| Necunoscutu92 a întrebat:

Toate păcatele se iartă sau nu

36 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nimic nu se pierde, nimic nu se iartă, totul se transformă.

| DeyCj a răspuns:

Toate se iartă, că nu există păcat.Doar societatea condamnă și judecă așa zisele păcate, mai rău ca animalele-n călduri, nimeni altcineva.

| mentholinks a răspuns:

Doar atunci cand te opresti din a le mai face.

| MihaiNicu23 a răspuns:

NU neaparat toate, sunt unele care nu pot fi iertate.

| xerxes1 a răspuns:

Nimic nu se iarta, totul se plateste.
Biserica a inventat iertarea pacatelor ca sa aiba cat mai multe oite care sa cotizeze.

| xerxes1 a răspuns:

Daca Dumnezeu ar ierta pacatele la toti criminali, bolnavi psihici, pedofilii, necrofilii, violatori, hoti etc iti dai seama ce lume de rahat ar fi in Rai?
Oamenii sunt aceiasi doar ca au cateva pacate sterse.Naravul va ramane.
Doar o religie de rahat poate sa promita asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Nu toate pacatele se iarta. Vorbirea dispretuitoare contra Duhului Sfant nu se iarta niciodata. In rest toate pot fi iertate daca persoana se caieste si se intoarce la Dumnezeu. Problema la pacate este ca cele grave pot avea consecinte dezastruoase pe termen lung sau persoana in cauza poate muri inainte sa se caiasca si astfel sa moara vesnic adica fara revenire la viata.

| Mclaren12 a răspuns:

Cum nu exista zeul vostru biblic, nu exista nici pacate. Astea-s inventii menite sa va controleze si functioneaza de minune. Asa se intampla cand cineva este spalat pe creier de la nastere si cu toata cunostinta existenta tot nu-i capabil sa se trezeasca la realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inafara de suicid ca nu te mai poti intoarce sa te spovedesti.

| Golyat18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai te spovedesti in streang.
Sau te spovedesti cu venele taiate.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Daca iti pare rau si iti ceri iertare, da. Un singur pacat nu se iarta, acela este hula impotriva duhului sfant.

Răspuns utilizator avertizat
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Daca nu s-ar ierta, Isus n-ar mai fi murit pentru pacatele noastre. El a murit tocmai ca sa ni se poata ierta pacatul si sa fim mantuiti. Insa nu toti vor fi mantuiti ci doar cei ce vin la Isus cu inima caita si plina de pacate si cu parere de rau pentru ca au pacatuit.

| Golyat18 a răspuns:

Tu ai vazut filmul, toate pacatele se platesc?

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Din punctul meu de vedere, păcatele îți sunt iertate dacă îți pare rău că le faci și te rogi la Dumnezeu din inima, pentru ca El ne cunoaște sufletul și știe atunci cand ne pare rău, și ca ne rugam din inima sa fim iertați. Păcatele mai pot fi iertate și atunci când ne pocăim. Pocăința este ca și cum ai începe o noua viata alături de Isus. Dar, atenție; nu putem profita ca Dumnezeu ne iartă și atunci este mai bine sa facem tot ce ne sta în putință și sa ne luptam cu păcatul. Și cu ajutorul lui Dumnezeu întotdeauna vom învinge dacă și noi vrem asta cu adevarat. Dar într-un final, cine suntem noi sa știm dacă meritam sa fim iertați? Doar Dumnezeu ne poate judeca. Amin

| CarolineF a răspuns:

Da, sangele lui Isus spală ABSOLUT orice păcat dacă noi ne pocăim sincer de ele și credem în El. El ne transformă într-o persoană nouă, ne dă un viitor și o speranță. Schimbarea este posibilă doar prin El.

| xerxes1 a răspuns (pentru CarolineF):

Sangele lui Iisus contine un detergent pentru pacate?
Cat sange a pierdut?

| CarolineF a răspuns (pentru xerxes1):

Dacă nu ești în stare să spui ceva inteligent, mai bine taci. happy
Nu ești nici măcar amuzant, dacă asta încercai...dai dovada doar de penibilitate.

| xerxes1 a răspuns (pentru CarolineF):

Ce ai scris tu a fost foarte "inteligent".
"sangele lui Isus spală ABSOLUT orice păcat "
Nimic mai fals.
Ai auzit tu ceva dar nu ai retinut bine.
Ai gandire de oita incepatoare, care crede ca Iisus iti spala tie prostia.

| CatalinAlexandru1989 a răspuns:

Da se iarta...dar conditia este sa ajungem la Sfanta Spovedanie si acolo sa le marturisim

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru CatalinAlexandru1989):

Oare preotul iti iarta pacatele sau D-zeu? Preotul nu poate ierta pacatele si nu poate fi tap ispasitor pentru tine. Isus a murit pentru pacatele tele nu preotul si Lui ar trebui sa-I marturisim pacatul nu la "sfanta spovedanie"

| milan9 a răspuns (pentru CatalinAlexandru1989):

Lasa-l pe @r3r3 in ratacirea lui... Tot la fel procedau si alti rataciti in vremea Manbtuitorului... sad "Unii din carturari, care erau de fata, se gandeau in inimile lor:
Cum vorbeste Omul acesta astfel? Huleste! Cine poate sa ierte pacatele decat numai Dumnezeu?" (Marcu 2, 5-7).

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:
Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)

| milan9 a răspuns (pentru CatalinAlexandru1989):

Cand Dumnezeu a incredintat LUCRAREA HARULUI in mainile oamenilor, a stiut riscurile, le-a stiut vulnerabilitatile... si totusi a facut-o... thinking

| IlikeOrange a răspuns:

Nu există dumnezeu dacă nu crezi în El. Deci nu crede în El dacă nu vrei să mori cu păcate.

| Steregoi a răspuns (pentru IlikeOrange):

Daca ar fi valabil ce spui atunci ne avand pacate nu as mai muri dar realitatea e invers.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru IlikeOrange):

Inainte sa se fi descoperit everest tot el era cel mai mare munte. Daca nu crezi in El e treba ta dar El exista.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Steregoi):

Este scris ca cei ce traiesc in pacat vor muri iar cei ce mor in Isus vor trai.

| p2o3g4a5n6 a răspuns:

Toate pacatele se iarta doar prin pocainta adica sa iti para rau pentru ele, insa cele impotriva Duhului Sfant nu se iarta nici in veacul acesta nici in cel ce va sa vina. Pacatele impotriva Duhului Sfant sunt: deznadejdea, necredinta, ura adica opusul marilor virtuti teologice : credinta, nadejdea si dragostea. Sper ca te-am ajutat!