| soimos2 a întrebat:

Tinand cont de faptul ca traducerea cuvantului "catolic" inseamna "vointa universala",(a lui Isus) context in care biserica catolica inseamna Biserica vointei Universale a lui Isus Christos.

Contemporani ai lui Isus afirmau ca acolo unde este Isus, este si biserica catolica, adica biserica universala a lui Isus.

Cum oare de si-au permis ortodocsii si neoprotestantii sa iasa din biserica universala a lui Christos si de sub autoritatea lui Isus Christos si in acelasi timp in naivitatea, lor isi inchipuie ca de ex. ortodoxia este "dreapta credinta", cand in realitate ei nici nu fac parte din Biserica universala/intreaga a lui Isus Christos?

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Stai ca nu te inteleg.In alte postari spuneai despre Biserica Catolica ca a facut cele mai mari crime umane.Acum,ai trecut de cealalta parte?

| soimos2 explică (pentru EmaS):

Tu nu intelegi nimic, ca de obicei!
Eu nu am trecut de nicio parte pentru ca eu nu ma VAND!
Deci si Intrebarile care le pun nu sunt de pe pozitzia partizana a unui "vandut" ci ele sunt doar nelamuriri pe care le am vis a vis de blasfemia crestina!

| EmaS a răspuns (pentru soimos2):

Nevinovatul de tine! Ma bucur ca inca esti in cautarea adevarului.

| OOOLEOOO a răspuns:

Fiecare om vrea sa aiba dreptate
asa se nasc multe religii/secte.

Asa cum

Fiecare om vrea sa aiba dreptate asa se nasca multe teorii stiintifice.

| iamy a răspuns:

A privi inseamna un lucru, a vedea inseamna altul, a intelege inseamna un al treilea, a invata din ceea ce ai inteles inseamna o treapta mai sus, dar singurul lucru care conteaza in ultima instanta este ceea ce faci, ca rezultat al invataturilor pe care le-ai tras.
Unde anume in Biblie scrie ca biserica catolica este Biserica universala a lui Isus?