Cand pleci la razboi nu pleci pentru ca il urasti pe nu stiu eu cine si vrei sa-l omori, pleci pentru ca trebuie.

| Algo098 a răspuns:

Comparatie: Cand aud de un Dz atotputernic si infinit de iubitor, am si mai putina placere decat atunci cand aud o reclama de la un produs scump care nu face nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii nu pot concepe ca poti avea o parere diferita despre un lucru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că îi numesc cre(ș)tini? happy În orice caz, un creștin care nu e urât de lume nu e creștin adevărat.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Dar de ce credeti ca noi il uram pe zeul vostru?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Uneori este vorba de ură, alteori de simplă indiferență...dar, în ambele cazuri, faptele sunt cele care vorbesc.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Tu il urasti pe zeus? consideri libertatea de exprimare o ura?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dacă îl urăsc pe Zeus? Nu, mi-e indiferent. Sunt prea ocupată să îl iubesc pe Dumnezeul meu.
Cât despre libertatea de exprimare, dacă este sau nu ură, asta depinde de caracterul celui care își exprimă această "libertate". Dar când nu începi de cel de lângă tine, nu cred că te poți numi un om liber...sincer.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

încapi*

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Dar daca iti exprimi parerea despre existenta fantomelor, vampirilor, varcolacilor le urasti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu am spus asta. E absurd să urăști ceva ce nu există.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Deci noi nu avem ura fata de zeul tau, asta vreau sa transmit

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Libertatea cuvântului înseamnă să poți lua la mișto ce zeu vrei. Libertatea religioasă înseamnă să te poți închina la ce zeu vrei și să nu fii silit să te închini la un zeu, să poți munci vinerea, sâmbăta și duminica dacă așa îți place. Da, libertatea înseamnă să poți blasfemia și apostazia, iar Poliția să-ți apere aceste drepturi. Asta înseamnă libertatea din punct de vedere juridic.

| Helper07 a răspuns:

Nu cred ca-L urasc pe Dumnezeu din moment ce ei nu cred in Dumnezeu. Eu cred ca ursc acest crez, sau, mai probabil, sunt indiferenti fata de asta. Totusi, cei indiferenti n-ar incerca sa schimbe mentalitatea altora.