| TamplaruAnisoara a întrebat:

Știind ca Dumnezeu mântuiește pe oameni numai individual, poate fi numita vreo biserica ca " poporul lui Dumnezeu " ca biserica?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti faci in sufletul tau o biserica unde sa te rogi. In strafundul inimii il gasesti pe Dumnezeu si acolo este adevarata biserica.

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In primul rand poporul sau Biserica lui Dumnezeu sunt O RAMASITA din populatia Terrei DEX :"rămășiță 1 Ceea ce a rămas dintr-un tot sau dintr-o cantitate oarecare, după ce partea cea mai mare a dispărut sau a fost utilizată."
Deci Poporul lui Dumnezeu este ceva foarte redus din marea masa a crestinismului, ASA SPUNE Dumnezeu;
Apocalipsa 12, 17. Si balaurul, mâniat pe femeie, s-a dus sã facã rãzboi cu rãmãsita semintei ei, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu, si tin mãrturia lui Isus Hristos.
Oare, catolicii sau ortodocsii sunt o ramasita din crestinism? Dar Baptisti, penticostalii sau reformatii? Pai astia se numara cu zecile si sutele de milioane dupa statistici si chiar laudele lor asa ca nu aici trebuie cautata ramasita ci acolo unde conform textului din Apocalipsa regasim si Poruncile lui Dumnezeu, Cele 10 Porunci.
Deci facem o "retrospectiva",
-Crestinism,
-Cele 10 Porunci,
-MARTURIA LUI DUMNEZEU (profetiile sunt Marturia lui Dumnezeu)
-numar relativ mic fata de marea masa a crestinilor
DECI acolo vei gasi si Biserica lui Dumnezeu.
P.S. In Biblie Bisericile sunt exemplificate SIMBOLIC prin FEMEI

| RAY a răspuns:

Sunt deja 6000 de religi crestine si inca mai apar, desi multa bafta in a gasi singura biserica cu adevarar crestina ca voi intre voi va faceti erectici, satanisti etc

| Celcestietot a răspuns:

Doar daca membrii bisericii respective tin in intregime cuvantul adevaratului Dumnezeu, iar daca nu, nu. Personal, pana acum nu am gasit vreuna.

| CostinAlamariu a răspuns:

Pentru oricine a citit Biblia macar o data stie ca Dumnezeu a numit Israel poporul Sau. De aici concluzionam ca Dumnezeu Insusi a lasat conceptul de natiune.
Da, oamenii sunt judecati pentru faptele lor personale, dar "mantuire individuala" e ciudat spus. Noi oamenii nu existam individual, rupti de un context. Noi existam intr-o natiune, intr-o familia samd. Intotdeauna exista un context. Desigur biserica este Universala sau Soborniceasca, dar asta nu exclude unitatile teritoriale ale bisericii.

| Algo098 a răspuns:

Dz e o fantezie menita sa dea sperante si iluzii false, iar mantuirea la bucata e o continuare a fanteziei, un lucru neverificabil, iar bisericile sunt o urmare a acestor fantezii si cum dz apare in toate bisericile, toate au aceeasi relevanta si doar numarul de enoriasi si variantele povestii utilizate le diferentiaza.

| sanboss a răspuns:

Toti suntem madulare in trupul Lui Hristos el fiind capul trupului. deci trupul estebiserica... acum madularele trupului pot fi de ori unde tu, eu unu din africa altul din rusia etc etc si asa la rapire Dzeu isi va rapi biserica universala

| TamplaruAnisoara explică (pentru sanboss):

Ma refeream la biserica ca denominațiune ca de ex. ortodoxa, sau penticostala.

| Whateverrr a răspuns:

Orice biserica/cult are dintre participanti atat oameni credinciosi (cu adevarat intorsi la Dumnezeu), cat si oameni care merg doar din obisnuinta.
Biserica (cu B mare) in Biblie reprezinta totalitatea celor mantuiti (indiferent de biserica pe care o frecventeaza).
Sper ca am inteles intrebarea ta.