| anonim_4396 a întrebat:

Știți că pe fiecare cruce din cimitir este scris INRI.
Știu că înseamnă "Isus Nazariteanul Regele Iudeilor".
Ei bine, eu personal consider că este o batjocură la adresa Mântuitorului, dat fiind că aceste inițiale au fost scrise de către cei care L-au răstignit, în ziua morții Sale.
De ce sunt scrise aceste inițiale și în ziua de azi?
De ce nu se renunță la ele?

Răspuns Câştigător
| tudorvolcano a răspuns:

„Veniţi astăzi şi noi, tot Israilul cel nou, Biserica cea din păgâni, să strigăm cu proorocul Zaharia : Bucură-te foarte, fata Sionului, vesteşte, fata Ierusalimului, că iată, Împăratul tău vine la tine blând şi mântuind, călare pe mânz de asin, fiul asinei. Prăznuieşte ca şi pruncii, ţinând în mâini stâlpări, laudă : Osana! Celui dintru înălţime, bine este cuvântat Cel ce vine, Împăratul lui Israil."
- Stihiră la Vecernia Mare de la Privegherea din Duminica Floriilor, Triod

Domnul nostru Iisus Hristos era de drept moștenitorul tronului pământesc al lui David, acesta fiind și motivul pentru care evreii au încercat să-L încoroneze.
Chiar dacă nu a luat tronul, acesta era de drept al Lui, motiv și pentru care a rămas această inscripție pe cruce.
În același timp, este o amintire a modului în care Hristos a răbdat batjocura cu firea sa omenească, și a pătimit pentru noi pe Cruce.
Ar trebui să fie și alte tâlcuiri duhovnicești mult mai avansate, dar care nu le știu.

Iisus se scrie cu 2 de „i", nu cu unul, și tot așa trebuie să se pronunțe, de preferat în 2 silabe, ca în greacă.

7 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Totul e pe fantezie.
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
Eu pana acum am văzut impresionantul număr de oameni mântuiți: zero și numărul tot creste și e din ce în ce mai mare (adică un zero și mai mare) și de aceea credința mea în mântuire și mântuitor e justificata 100% și e foarte mare, la fel de mare ca și numărul mântuiților pe care i-am văzut, adică tot zero și e în creștere, adică pe zi ce trece e un zero și mai mare.
Ce valoare am eu pentru zeul invizibil și atotputernic? Una foarte mare: zero. Ce valoare au faptele mele pentru zeul invizibil și atotputernic? O valoare uriașă, zero. Ce îmi va da zeul invizibil și atotputernic pentru uriașa mea valoare? Îmi va da ceva la fel de valoros cum e și valoarea mea și faptele mele relativ la zeul invizibil și atotputernic, deci îmi va da o zero-mântuire și o zero-viață veșnică corespunzător faptelor mele și importanței mele uriașe adică zero pentru zeul invizibil și atotputernic.
E adevărat ca zeul atotputernic și invizibil a făcut tot ce exista?
Da, fără nici o îndoială. A făcut pământul plat în centrul universului și soarele să se învârtă în jurul lui ca sa fie frumos. Zeul atotputernic ne iubește și de aceea a făcut purici, viermi, păduchi, ploșnițe, căpușe, țânțari, viruși și bacterii. Zeul e atotputernic și ne iubește, de aceea e invizibil și surdomut și nu poate comunica cu omul, de aceea lasă omul în întunericul neștiinței să moara de boli, de frig, de foame, în accidente și în războaie și se ocupa cu minuni închipuite.
Cine vrea credință și ritualuri primitive? Zeul invizibil și atotputernic pentru care omul are valoarea zero sau omul mincinos care inventează povesti absurde și fanteziste pentru a controla și înșela omul naiv și neștiutor? Evident ca zeul vrea credință și ritualuri primitive pentru ca ii plac foarte mult, nu poate trai fără ele și are mare nevoie de ele. Omul mincinos nu vrea nimic, e bun și cinstit și de aceea inventează tot felul de povesti absurde pentru prostirea naivilor.
Cine are de câștigat de pe urma poveștilor fanteziste, omul mincinos sau zeul atotputernic și invizibil? Normal ca zeul are de câștigat, el are nevoie de povesti fanteziste și absurde. Omul mincinos le inventează din bunătate fiind un om foarte cinstit și corect.
Eu de abia aștept viața veșnică. Am văzut asa de multi oameni veșnici, zero bucăți și de aici vine și încrederea mea foarte mare adică tot zero, un zero uriaș în zeul atotputernic și invizibil. Cum poate fi un zeu atotputernic care a făcut tot ce exista și te iubește? Evident ca numai invizibil poate să fie. Exista motiv sa mă îndoiesc de existenta zeului atotputernic și invizibil? Evident ca nu. Uriașul număr de zero oameni veșnici și mântuiți mă determina irevocabil să am încredere 100% în puterea și iubirea zeului invizibil și surdomut care mă va face și pe mine unul dintre cei zero oameni mântuiți și cu viață veșnică.
Dacă zeul nu a vorbit cu mine, nu mi-a spus ce trebuie să fac, nu mi-a spus ce vrea de la mine și nu mi-a promis nimic, atunci în cine am eu încredere? În zeul invizibil sau în omul mincinos care îmi spune despre zeul x? Sigur am încredere în zeul x. E foarte logic.
De exemplu, dacă cineva (un mincinos) spune despre mine unui om ca eu vreau ca el sa facă ceva și apoi eu ii voi da 100.000. 000lei, iar omul acela nu vorbește cu mine și vine sa ii dau 100.000. 000lei, eu imediat ii voi da cei 100.000. 000lei pentru ca a avut încredere în mine. Corect? Foarte corect. Asa e și cu zeul x. Dacă zeul x nu vorbește cu mine, nu îmi cere și nu îmi promite nimic, dar mie îmi spune omul mincinos ce trebuie să fac, ce vrea zeul de la mine și ce îmi va da pentru ceea ce fac eu, atunci îmi va da zeul ceva când voi veni în fața lui și îi voi cere răsplata? Da, evident, tot așa cum eu îi voi da omului acela care nu a vorbit cu mine 100.000. 000lei, tot asa și zeul îmi va da viață veșnică și mă va mântui pe loc.
Mai contează ce scrie pe cruce? happy Tot ce contează e ca sunt credincios.

| Eireann a răspuns:

Pe acest principiu de ce nu se renunta la cruce cu totul?

| Mtoni a răspuns:

INRI nu cred că este o blasfemie ci este inscripția pe care romanii au făcut-o ca răspuns la acuzațiile nedrepte ale iudeilor.

| doctorandus a răspuns (pentru Mtoni):

De ce nedrepte?

Cuvantul Mesia=regele iudeilor. Pur si simplu asta insemna Mesia.

| Mtoni a răspuns (pentru doctorandus):

Nedrepte din punctul meu de vedere pentru că nu este drept să condamne un om la moarte, indiferent ce ar spune.

| doctorandus a răspuns (pentru Mtoni):

Si? Nu evreii l-au condamnat la moarte ci romanii. Probabil pentru ca se dusese vorba ca se vrea rege peste Israel, ceea ce doar romanii aveau dreptul sa numeasca un rege.

| doctorandus a răspuns (pentru Mtoni):

Iar ideea ca romanii l-ar fi condamnat pentru blasfemie la adresa lui Yahweh este ridicola.