| Mircea08 a întrebat:

Titlul de "duhovnic " vine de la duh?. Daca da, de la al cui duh vine si ce anume se pricepe acesta sa faca privitor la duh

11 răspunsuri:
| Mircea08 explică (pentru RAY):

Am copiat doar definitia din ceea ce mi-ai recomandat ca raspuns la intrebare :
"Duhovnic are acela care se orientează, care întreabă, care ştie să urmărească o chestiune, care vrea să aibă o soluţie, care ţine legătura cu duhovnicul."
Sa inteleg deci ca duhovnicul se pricepe sa urmareasca o chestiune, si pentru asta el se orienteaza si intreaba in stanga si in dreapta pentru ca vrea sa aiba o solutie!?!? Marturisesc faptul ca am interpretat putin acea definitie dar nu m-am indepartat mult de fond. Am facut asta pentru a arata faptul ca este important de unde iti culegi informatiile.

| Mircea08 explică (pentru Mircea08):

Oooo...stai ca am gresit
acolo scrie ca "duhhovnic ARE acela si eu am citit "duhovnic ESTE acela ....scuze! voi reveni cu varianta buna

| Mircea08 explică (pentru Mircea08):

Nu am putut desprinde ceva care ar putea defini un duhovnic decat ca : "Eu cred că un duhovnic adevărat trebuie să fie neapărat şi văzător cu duhul. ". Cum nu stiu ce inseamna "vazator cu duhul" nu pot comenta nimic

| mentholinks a răspuns:

Cei care se cred duhovnici sunt niste scursuri de fapt care prostesc oamenii care vin la ei si pun botul la prostiile lor.

| Romanul86 a răspuns:

Duhovnicul e un preot care te călăuzește în viața duhovnicească un fel de maestru sau un guru.

| Mircea08 explică (pentru Romanul86):

Cum te calauzeste? Iti tine umbrela? Viata sufleteasca, sau duhovniceasca are o singura calauza, invatatura lui Iisus. Daca duhovnicul ar invata enoriasul aceasta invatatura ar fi excelent, si s-ar chema apostol deoarece propovadueste Evanghelia. Intrebati un credincios care are duhovnic cum se poate mantui si o sa-ti raspunda ca mergand des la biserica, aprinzand lumanari, facand praznicile la timp si alte gogomanii scoase de cei care primesc bani pentru acest fel de "servicii". El habar nu are ce trebuie sa faca pentru a se mantui, si cum altcineva in afara de el insusi nu il poate mantui ce poate sa-i faca duhovnicul?

| Romanul86 a răspuns (pentru Mircea08):

Duhovnicul e specific bisericilor apostolice cum sunt ortodocși, catolici, necalcedonieni, etiopieni, armeni.

E vorba de mistică când vorbim despre duhovnic adică la spovedanie poți cere un sfat duhovnicului iar sfatul acela se consideră că e inspirat de Sf Duh.
De sfatul dat de Danil Sihastru lui Stefan cel Mare să continuie lupta cu turci și să construiască biserici cred că ai auzit iată acest sfat a fost primit la o spovedanie.

| Mircea08 explică (pentru Romanul86):

Inteleg. Probabil tot la o spovedanie s-a facut si proiectul pentru catedrala neamului

| Romanul86 a răspuns (pentru Mircea08):

Https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_church_buildings
Cred că din cauza Catedralei din Serbia și Bulgaria s-a făcut în orice caz e invidie pe cea din Serbia, sigur.

| Mircea08 explică (pentru Romanul86):

Am uitat sa iti spun ceva de misticism. Cei care nu inteleg Evanghelia, nu din cauza ca e mistica nu o inteleg, ci pentru ca lui nu ii este dat sa o inteleaga.
"Iar dacă Evanghelia noastră este încă acoperită, este pentru cei pierduţi,
În care Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile necredincioşilor, ca să nu le lumineze lumina Evangheliei slavei lui Hristos, Care este chipul lui Dumnezeu."
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 4/2, 3)
Cand vorbim despre aiureli, cum ar fi despre un meserias care stie sa dreaga duhuri prin spovedanie si care se cheama duhovnic normal ca totul e mistic, nimeni nu stie nimic dar accepta orice deoarece a aparut ceva grozav, mistic, pe care mintea omului nu o poate patrunde si care se numeste intr-un fel de te doare capul si anume DUHOVNIC!
"Şi pe unii i- a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învăţători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, rile, cârmuirile, felurile limbilor."
(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 12/28)
Despre duhovnic nu se spune nimiiiiic...