| soimos a întrebat:

Oare de ce se duc crestinii la biserica, cand Isus ii invata clar in Predica de pe Munte, sa NU se duca la biserica, ci sa se roage acasa in intimitatea camarutei lor?

O fac din cauza ca nu cunosc poruncile lui Isus si se iau dupa vorbele mincinoase ale popilor lacomi si hrapareti?

Poi ce fel de crestini sunt aceia care nu urmeaza poruncile lui Isus Christos care fac Calea lui Isus?

Merita acesti credinciosi ignoranti care nu cunosc Calea lui Isus, adica cei care merg la biserica sa fie numiti crestini?

Oare nu li se potriveste mai bine denumirea de credinciosi ignoranti?,,. pentru ca a fi crestin inseamna a asculta, a accepta si a urma poruncile lui Isus Christos, ceea ce la credinciosii ignoranti care merg la biserica nu este cazul!

21 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

In calitate de agnostic/panteist,eu asa le zic crestinilor: mai bine nu v-ati mai duce la Biserica,sa alimentati preotii corupti,si mai bine v-ati ruga doar la voi acasa,daca chiar staruiti sa faceti acest lucru,nu urmati pe Dumnezeu,care e imoral si negativ,dar urmati pe Iisus,care este, in pofida faptului ca poate a fost om normal, sau n-a existat un personaj pozitiv si demn de urmat.Si,oricum,Biserica este peste tot o institutie de colectat bani de la prosti,si de indoctrinat in masa, nu mai reprezinta demult ce trebuia cu adevarat sa reprezinte, dar unii sunt prea inchisi in coconul lor de ignoranta sa vada asta.

| morningstar a răspuns:

Te-ai gandit tu la o noua denumire pentru crestini si ai crezut ca ai inventat ceva nou laughing Si unde, ma rog scrie clar cuvintele 'nu mergeti la biserica, ci rugati-va acasa in intimitatea camerei'? Cred ca mai degraba in predica ta de pe TPU, nicidecum in cea din Biblie.

| soimos explică (pentru morningstar):

Iti las bucuria si surpriza sa le gasesti singura!
Nu vreau eu sa iti stric deosebita placere de a te documenta!

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Dovada ca nu ai argumente, si daca ai, se numesc aberatii. Stai linistit, nu iti mai fa griji pentru mine, ma documentez cu placere, nu e cazul sa imi dai tu teme pentru acasa. Deci e clar ca nu ai dovezi. Postezi de dragul de a fi bagat in seama.

| soimos explică (pentru morningstar):

Pacat ca documentandu-te, nu se si prinde ceva de tine!

La intrebare nu stii sa raspunzi?

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Eu nu stiu unde vrei sa ajungi. Postezi incomplet, fara sa aduci argumente ca Isus ne-ar invata asa ceva. Iar apoi astepti raspunsuri. Se prinde de mine, dar te tine vad ca se prinde prostia. Iti raspund intrebarii cand imi arati unde in Biblie ai gasit tu ca Isus ne invata asa ceva. Cred ca trebuie sa scrii tu complet din moment ce tu ai scris mai intai. Dar din moment ce sustii fara nicio dovada, e clar ca e inventia ta.

| soimos explică:

Toate rugaciunile sunt personale.
Pietrele vii de care vorbesti tu sunt gloatele proaste de fosti criminali si de viitori potentiali criminali, "pietre" fara minte si suflet care au facut ca religia crestina sa fie cea mai bicisnica institutie mafiota din istoria umanitatii!

| soimos explică:

Da! Eu recunosc sincer ca sunt atat de prost incat nu pot sa cred ca un text scris de oameni si asumat de acestia este "Cuvantul lui Dumnezeu"!

Totusi ma mir ca la inalta ta intelepciune, aflata sus la inaltimea umarului de furnica, nu poti pricepe ca versurile scrise si asumate de Eminescu nu sunt scrise de Eminescu ci le-a scris chiar Dumnezeu intrupat in Fiul sau care pentru noi oamenii se numeste Eminescu, care a scris Luceafarul, adica aventura sa din tineretea cand umbla la fetele frumoase sub numele de Lucifer!

| trolololo a răspuns:

Se aduna ca sa bârfească, ce a mai făcut tanti Leana și nenea Costel.

| afksbhbaws a răspuns:

E total gresit ceea ce ai spus. Erezia pe care ai facut-o nu va fi iertata niciodata.

| soimos explică (pentru afksbhbaws):

Cum sa fiu eu eretic cand tu ca si crestin il crezi Dumnezeu pe cel care 1500 de ani a fost slavit in biserica sa ca Lucifer?
Asa ca mai degraba putem discuta despre imbrobodirea ta si despre incultura ta, decat despre "erezia" mea!

| afksbhbaws a răspuns (pentru soimos):

Serios? Imi poti da si mie sursa de unde ai aflat?

| soimos explică (pentru afksbhbaws):

Poi din Istorie!
Dar daca nu ma crezi pe cuvant, cauta atent si vei gasi si aici:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer

| afksbhbaws a răspuns (pentru soimos):

Bine. Voi cerceta mai mult si voi afla raspunsul. (si nu Dumnezeu a fost slujit cu numele asta, Iisus spune ca e odrasla lui David si steaua stralucitoare a diminetii)

| soimos explică (pentru afksbhbaws):

Eu nu am spus ca Dumnezeu Creatorul, ci m-am referit la o creatura ca si isus, care NU este Dumnezeu, pentru ca despre "dumnezeirea" lui, adica a felului cum s-a nascut din Treime, Biblia nu sufla nici un cuvintel, deci nefiind o teorie sustinata de Biblie tragem concluzia ca este o poveste raspandita de niste sarlatani mincinosi!
2) Si steaua stralucitoare a diminetii este Luceafarul care se traduce in latina cu Lucifer, si exact cu acest nume a fost slavit Isus in secolele in care slujbele se tineau in limba latina!
de niste sarlatani

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Vezi http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/matei/5/
Matei 5
1. Cand a vazut Isus noroadele, S-a suit pe munte; si dupa ce a sezut jos, ucenicii Lui s-au apropiat de El.
2. Apoi a inceput sa vorbeasca si sa-i invete astfel:
3. "Ferice de cei saraci in duh, caci a lor este Imparatia cerurilor!
4. Ferice de cei ce plang, caci ei vor fi mangaiati!
5. Ferice de cei blanzi, caci ei vor mosteni pamantul!
6. Ferice de cei flamanzi si insetati dupa neprihanire, caci ei vor fi saturati!
7. Ferice de cei milostivi, caci ei vor avea parte de mila!
8. Ferice de cei cu inima curata, caci ei vor vedea pe Dumnezeu!
9. Ferice de cei impaciuitori, caci ei vor fi chemati fii ai lui Dumnezeu!
10. Ferice de cei prigoniti din pricina neprihanirii, caci a lor este Imparatia cerurilor!
11. Ferice va fi de voi cand, din pricina Mea, oamenii va vor ocari, va vor prigoni si vor spune tot felul de lucruri rele si neadevarate impotriva voastra!
12. Bucurati-va si inveseliti-va, pentru ca rasplata voastra este mare in ceruri; caci tot asa au prigonit pe prorocii care au fost inainte de voi.
13. Voi sunteti sarea pamantului. Dar daca sarea isi pierde gustul, prin ce isi va capata iarasi puterea de a sara? Atunci nu mai este buna la nimic decat sa fie lepadata afara si calcata in picioare de oameni.
14. Voi sunteti lumina lumii. O cetate asezata pe un munte nu poate sa ramana ascunsa.
15. Si oamenii n-aprind lumina ca s-o puna sub obroc, ci o pun in sfesnic, si lumineaza tuturor celor din casa.
16. Tot asa sa lumineze si lumina voastra inaintea oamenilor, ca ei sa vada faptele voastre bune si sa slaveasca pe Tatal vostru care este in ceruri.
17. Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Prorocii; am venit nu sa stric, ci sa implinesc.
18. Caci adevarat va spun, cata vreme nu va trece cerul si pamantul, nu va trece o iota sau o frantura de slova din Lege, inainte ca sa se fi intamplat toate lucrurile.
19. Asa ca, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci si va invata pe oameni asa, va fi chemat cel mai mic in Imparatia cerurilor; dar oricine le va pazi si va invata pe altii sa le pazeasca, va fi chemat mare in Imparatia cerurilor.
20. Caci va spun ca, daca neprihanirea voastra nu va intrece neprihanirea carturarilor si a fariseilor, cu niciun chip nu veti intra in Imparatia cerurilor.
21. Ati auzit ca s-a zis celor din vechime: "Sa nu ucizi; oricine va ucide va cadea sub pedeapsa judecatii."
22. Dar Eu va spun ca oricine se manie pe fratele sau va cadea sub pedeapsa judecatii; si oricine va zice fratelui sau: "Prostule!" va cadea sub pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: "Nebunule!" va cadea sub pedeapsa focului gheenei.
23. Asa ca, daca iti aduci darul la altar, si acolo iti aduci aminte ca fratele tau are ceva impotriva ta,
24. lasa-ti darul acolo inaintea altarului si du-te intai de impaca-te cu fratele tau; apoi vino de adu-ti darul.
25. Cauta de te impaca degraba cu parasul tau, cata vreme esti cu el pe drum; ca nu cumva parasul sa te dea pe mana judecatorului, judecatorul sa te dea pe mana temnicerului, si sa fii aruncat in temnita.
26. Adevarat iti spun ca nu vei iesi de acolo pana nu vei plati cel din urma banut.
27. Ati auzit ca s-a zis celor din vechime: "Sa nu preacurvesti."
28. Dar Eu va spun ca oricine se uita la o femeie ca s-o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui.
29. Daca deci ochiul tau cel drept te face sa cazi in pacat, scoate-l si leapada-l de la tine; caci este spre folosul tau sa piara unul din madularele tale si sa nu-ti fie aruncat tot trupul in gheena.
30. Daca mana ta cea dreapta te face sa cazi in pacat, taie-o si leapad-o de la tine; caci este spre folosul tau sa piara unul din madularele tale si sa nu-ti fie aruncat tot trupul in gheena.
31. S-a zis iarasi: "Oricine isi va lasa nevasta sa-i dea o carte de despartire."
32. Dar Eu va spun ca oricine isi va lasa nevasta, afara numai de pricina de curvie, ii da prilej sa preacurveasca; si cine va lua de nevasta pe cea lasata de barbat preacurveste.
33. Ati mai auzit iarasi ca s-a zis celor din vechime: "Sa nu juri stramb; ci sa implinesti fata de Domnul juramintele tale."
34. Dar Eu va spun: sa nu jurati nicidecum; nici pe cer, pentru ca este scaunul de domnie al lui Dumnezeu;
35. nici pe pamant, pentru ca este asternutul picioarelor Lui; nici pe Ierusalim, pentru ca este cetatea marelui Imparat.
36. Sa nu juri nici pe capul tau, caci nu poti face un singur par alb sau negru.
37. Felul vostru de vorbire sa fie: "Da, da; nu, nu"; ce trece peste aceste cuvinte vine de la cel rau.
38. Ati auzit ca s-a zis: "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte."
39. Dar Eu va spun: sa nu va impotriviti celui ce va face rau. Ci, oricui te loveste peste obrazul drept, intoarce-i si pe celalalt.
40. Oricui vrea sa se judece cu tine si sa-ti ia haina, lasa-i si camasa.
41. Daca te sileste cineva sa mergi cu el o mila de loc, mergi cu el doua.
42. Celui ce-ti cere da-i; si nu intoarce spatele celui ce vrea sa se imprumute de la tine.
43. Ati auzit ca s-a zis: "Sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau."
44. Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,
45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.
46. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?
47. Si daca imbratisati cu dragoste numai pe fratii vostri, ce lucru neobisnuit faceti? Oare paganii nu fac la fel?
48. Voi fiti, dar, desavarsiti, dupa cum si Tatal vostru cel ceresc este desavarsit.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/matei/6/

Matei 6
1. Luati seama sa nu va indepliniti neprihanirea voastra inaintea oamenilor, ca sa fiti vazuti de ei; altminteri, nu veti avea rasplata de la Tatal vostru care este in ceruri.
2. Tu, dar, cand faci milostenie, nu suna cu trambita inaintea ta, cum fac fatarnicii, in sinagogi si in ulite, pentru ca sa fie slaviti de oameni. Adevarat va spun ca si-au luat rasplata.
3. Ci tu, cand faci milostenie, sa nu stie stanga ta ce face dreapta,
4. pentru ca milostenia ta sa fie facuta in ascuns; si Tatal tau, care vede in ascuns, iti va rasplati.
5. Cand va rugati, sa nu fiti ca fatarnicii, carora le place sa se roage stand in picioare in sinagogi si la colturile ulitelor, pentru ca sa fie vazuti de oameni. Adevarat va spun ca si-au luat rasplata.
6. Ci tu, cand te rogi, intra in odaita ta, incuie-ti usa si roaga-te Tatalui tau, care este in ascuns; si Tatal tau, care vede in ascuns, iti va rasplati.
7. Cand va rugati, sa nu bolborositi aceleasi vorbe, ca paganii, carora li se pare ca, daca spun o multime de vorbe, vor fi ascultati.
8. Sa nu va asemanati cu ei; caci Tatal vostru stie de ce aveti trebuinta, mai inainte ca sa-I cereti voi.
9. Iata, dar, cum trebuie sa va rugati: "Tatal nostru care esti in ceruri! Sfinteasca-se Numele Tau;
10. vie Imparatia Ta; faca-se voia Ta, precum in cer si pe pamant.
11. Painea noastra cea de toate zilele da-ne-o noua astazi;
12. si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri;
13. si nu ne duce in ispita, ci izbaveste-ne de cel rau. Caci a Ta este Imparatia si puterea si slava in veci. Amin!"
14. Daca iertati oamenilor greselile lor, si Tatal vostru cel ceresc va va ierta greselile voastre.
15. Dar daca nu iertati oamenilor greselile lor, nici Tatal vostru nu va va ierta greselile voastre.
16. Cand postiti, sa nu va luati o infatisare posomorata, ca fatarnicii, care isi slutesc fetele, ca sa se arate oamenilor ca postesc. Adevarat va spun ca si-au luat rasplata.
17. Ci tu, cand postesti, unge-ti capul si spala-ti fata,
18. ca sa te arati ca postesti nu oamenilor, ci Tatalui tau, care este in ascuns; si Tatal tau, care vede in ascuns, iti va rasplati.
19. Nu va strangeti comori pe pamant, unde le mananca moliile si rugina si unde le sapa si le fura hotii;
20. ci strangeti-va comori in cer, unde nu le mananca moliile si rugina si unde hotii nu le sapa, nici nu le fura.
21. Pentru ca unde este comoara voastra, acolo va fi si inima voastra.
22. Ochiul este lumina trupului. Daca ochiul tau este sanatos, tot trupul tau va fi plin de lumina;
23. dar daca ochiul tau este rau, tot trupul tau va fi plin de intuneric. Asa ca, daca lumina care este in tine este intuneric, cat de mare trebuie sa fie intunericul acesta!
24. Nimeni nu poate sluji la doi stapani. Caci sau va uri pe unul si va iubi pe celalalt; sau va tine la unul si va nesocoti pe celalalt; nu puteti sluji lui Dumnezeu si lui Mamona.
25. De aceea va spun: nu va ingrijorati de viata voastra, gandindu-va ce veti manca sau ce veti bea; nici de trupul vostru, gandindu-va cu ce va veti imbraca. Oare nu este viata mai mult decat hrana, si trupul mai mult decat imbracamintea?
26. Uitati-va la pasarile cerului: ele nici nu seamana, nici nu secera si nici nu strang nimic in granare; si totusi Tatal vostru cel ceresc le hraneste. Oare nu sunteti voi cu mult mai de pret decat ele?
27. Si apoi, cine dintre voi, chiar ingrijorandu-se, poate sa adauge macar un cot la inaltimea lui?
28. Si de ce va ingrijorati de imbracaminte? Uitati-va cu bagare de seama cum cresc crinii de pe camp: ei nici nu torc, nici nu tes;
29. totusi va spun ca nici chiar Solomon, in toata slava lui, nu s-a imbracat ca unul din ei.
30. Asa ca, daca astfel imbraca Dumnezeu iarba de pe camp, care astazi este, dar maine va fi aruncata in cuptor, nu va va imbraca El cu mult mai mult pe voi, putin credinciosilor?
31. Nu va ingrijorati, dar, zicand: "Ce vom manca?" sau: "Ce vom bea?" sau: "Cu ce ne vom imbraca?"
32. Fiindca toate aceste lucruri Neamurile le cauta. Tatal vostru cel ceresc stie ca aveti trebuinta de ele.
33. Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si neprihanirea Lui, si toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.
34. Nu va ingrijorati, dar, de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/matei/7/
Matei 7
1. Nu judecati, ca sa nu fiti judecati.
2. Caci cu ce judecata judecati veti fi judecati; si cu ce masura masurati vi se va masura.
3. De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tau si nu te uiti cu bagare de seama la barna din ochiul tau?
4. Sau, cum poti zice fratelui tau: "Lasa-ma sa scot paiul din ochiul tau", si, cand colo, tu ai o barna in al tau?…
5. Fatarnicule, scoate intai barna din ochiul tau, si atunci vei vedea deslusit sa scoti paiul din ochiul fratelui tau.
6. Sa nu dati cainilor lucrurile sfinte si sa nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in picioare si sa se intoarca sa va rupa.
7. Cereti, si vi se va da; cautati si veti gasi; bateti, si vi se va deschide.
8. Caci oricine cere capata; cine cauta gaseste; si celui ce bate i se deschide.
9. Cine este omul acela dintre voi care, daca-i cere fiul sau o paine, sa-i dea o piatra?
10. Sau, daca-i cere un peste, sa-i dea un sarpe?
11. Deci, daca voi, care sunteti rai, stiti sa dati daruri bune copiilor vostri, cu cat mai mult Tatal vostru care este in ceruri va da lucruri bune celor ce I le cer!
12. Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel; caci in aceasta este cuprinsa Legea si Prorocii.
13. Intrati pe poarta cea stramta. Caci larga este poarta, lata este calea care duce la pierzare, si multi sunt cei ce intra pe ea.
14. Dar stramta este poarta, ingusta este calea care duce la viata, si putini sunt cei ce o afla.
15. Paziti-va de prorocii mincinosi! Ei vin la voi imbracati in haine de oi, dar pe dinauntru sunt niste lupi rapitori.
16. Ii veti cunoaste dupa roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini sau smochine din maracini?
17. Tot asa, orice pom bun face roade bune, dar pomul rau face roade rele.
18. Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rau nu poate face roade bune.
19. Orice pom care nu face roade bune este taiat si aruncat in foc.
20. Asa ca, dupa roadele lor ii veti cunoaste.
21. Nu oricine-Mi zice: "Doamne, Doamne!" va intra in Imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu care este in ceruri.
22. Multi Imi vor zice in ziua aceea: "Doamne, Doamne! N-am prorocit noi in Numele Tau? N-am scos noi draci in Numele Tau? Si n-am facut noi multe minuni in Numele Tau?"
23. Atunci le voi spune curat: "Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege."
24. De aceea, pe oricine aude aceste cuvinte ale Mele, si le face il voi asemana cu un om cu judecata care si-a zidit casa pe stanca.
25. A dat ploaia, au venit suvoaiele, au suflat vanturile si au batut in casa aceea, dar ea nu s-a prabusit, pentru ca avea temelia zidita pe stanca.
26. Insa oricine aude aceste cuvinte ale Mele, si nu le face, va fi asemanat cu un om nechibzuit care si-a zidit casa pe nisip.
27. A dat ploaia, au venit suvoaiele, au suflat vanturile si au izbit in casa aceea; ea s-a prabusit, si prabusirea i-a fost mare."
28. Dupa ce a sfarsit Isus cuvantarile acestea, noroadele au ramas uimite de invatatura Lui;
29. caci El ii invata ca unul care avea putere, nu cum ii invatau carturarii lor.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/matei/8/
Matei 8
1. Cand S-a coborat Isus de pe munte, multe noroade au mers dupa El.
2. Si un lepros s-a apropiat de El, I s-a inchinat si I-a zis: "Doamne, daca vrei, poti sa ma cureti."
3. Isus a intins mana, S-a atins de el si a zis: "Da, vreau, fii curatat!" Indata a fost curatata lepra lui.
4. Apoi Isus i-a zis: "Vezi sa nu spui la nimeni; ci du-te de te arata preotului si adu darul pe care l-a randuit Moise, ca marturie pentru ei."
5. Pe cand intra Isus in Capernaum, s-a apropiat de El un sutas, care-L ruga
6. si-I zicea: "Doamne, robul meu zace in casa slabanog si se chinuie cumplit."
7. Isus i-a zis: "Am sa vin si sa-l tamaduiesc."
8. "Doamne", a raspuns sutasul, "nu sunt vrednic sa intri sub acoperamantul meu; ci zi numai un cuvant, si robul meu va fi tamaduit.
9. Caci si eu sunt om sub stapanire; am sub mine ostasi, si zic unuia: "Du-te!", si se duce; altuia: "Vino!", si vine; si robului meu: "Fa cutare lucru!", si-l face."
10. Cand a auzit Isus aceste vorbe, S-a mirat si a zis celor ce veneau dupa El: "Adevarat va spun ca nici in Israel n-am gasit o credinta asa de mare.
11. Dar va spun ca vor veni multi de la rasarit si de la apus si vor sta la masa cu Avraam, Isaac si Iacov in Imparatia cerurilor.
12. Iar fiii Imparatiei vor fi aruncati in intunericul de afara, unde va fi plansul si scrasnirea dintilor."
13. Apoi a zis sutasului: "Du-te, si faca-ti-se dupa credinta ta." Si robul lui s-a tamaduit chiar in ceasul acela.
14. Isus S-a dus apoi in casa lui Petru si a vazut pe soacra acestuia zacand in pat, prinsa de friguri.
15. S-a atins de mana ei, si au lasat-o frigurile; apoi ea s-a sculat si a inceput sa-I slujeasca.
16. Seara, au adus la Isus pe multi indraciti. El, prin cuvantul Lui, a scos din ei duhurile necurate si a tamaduit pe toti bolnavii,
17. ca sa se implineasca ce fusese vestit prin prorocul Isaia, care zice: "El a luat asupra Lui neputintele noastre si a purtat bolile noastre."
18. Isus a vazut multe noroade imprejurul Sau si a poruncit sa treaca de cealalta parte.
19. Atunci s-a apropiat de El un carturar si I-a zis: "Invatatorule, vreau sa Te urmez oriunde vei merge."
20. Isus i-a raspuns: "Vulpile au vizuini, si pasarile cerului au cuiburi; dar Fiul omului n-are unde-Si odihni capul."
21. Un altul, care era dintre ucenici, I-a zis: "Doamne, da-mi voie sa ma duc mai intai sa ingrop pe tatal meu."
22. "Vino dupa Mine", i-a raspuns Isus, "si lasa mortii sa-si ingroape mortii."
23. Isus S-a suit intr-o corabie, si ucenicii Lui au mers dupa El.
24. Si deodata s-a starnit pe mare o furtuna atat de strasnica, incat corabia era acoperita de valuri. Si El dormea.
25. Ucenicii s-au apropiat de El si L-au desteptat, strigand: "Doamne, scapa-ne, ca pierim!"
26. El le-a zis: "De ce va este frica, putin credinciosilor?" Apoi S-a sculat, a certat vanturile si marea, si s-a facut o liniste mare.
27. Oamenii aceia se mirau si ziceau: "Ce fel de om este acesta, de-L asculta pana si vanturile si marea?"
28. Cand a ajuns Isus de partea cealalta, in tinutul Gadarenilor, L-au intampinat doi indraciti care ieseau din morminte. Erau asa de cumpliti, ca nimeni nu putea trece pe drumul acela.
29. Si iata ca au inceput sa strige: "Ce legatura este intre noi si Tine, Isuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici sa ne chinuiesti inainte de vreme?"
30. Departe de ei era o turma mare de porci care pasteau.
31. Dracii rugau pe Isus si ziceau: "Daca ne scoti afara din ei, da-ne voie sa ne ducem in turma aceea de porci."
32. "Duceti-va", le-a zis El. Ei au iesit si au intrat in porci. Si deodata toata turma s-a repezit de pe rapa in mare, si a pierit in ape.
33. Porcarii au fugit si s-au dus in cetate de au povestit tot ce se petrecuse si cele intamplate cu indracitii.
34. Si iata ca toata cetatea a iesit in intampinarea lui Isus; si, cum L-au vazut, L-au rugat sa plece din tinutul lor.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Fiind un ateu, care nu cunoaște religie, interpretezi mereu greșit.

Nu este o interdicție de a frecventa lăcașele de cult ci o revoltă împotriva falsei religiozități, unde unii o fac pe religioșii ca să mintă pe alții cât de religioși sunt ei.

| soimos explică (pentru alabalaportocala2011):

Da, este o revolta impotriva falsei religiozitati care se petrece mai ales in biserici unde popii, pe care Isus personal ii acuza ca ratacesc oamenii, indeparteaza credinciosii de la Legea lui Dumnezeu!

Da este o revolta in care esti invatat sa nu te duci la biserica pentru ca nu ai nevoie de popi care servesc banul adica pe Mamaona, pentru ca te poti ruga si de acasa!
Fapt pe care popii nu i-l pot accepta pentru ca li se duce naibii sandramaua mincinoasa pe baza careia traiesc din minciuna si prin prostirea multimilor!

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Pe vremea lui asasinatu la final cam în 1988 erau sub 3 milioane de creștini practicanți la o populație de 23-24 de milioane.
În 2004 erau circa 19 milioane de creștini, auto-declarați creștini, majoritatea fiind în realitate atei, dar frecventează aiurea biserici, ca să fie văzuți de alții, că sunt creștini.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Valter_Roman
Fiu de rabin = preot mozaic
http://ro.wikipedia.org/wiki/Petre_Roman
Petre Roman, se pretinde creștin!
Poate să fie Petre Roman, fiul lui Walter Roman creștin?
Evident, că nu!
Traian Băsescu se pretinde creștin!
http://www.ziare.com/......scu-909281
Fiul ofițerului comunist Dumitru Băsescu putea să fie creștin?
Evident nu!
IPS Daniel ==securist ateu = a urmat 3 facultăți teologice diferite pentru că nu era nici ortodox, nici protestant și nici catolic.
Un ortodox adevărat, nu merge să facă teologie protestantă sau teologie papistașă, decât dacă este ateu și nu are importanță ce minte, pe acolo.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Patriarhul_Daniel

Așa suntem noi un popor creștin!
Niște țărani din județul Prahova frecventau biserici ortodoxe, dar ziceau că biblia a fost scrisă de... Ion Creangă.
Nu aveau habar cine a fost Fecioara Maria sau Adam și Eva, dar ei se dădeau creștini, și găsești interviurile cu acești „minunați creștini" făcute de acea televiziune din Prahova pe Youtube.

| soimos explică (pentru alabalaportocala2011):

Intr-adevar, trebuie sa recunoastem ca numarul prostilor este intr-adevar foarte mareptr o tara atat de mica, fapt care face ca Romania sa fie ultima tara din Europa in tot ceea ce tine de bine, pozitiv si de civilizatie, si prima tara in Europa in toate ceea ce privesc hotia, smecheria si imoralitatea.
Si toate acestea datorita "modelului ortodox" devenit notoriu prin dualitatea lui in care "una spunem si alta facem"!
Vorbim de credinta si iubire de Dumnezeu dar suntem o tara in care numarul hotiilor si al celor imorali se apropie suspect de numarul religiosilor, o tara profund religioasa, in care cel ce este cel mai mare mincinos, hotz si curvar este ales sa conduca tara!
Si asta se numeste "modelul ortodox" model care este piatra de moara legata de gatul Romaniei

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Îți recomand să citești cărțile :

1) „ Istoria credințelor și ideilor religioase" carte în trei volume autor Mircea Eliade și
2) „ Filozofia esoterica a Indiei " autor: CHATTERJI C. J.
(Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )
3) Originile Creștinismului Eseuri critice de George Ory, traducere din franceză din 1981.
4) Tao Te Ching (Tao Te King sau Dao De Jing) ==a fost tradusă în limba română.
http://zing.ro/......te_29.html
http://www.sacred-texts.com/tao/toate.htm
http://www.taoismonline.org/tao_te_ching.html
http://translate.google.ro/translate? hl=ro&langpair=en%7Cro&u=http://www.sacred-texts.com/tao/toate.htm
http://www.sacred-texts.com/tao/toate.htm
http://translate.google.ro/translate? hl=ro&langpair=en%7Cro&u=http://academic.brooklyn.cuny.edu/core9/phalsall/texts/toate-v3.html
http://academic.brooklyn.cuny.edu/core9/phalsall/texts/toate-v3.html
http://translate.google.ro/translate? hl=ro&langpair=en%7Cro&u=http://www.taoism.net/ttc/complete.htm
http://www.taoism.net/ttc/complete.htm

http://ro.wikipedia.org/wiki/Tao_Te_Ching
5) Coranul== a fost tradus în limba română
http://ro.wikipedia.org/wiki/Coran
http://www.islam-abc.ro/coran.aspx
http://coranul.blogspot.com/
http://mariuscruceru.ro/2010/09/11/coranul-on-line-in-limba-romana-p/
http://patratosu.wordpress.com/2007/09/11/coranul-on-line-in-limba-romana/
http://www.edituraherald.ro/bookdetail.asp?cod_carte=170
Sunt mai multe Site-uri de unde poți descărca gratis al-Qur'ān
Există cărți religioase necanonice legate de creștinism, care se găsesc pe net.
Este Evanghelia după Ioan, cu foarte multe comentarii.
http://translate.google.ro/translate? hl=ro&langpair=en%7Cro&u=http://www.thebigview.com/download/tao-te-ching-illustrated.pdf
http://www.thebigview.com/download/tao-te-ching-illustrated.pdf