| rasupisi a întrebat:

Credeti ca credinciosii urmeaza corect si bine intentionat "calea lui dumnezeu" in care cred, sau sunt majoritatea din ei niste sunt niste farisei prefacuti si murdari care vor sa para sfinti?

Oare cati crestini asculta de indemnul lui Isus si aleg constient Calea SARACIEI propovaduita de el?
"25. Mai lesne este camilei să treacă prin urechile acului, decât bogatului să intre în împărăţia lui Dumnezeu."
Vi se pare ca urmeaza multi pocaiti calea aceasta catre mantuire impusa de Isus?

Răspuns Câştigător
| raymusic5432 a răspuns:

Frate da se vede adevarul in fata ta, care e cea mai corupta, saraca, violenta tara din europa, cea mai de rahat tot Romania si culmea e crestina uitate la suedezii, majoritatea crestiniiilor sunt asa ca sa fie in rand cu lumea restul sunt majoritatea din ei niste sunt niste farisei prefacuti si murdari care vor sa para sfinti

du-te sa vez masinile scumpe ale preotilor sau a sectantilor, ei traiesc in bogatie dar spun ca sunt sfintii, tear ucide daca le spui ca nu exista dumnezeu

18 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Urecheala este binemeritata. Totusi asta nu justifica atacurile neintrerupte si murdare de pe rubrica religie.

| Kaleo a răspuns (pentru costis):

"Urecheala" este marsava si nedreapta. E o generalizare stupida. E ca si cand am spune ca toti germanii au fost criminali de razboi doar pentru ca si nazistii au fost.

Rastalmacirea si scoaterea din context a unui verset il duce si la concluzii gresite. Ce daca nu se pricepe, da' omul iese pe TPU sa faca pe desteptul, sa il vada tara crescand!

Daca te uiti in Noul Testament, vei vedea oameni de afaceri care au avut biserici in casa lor. Astia sustineau misiunile din bani castigati cinstit si nu erau saraci. Nu e vorba de calea saraciei, ci de a-l pune pe Dumnezeu pe primul loc in viata ta, chiar si inaintea posesiunilor materiale.

Atacurile neintrerupte si murdare de pe rubrica religie vor continua atata timp cat lasam prostia sa perpetueze. Crestin nu inseamna prost sau papa lapte. Trebuie sa raspundem nebunului dupa nebunia lui. O mana de pusti fara par pe ici pe colo, in urma cu gramatica si cu bunul simt, astia sunt cei ce ataca murdar. Din pacate, ei arunca o lumina proasta si asupra celorlalti atei, cei civilizati, care nu doresc decat dezbateri corecte si de bun simt.

Intrebatorule, prostinformatule si rauintentionatule "rasupisi", nu te grabi sa imi raspunzi, ca ma lasa rece si nu ma intereseaza ce ai de spus!

| rasupisi explică (pentru Kaleo):

Sa stii cheleo ca drept le mai zici, asa cum ii sade bine incultului care se crede dashtept!
Numai atat nu inteleg, si anume ce valoare are NT cand se3 stie bine ca este "inspirat" sau ma rog scris de evanghelistii care lucrau cu puterile demonilor
Iata:

Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, Isus le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii!

Ai dreptate si cand spui ca a fi crestin nu este egal cu a fi prost, ci doar cu a fi total incult, adica nestiutor, ca daca ai fi "stiutor" si nu credincios asa a proasta, ai stii ca niciodata Dumnezeu nu recomanda nimanui sa citeasca NT in speta Biblia!
Si ca sa nu mai vorbestio despre "context" afla ca Isus, in intregul NT, face o campanie sustinuta impotriva bogatiei si a acumularii de bogatii, dar tu cum esti un mosulic mai "cheleo" nu ai cum sa stii, pentru ca matalutza doar CREZI si nu te documentezi decat dintr-o singura carte si anume Biblia, si mai zice un proverb, sa te fereasca sfantu de dashteptul care la viata lui nu a citit decat o carte, fie aia si Biblia!

| Kaleo a răspuns (pentru rasupisi):

Ehe, sunt mai multe cele pe care nu le intelegeti. Da aveti vreme... happy

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Farisei gasesti si in ziua de azi, si nici nu trebuie sa cauti multhappy Mantuirea nu ti-e impusa, alegi ce vor muschii taiwinking

| martzian a răspuns:

Sunt convins ca nu era asa de greu sa citesti cu atentie sa intelegi ce a spus de fapt Isus, astfel incat sa nu vii cu o concluzie gresita.

Nu comentez celelalte aberatii. Sa iti fie rusine macar 5 minute pentru ca jignesti inutil! sad

| bilamare a răspuns (pentru martzian):

Sunt convins ca desi ai citit nu ai inteles absolut nimic din invataturile lui Isus catre tanarul bogat!
Tu nu esti capabil sa comentezi absolut nimic, si sa iti fie rusine ca ai ajuns in halul in care sa te jigneasca adevarul!
Asa ca mai bine taci din gura ca te autoblamezi!

| martzian a răspuns (pentru bilamare):

Nu am ce comenta. Te asteptai sa ma atac? laughing

| martzian a răspuns (pentru bilamare):

Te-am recunoscut. Nici nu era greu, la primul raspuns ma cauti pentru a ma jigni din nou. E alegerea ta. Prin urmare... te voi ignora inca o data.

| Kaleo a răspuns (pentru bilamare):

Mai aparu unu'! Mare e gradina... laughing