| Moisie a întrebat:

Tinand cont de faptul ca viata isi urmeaza cursul conform legilor naturii si nu conform Bibliei, oare din ce cauza crestinii il condamna pe Darwin care era un cercetator al legilor naturii, dar il respecta si iubesc pe popa care cerceteaza doar grosimea portofelului cu bani si rotunjimile curuil enoriaselor tinere?
Credeti ca credinciosii sunt pe Calea corecta?

Răspuns Câştigător
| AnicaiAlin a răspuns:

Crestinul fiind indobitocit de sfanta scriptura condamna si acuza dupa bunul plac ceea ce nu poate si nu vrea sa inteleaga.
E mult mai simplu sa spuna ca ei au dreptate si ca dumnezeu a facut totul decat sa isi foloseasca creierul si sa descopere adevaratele origini ale omeniri si adevaratul sens al vieti.

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Numai analfabetii contesta evolutia.

| Moisie explică (pentru Inferno):

Bine Bine...Dar de ce nu contesta ei si INVOLUTIA?
Nu cumva pentru ca aceasta este Balea, Adevarul si Viata lor?

| Inferno a răspuns (pentru Inferno):

Ma scuzati, am vrut sa scriu "incultii', analfabetii fiind un cuvant ce nu prea are legatura cu contestatarii evolutiei.

| Moisie explică (pentru Inferno):

Ba chiar are, si anume are legatura cu analfabetismul structural!
Numai un analfabet structural poete fi atat de "orb" incat sa nu vada in jurul sau dovezile evolutiei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce atata vorbaraie? Ce ai de pierdut daca esti credincios? Nimic,ba chiar,daca Dumnezeu exista, ai un loc in rai.

Ce ai de castigat daca esti ateu? Nimic, dar daca Dumnezeu exista, ai DIRECT un loc in iad, in timp ce daca esti crestin poti avea si un loc in rai.Simplu.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Total gresi adica invers!
Ca si crestin care incalca Legea lui Dumnezeu, pacat de neiertat in ochii Creatorului, vei fi azvarlit direct in Iad!
Dar ca ateu nu ai aceeasi soarta pentru ca ateii nu se ghideaza dupa NT (Legea Noua) care incalca Legea Veche VT) adica cea data de Dumnezeu lui Moise! Un ateu va fi judecat dupa FAPTELE sale, pe cand crestinii ajung drept in Iad!

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Nu poti ajunge in Rai pentru ca nimeni din personajele Biblie nu promite acest lucru!
Singurul care promite ceva este Isus Christos, dar nici el nu promite Raiul ci doar "imparatia" lui si aia este IADUL ale carui chei se lauda ca le detine!

| Ben00 a răspuns:

O faci pe busola care indica calea corecta? Poi tu abia tii calea catre baie.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Viata isi urmeaza cursul exact cum a spus biblia si anume ca omul se naste din femeie ca sa sufere, ca viata este desertaciune si o alergare in vant ECLESIASTUL2
Darwin a spus niste teorii fara nici un fundament si dovada doar ca sa amageasca pe cei necunoscatori care nu fac cercetari si nu urmaresc logica si realitatea.
Noi trebuie sa cercetam Biblia si sa o urmam nu sa ascultam un popa care nu-i in stare nici macar sa foloseasca numele lui Dumnezeu

| Moisie explică (pentru sempreinvolo30):

O prostie ca asta zau ca nu am mai auzit/vazut!
Viata urma exact acelasi curs sute de mii de ani inaintea aparitiei Bibliei!
Deci afirmatia ta este o prostie cat CASA!
- Darwin a spus niste adevaruri dovedite de stiinte, drept pentru care Neo-Darwinismul se preda OBLIGATORIU in toate scolil de lumea civilizata, si pina si Papa de la Roma a recunoscut valabilitatea teoriilor sale si Biserica Anglicana si-a cerut SCUZE postum de la Marele geniu!
- Tinand cont de faptul ca nici Dumnezeu si nici Isus nu ne cere sa urmam sau sa cercetam Biblia, de unde naiba scoti tu ca TREBUIE?
Cine ti-a zis tie ca trebuie, daca nici Isus si nici Dumnezeu nu spun asta?
Ti-o fi spus-o Dracu?

| MAnghelescu a răspuns (pentru Moisie):

Tocamai am urmarit un documentar pe tema Neo-Darwinismului. Nu vrau sa fie o discutie lipsita de bun simti. Eu cred ca este bine sa privesti din ambele perspective, sa studiezi cu toata obiectivitatea argumentele si contra- argumentele si apoi sa tragi o concluizie. Acesta este documentarul pe care l-am vazut: https://www.youtube.com/watch?v=iCIXTAhiq0c. Sper sa iti fie de folos si te rog din toata inima sa incerci sa nu privesti superficial nici Neo-Darwinismul, nici Ortodoxia. Studiaza-le cu atentie "invatatura" si nu privi la persoanele care vor sa traga folos de pe urma uneia din "teorii".

| relian a răspuns (pentru MAnghelescu):

Propaganda religioasa asta este acel reportaj.Nu am urmarit prea mult dar iti dai imediat seama doar cu le vezi mutrele alora.Acei oameni care cercetau au fost probabil abordati si aburiti de catre cine stie ce cult religios.Fiind slabi de inger deja au inceput sa le fuga pamintul de sub picioare. Apoi gandeste-te la o chestie.Stiinta,invatamintul ce are in comun cu religia? Nimic.Deci tu daca lucrezi intro institutie de invatamint, de stiinta si esti platit pentru a cerceta, demonstra ceva si tu de fapt incerci sa spui altceva decit esti platit ce crezi ca aia sint idioti? Adica eu te platesc pentru ceva si tu faci altceva? Pai du-te nene fate popa si sa te plateasca aia si acolo poti discuta si accepta acele idei religioase.Nu pot sa cred cum unia se lasa atit de usor pacaliti de niste excroci care doresc prin banii altora sa isi faca publicitate.Ce cauta religia, ce cauta icoane, cruci in institutia de invatamint? Ma refer in Romania.Pai religia este paralela cu invatamintul adica fiecare are alte idei alte conceptii, deci nu le poti amesteca.Cum te impaci tu cu teoria ca omul a fost facut de Dzeu si in acelasi timp la aceiasi scoala te invata ca omul a aparut prin nu stiu ce evolutie? Cum te impaci cu chestiile astea pe care o accepti? Asta avind in vedere ca unui copil i se preda la scoala chestiile astea.Pai l-ai bagat deja total in ceata.El mwerge la ora de biologie si acolo i se preda evolutionismul da? Dupa merge la ora de religie si i se spune ca omul asa aparu nu cum spune stiinta la facut dzeu.Cum poti amesteca aceste 2 chestii? Deci aia aia si meritau pentru ca ei luau salarii pentru ceva si de fapt lucrau pe concurenta sau pentru altii.Adica ii credeau pe aia idioti.Tu daca ai fi patron si ai avea muncitori aia vor face ce tu le spui corect? Daca fac altceva normal ii dai afara.Deci nu vad ce e asa de greu de priceput.Deci ar trebuie tu sa nu studiezi ci sa rumegi ceea ce vezi sau ce citestiparerea mea.Si acea femeie ce-o fi fost ia dingtre cei care erau impotriva alora ai vazut cea spus? A fost cea mai clara, a spus daca cei religiosi au o demonstratie ceva mai clara decit avem acum sa o arate.Dar religia n-are ce sarte, doar vorbe si povesti.De aia religia n-are ce cauta in scoli, scoala reprezentind de fapt ceva contrar religiei.Este cum spuneau ei copii n-o sa mai gindeasca n-o sa mai stie ce sa creada cind in aceiasi clasa le spui ceva dupa care apare altu si spune ceva contrar.Pai ce credibilitate mai are acea institutie? Cam asa trebuie gindit.Religia sa-si faca scoli daca doreste si sa mearga acolo cine crede cine are discernamint si este matur si liber sa aleaga singur ce vrea.Dar nu faci asta copiilor sai indoctrinezi.O sa spui pai ce la scoala nu-i indoctrinezi cu teoria evolutiei care nu este demonstrata? Nu nu-i indoctrinezi ca i se spune clar este o teorie deci care este cercetata in continuare si careia i se cauta dovezi.Deci nu i se spune clar uite exact asa a stat situatia.

| Moisie explică (pentru MAnghelescu):

Ce legatura ar cercetarea stiintifica care are legatura cu cercetarea stiintifica cu ortodoxia bazata pe Minciuna si Sarlatanie? Pai ce ortodoxia a devenit o stiinta care se preocupa cu studiul stiintelor naturale?
Pai eu cred(vezi ca si eu sunt credincios) ca ortodoxia se poate compara cu organizatiile mafiote, sau cu Cosa Nostra, sau cu turnatoria la secu, pentru ca este o organizatie de tip mafiot care nu are scopuri stiintifice ci doar legate de sarlatanie!

| MAnghelescu a răspuns (pentru Moisie):

In primul rand am rugat sa purtam o discutie de bun simt. Daca consideri ca acest lucru este imposibil sunt destul de dezamagita. Am incercat doar sa ofer cateva informatii, sa vezi situatia din mai multe perspective. Cat despre afirmatia mea in legatura cu Ortodoxia nu ar trebui sa te "aprinzi"atat de tare. Am vazut ca in intrebare ai evidentiat o problema reala a multor preoti care nu sunt vrednici de Harul primit. Asta nu insemna ca astfel sunt toti preotii. In canoanele Bisericii acest pacat se pedepseste aspru. Adevarat, Ortodoxia nu este o stiinta, dar asta nu inseamna ca este rupta de realitate. Un singur exemplu este Sfantul Luca al Crimeei mare chirurg(DESPRE LUCRAREA SA MEDICALA POTI GASI LA PAGINA 35 http://www.scribd.com/......e-arginti. Nu am vrut sa se ajunga la o polemica. Tot ce am vrut a fost sa ofer informatii si atat tot.

| MAnghelescu a răspuns (pentru relian):

Am citit comentariul tau. In primul rand religia nu este rupta de realitate. Sa stii ca se impaca chiar foarte bine cu stiinta deoarece stiinta releva lucrarea lui Dumnezeu. Un singur exemplu Sfantul Luca al Crimeii-mare chirurg(DESPRE LUCRAREA SA MEDICALA POTI GASI LA PAGINA 35 http://www.scribd.com/......-arginti). Acesta este ultimul meu raspuns, deoarece nu doresc sa ne certam; fiecare este liber sa creada ceea ce doreste. Aici sunt argumente logice despre lacunele teoriei evolutionisete: http://www.odaiadesus.ro/evolutie.html.

| Moisie explică (pentru MAnghelescu):

Poi cum sa discutam cu buna simtire daca tu confunzi o sarlatanie devenita securista cu stiintele naturii?
- Tinand cont de faptul ca religia ortodoxa nu porneste de la niciun Dumnezeu, atunci de care "har" vorbim?
De un har dat de "dumnezeul" veacului acesta care este Satan?
- Sfantul Luca de care spui este pentru un traitor de astazi un fel de "zero barat" in domeniul medicinei, echivalat si chiar depasit de muuuulte milioane de adevarati medici, daca ar fi avut o contributie importanta in Istoria Medicinei, asa cum a avut Fleming descoperitorul penicilinei, as mai fi discutat despre el, dar fiind unu care avea "studii religioase" inseamna ca puterile lui tamaduitoare veneau de la Diavol, pardon, am vrut sa zic de la "dumnezeul" religiei crestine, deci nu de la Stiintele care vin de la Dumnezeu, ceea ce imi confirma parerea.
- Ofera si tu informatii stiintifice dovedite, si nu smecherii securiste cu fatada religioasa.

| Moisie explică (pentru MAnghelescu):

Ma bucur sa aud din gura ta ca religia a accepta Evolutia in loc de Creatie, si ca in biserica se propovaduieste teoria BigBangului!
Continuati asa ca totul merge catre bine si catre Adevar, adica catre dumnezeire!
Inainte de a ajunge sa discutam despre "lacunele" evolutionismului, nu crezi ca e cazul sa discutam despre "PUSTIUL" creationismului, asta pina cand si in creationism vor ramane doar cateva "lacune" neexplicate?

| relian a răspuns (pentru MAnghelescu):

Mai nene daca ai ceva de spus spune folosind cuvintele tale nu-mi da mie nu stiu ce linkuri de mai stiu pe unde. Spune ceva, contrazima la ce am spus nu veni cu abureli.Si nu ne certam ca n-avem de ce.Dar spune tu acum logic aia au fost dati afara corect? Deci ei lucrau intro institutie a cuiva corect? Deci erau niste simpli angajati, nu conteaza ce studiezi atita timp cit esti angajatul cuiva tu faci ce ti se spune corect? Zimi daca gresesc. Daca acesti oameni ar fi fost pe cont propriu si sa zicem dupa ce ar fi postat cercetarile lor mai stiu eu unde si venea guvernul si persecuta da atunci jos palaria aia era magarie.Dar asa tu primesti bani de la mine sa faci o anumita treaba si tu ce faci? Te apuci tu sa comentezi stiu si eu ce timpenii pebanii cui? Pe banii mei bineinteles.Pai normal ca in secunda a doua team azvirlit afara de nu te vezi.Ce au facut acei oameni se numeste magarie, unde mai pui ca probabil sau luat sin gura cu sefii si de aia sa ajuns acolo.In general cind esti dat afara de acolo totul se face in avantajul ambelor parti, aia angajatorii stiu ca e greu daca cumva sa zic ai fura sa-ti treaca in record ca ai fost dat afara cai furat.Nu te mai angajeaza nici bunica.Deci daca esti linistiti teau prins aia ca umbli cu mita vospita teau dat afara trebuie sa taci nu sa ai gura mare. Daca ai gura mare atunci si ei iti vor scrie in record motivele reale pentru care ai fost dat afara.Dar e clar esti angajat, primesti bani de la un angajator faci ce ti se spune.Ce so mai lalaim.Tu nu vad ce nu vezi logic sau ca nu e corect. Spjne ceva din ceam spus ca nu e asa? Nu veni cu argumentele mai stiu eu cui ca nu se potriveste.Si apoi daca argumetele ce tu vrei sa le arati daca ar fi fost reale aia n-ar fi fost dati afara.Acolo nu este Romania aia e america si avocatii atit asteapta sa i se faca cuiva o ilegalitate mai ales unui personaj cunoscut.Deci eu zic sa mai gindesti si sa analizezi si cu capul tau nu doar ce zic unia ca de aia ti-a pus Dzeu tau capul acolo unde il ai. Daca era nu til mai punea deloc si faceai trimitere la orice catre altii.

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru Moisie):

Deschide macar acum Biblia in Ioan17:3 si 2Timotei 3:16 deoarece se vede ca esti paralel cu lucrurile sfinte.Probabil teoriile ti-a dizolvat ratiunea.Si e normal ca oamenii isi urmau cursul si inainte de Biblie deoarece la inceput erau sulurile care in timp au fost adunate si transformate in Biblie.
Daca se preda darwinismul nu inseamna si ca trebuie acceptat.Si homosexualitatea este acceptata de unele tari si chiar religii dar asta arata doar cat de departe sant de calea cea dreapta.
Avand in vedere ca voi ateii nu credeti in Biblie ar trebui sa discutati pe forumuri ateiste.

| Moisie explică (pentru sempreinvolo30):

O sa deschid Biblia la Ioan ...doar atunci cand Ioan va deveni Dumnezeu!
Atata timp cate e doar un om primitiv adica un cioflingar, ma fluier pe el, si ma sterg undeva cu paginile lui!
- Cum vrei sa te cred inteligent daca vad ca stai cu fundul intors catre stiinte si cu fata catre prostia inventata de oameni(adica de sarlatani) numita religie?
- Daca te crezi dashtept, de ce nu raspuzi la intrebarea mea referitoare la Biblie

| Therraex a răspuns:

Doamne... esti obsedat.
Apropo: OBSEDÁT, -Ă, obsedați, -te, adj., s. m. și f. (Om) preocupat, urmărit, chinuit neîncetat de o idee, de un sentiment, de o manie etc. – V. obseda.
straight face