| Dorugar a întrebat:

Tot se vorbeste despre Legea Noua si Legea Veche respectiv Noul Testament si Vechiul Testament. Oare de ce e Veche o Lege data de insusi Dumnezeu si de ce este o Lege Noua scrisa de niste sarlatani sub comanda unui criminal ca falsul apostol Pavel, mai buna decat Legea lui Dumnezeu, aia care e "veche"?
Oare pentru ca este mai diabolica si iarta criminalii curvele si talharii oferindu-le posibilitatea sa se mantuiasca?
Oare acesta sa fie motivul sau care?

36 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,chiar si tu ai posibilitatea si harul de a te pocai si sa primesti iertarea lui Dumnezeu!happy

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Nu e vorba de mine ci de un ucigas in serie sau de o curva bolnava de SIDA care a infectat mii de persoane ...acestia de ce sa fie mantuiti si nu pedepsiti dupa faptele lor?
Nui cumva din cauza ca asa ii place Diavolului pe care voi il numiti Dumnezeu?
Sau la voi Dumnezeu si-a dat demisia si nu mai Judeca oamenii dupa fapte ci doar dupa credinta in faptul ca Diavolul este Dumnezeu?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Da,poti sa judeci pe Dumnezeu pentru bunatatea si indurarea Lui?!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Eu pot sa judec pe oricine, chiar si pe "dumnezeul" Bibliei, si asta in modul cel mai legitimat pentru ca Isus (cel Nechristos) m-a invatat ca eu il am pe Dumnezeu chiar in mine (vezi 1 Corinteni 3.16)!

| martzian a răspuns:

Discutia despre Vechiul si Noul Legamant nu este deloc noua si a mai fost purtata: http://martzian.wordpress.com/......testament/

Biblia nu se contrazice. Iar in ceea ce priveste pacatul, nu exista iertare pur si simplu. Ai dreptate, un Dumnezeu drept nu ar putea permite asta. Pedeapsa si judecata pentru ceea ce ai facut exista, dar Hristos a platit in locul tau, cu varf si indesat.

| Dorugar explică (pentru martzian):

Biblia nu se contrazice?
De unde naiba ai mai scos-o si pe asta?
Uite aici doar o parte din multele contradictii pe care le are Biblia:
http://forum-anti-christi.forumers.ro/......-scriptura

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Cand nu mai ai argumente vii cu argumente copiate de pe forumuri de toata jena si care, apropo, denota lipsa unei minime culturi biblice? Hai sa ne oprim la prima "contradictie"! happy

Stii care e logica ta? Copilul trebuie sa suga la san toata viata, altfel mama se contrazice in afirmatia ca vrea sa fie o mama buna. Criminal, nu? Odata cu schimbarea circumstantelor viata si nevoile se schimba. Iar pacatul a produs schimbari majore (vezi, apropo, incestul, alt subiect in care iti vei prinde urechile.
Deci:
1. Care este contextul pentru fiecare dintre textele citate?
2. Cui i se adreseaza Dumnezeu in fiecare dintre cele doua situatii?
3. Ce se intamplase cu omul in perioada asta de timp? (apropo, stii ce perioada desparte cele doua texte?)

Prietene, OMUL se schimba, nu Dumnezeu. Iar Biblia NU se contrazice. Adam, pana la caderea in pacat, avut ca hrana ceea ce scrie acolo.

Hahaha, am citit si restul. big grin Vroiam sa spun jenant. E un cuvant prea bland. E pe deplin caraghios.

| Dorugar explică (pentru martzian):

Cum poti tu sa debitezi asemenea minciuni cand vezi clar ca fiecare contradictie este exemplificata cu versete din Biblie si cu linkul catre acestea?
Esti cumva un propagandist al Satanei? ca vad ca prea te deranjeaza adevarul dovedit ca adevar?
Acele contradictii pe care tu nu vrei sa le accepti nu sunt gaselnita mea ci le-am luat dintr-o revista de Teologie, in care publica Profesori doctori docenti in Teologie, de la cele mai renumite Universitati din Germania!
Uite linkul,
http://www.theologe.de/theologe8.htm

Fac pariu ca nu ai nivelul sa stii limba germana, asta in conditiile in care eu vorbesc 7 limbi de circulatie internationala, ceea ce imi permite sa ma documentez mult mai larg decat esti tu capabil sa o faci

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Nu pot scrie altceva decat am spus deja. Caraghios. Si Google Translate, fara studiu individual.

"Profesori doctori docenti in Teologie, de la cele mai renumite Universitati din Germania!: - Te rog sa enumeri cativa... Dieter Potzel? laughing

| Dorugar explică (pentru martzian):

Daca te intereseaza Ii gasesti in linkurile catre autori in diverse articole si cautand rapid l-am gasit pe acesta:
Herbert Braun war seit 1953 Ordinarius bzw. Professor für Neues Testament an der Johannes-Gutenberg-Universität Mainz; Veröffentlichungen u.a.: "Jesus - der Mann aus Nazareth unde seine Zeit" (1978); "Gesammelte Studien zum Neuen Testament unde seiner Umwelt" (1967)
Nu e suficient sa razi ca floarea soarelui ca sa fi acceptat ca dashtept!
Ca sa fi smecher cum te crezi trebui sa demontezi tot ce scrie in aceasta revista!

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Prietene, am demontat primul punct. Si tu ai tacut, schimband subiectul. Nu am timp de "demontat" carti de colorat, fitzuici pseudoacademice. Orice copil de 13 ani care a participat de mic la scoala duminicala iti va da raspunsul pentru (nici macar) aparentele contradictii. Iar tu vei continua sa crezi aberatiile lui Potzel pentru ca nu ai avut timp decat de Google... happy

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

"Ca sa fi smecher cum te crezi trebui sa demontezi tot ce scrie in aceasta revista!" - Of, un alt loc in care ratezi folosirea lui "fi"... Dar lasa, ca doar mai stii alte 7 limbi!

Poftim, daca vrei reviste mai actuale, pe care sa le demontezi tu smechereste: http://www.icr.org/. FII destept! :)

| Dorugar explică (pentru martzian):

Iarasi folosesti trucuri penibile ca sa te eschivezi de raspunsuri?
In lumea in care traiesc eu, nu este nimeni prost sau handicapat pentru ca nu cunoaste perfect limba romana, o limba fara valoare fara istorie si in care cultura, care si astazi este la nivelul de grupa mica, pentru ca a inceput cu cca 150 de ani in urma.
Cred ca daca te-as pune eu sa scrii tu in limba germana nu te-ai mai da atat de rotund, si fie vorba intre noi, germana este o limba mult mai importanta pentru cultura omenirii decat limba romana, fiind limba celor mai mari poeti, prozatori si filozofi ai omenirii.
Cat despre linkul tau... m-am stricat deja de ras de cand l-am deschis, pentru ca pute a prostie de la o posta!
Pai cat de prost trebuie sa fi sa incerci sa dovedesti Creationismul cand esti sigur ca nu vei putea demonstra niciodata ca lumea a fost creata tocmai de Dumnezeul biblic... si nu de exemplu de Marele Flying Spaghetty Monster? S-au daca a creat-o asta nu se mai numeste creationism? Pai zi-le si tu la fraierii din linkul tau ca si daca stiinta l-ar descoperi pe Dumnezeu Creatorul (desi nici vorba de asa ceva) tot nu va exista nicio dovada ca acesta va declara ca El este Dumnezeul la care te rogi tu!
Daca ai avea un dram de cultura generala, ai STII ca religia crestina este o religie fara Dumnezeu, care a fost inventata de niste oamenii care stateau la o masa, deci nu de Dumnezeu, asa ca linkul tau este un link doar pentru fraierii lipsiti de logica, de ratiune si de cultura!

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Dragule, stricaciunea era dinainte. Nu te-ai stricat acum.

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

"limba romana, o limba fara valoare fara istorie si in care cultura, care si astazi este la nivelul de grupa mica, pentru ca a inceput cu cca 150 de ani in urma." - Dragi prieteni si parteneri de discutie de pe TPU, este si acesta unul dintre argumentele cu care sunteti de acord?

| Dorugar explică (pentru martzian):

DAAAAA!
Corespunde total situatiei "de pe teren"!
In plus de asta intrebarea ta nu este corect adresata, pentru ca nimeni nu este asa cum se crede el, ci doar asa cum il vad altii, asa ca degeaba va vedeti voi geniile planetei pentru ca de fapt toti vad ca sunteti ultima tara din UE, probabil ca rezultat al performantelor voastre de inalta cultura si civilizatie!

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Ma bucur ca iti dai arama pe fata, pana la urma. Asa te vor cunoaste si ceilalti mai bine. Crezi ca ne vom ofusca de spumitele tale? Opinia e valoroasa doar atunci cand vine de la un om de valoare, de caracter. Restul sunt detalii. happy

| Dorugar explică (pentru martzian):

Si tu esti om de valoare?
Care e valoarea ta? Cumva aia ca ti-ai orientat viata pe Minciuna?

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Totusi, te simti mai bine acum?

| Dorugar explică:

Nu! Catusi de putin!
Adica pot ucide 100 de persoane si daca ma pocaiesc ajung in Rai?
Dar persoanele pe care le-am ucis atunci cand nu eram pocait vor revenii din nou la viata dupa ce m-am pocait?
Poi voi va bateti joc de justitia Divina sau ce dracul?

| dennixtreme a răspuns:

Dumnezeu din Vechiul Testament e cel mai antipatic personaj din toate cartile pe care le-am citit.

| Dorugar explică (pentru dennixtreme):

Dumnezeul din VT?
Poi ce ezista si alti Dumnezei decat Creatorul?
Poi daca Creatorul ti-e antipatric fa-te atee, pentru ca ateii nu au niciun Dumnezeu rau sau antipatic

| dennixtreme a răspuns (pentru Dorugar):

Sunt ateu, am presupus ca prin exprimare am facut asa destul de logic, doar ca nu vad cum cineva care a citit ceva din VT il considera pe Dumnezeu o intruchipare a binelui.

| Dorugar explică (pentru dennixtreme):

Nici nu o sa vezi, pentru ca credinciosii nu au competenta sa judece daca Dumnezeu este bun sau este rau. Privilegiul asta il avem doar noi ateii!

| roxanagabriella a răspuns:

Nu stiu cineti-a explicat atat de prost religia, dar sa ii iertam pe ceilalti nu inseamna sa le dam posibilitatea de a gresi. Ii iertam, dar ne asiguram ca vor sa devina mai buni. Daca nu, ii iertam in sufletele nosatre, dar ii lasam sa-si ispaseasca pedepsele. Cat despre legea veche si legea noua, cred ca ai inteles gesit. Legea veche e data de Dumnezeu prin Moise, iar legea noua vine prin Insusi Hristos. Un exemplu:in legea veche ni se impune: sa nu ucizi, sa nu minti etc. In legea noua, Fericiti cei curati cu inima... Aici ni se spune ca facand cele bune ne vom mantui, pe cand in legea veche ni se spune ce sa nu facem pentru a ne mantui. Este prezentata aceeasi mantuire intr-o forma pozitiva. Sper sa fi prins ideea...Numai bine!

| Dorugar explică (pentru roxanagabriella):

Nu e vorba de persoana pe care o ierti tu, ci vorbim despre persoanele care scapa de sub judecata lui Dumnezeu doar pentru ca ei cred ca Diavolul este Dumnezeul lor!
2 Legea Noua nu vine prin niciun Isus ci prin Pavel! Daca ar fi venit prin Isus gaseam Legea in Evanghelia lui Petru si nu in Testamentele unor cioflingari primitivi care il slujeau pe criminalul Pavel!
3 Ai dreptate, in Legea Veche sa spune sa nu ucizi iar in Legea Noua sunt iertati si ucigasii in serie sau in masa ca si Hitler s-a pocait sincer in ultimul minut al vietii sale si cica a ajuns in Raiul crestin!
4 Eu cred ca nu intelegi ca in Legea cea Noua esti mantuit si daca faci lucruri extrem de rele, deci e vorba de o mantuire a curvelor si a criminalilor, deci nu este vorba de nicio mantuire pozitiva ci de una Diabolica!

| roxanagabriella a răspuns (pentru Dorugar):

Parerea mea este ca ar fi bine sa te mai informezi. Acum depinde de tine. Oricum, incearca sa te informezi de la persoane autorizate pentru ca ceea ce zici pare a fi ceva "decupat" din revista "hai s-o facem pe crestinii".Cel putin asta e parerea mea.Seara buna!

| Dorugar explică (pentru roxanagabriella):

Parerea mea este ca ar trebui sa citesti si altceva decat Biblia si mai ales sa te documentezi si din alte surse decat NT inspirat de niste oameni care lucrau cu puterile demonilor Vezi Luca 9.11 si sa nu mai te iei dupa ce zic niste preoti pe care Isus ii acuza ca lucreaza cu Mamona!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Te asigur ca citesc si altceva decat Biblia.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Mai fata tu esti culmea!
Tu chiar nu esti capabila nici macat sa intelegi nici cea mai simpla postare pe care ti-o scriu tie?
Tu esti cumva roxanagabriela ca raspunzi la postarile pe care le scriu ei, sau suferi de schizofrenie?
Care din cele doua corespunde realitatii?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Singurul care sufera de pe aici esti tu. Culmea este ca nu observi acest lucru. Ti-am mai dat eu exemplu cu nebunul care circula pe sens invers!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Oi fi circuland eu nebuneste in ochii celor lipsiti de ratiune si constiinta, dar macar nu sunt atat de prost incat sa nu inteleg ceea ce citesc, cum este cazul tau!

| roxanagabriella a răspuns (pentru Dorugar):

Cat de departe esti de a intelege...In fine. EmaS a raspuns bine, chiar daca a facut-o ea in locul meu. Probabil a ghicit ca asta voi spune si eu.Si acum, vad ca ii spuneai Emei ca il ai pe Dumnezeu in tine.Stii ca astfel de probleme de gandire au la baza schizofrenia? Vorbesc foarte serios, cu toate ca imi este clar ca nu ai sa ma crezi. Oricum, aici ideea nu este sa iti spunem tie ce sa crezi si ce nu.Unu la mana, mi-e clar ca facem parte din religii diferite si totusi ma amuza faptul ca tu il ai pe Dumnezeu in tine..Eu stiam ca toti suntem oameni, dar tindem spre desavarsire, adica sa fim "dupa chipul si SPRE asemanarea lui Dumnezeu", adica sa ne luptam sa ajungem la desavarsirea de la care am cazut.In fine, eu inchei aici orice discutie pe tema asta fiindca mi-e clar ca nu vom ajunge la niciun consens.Numai bine!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Problema este la tine!

| Dorugar explică (pentru roxanagabriella):

1 Evident ca Ema a raspuns bine, pentru ca doar ea a spus ca citeste in locul tau, si tu o confirmi!
2 Eu nu simt ca-l am pe Dumnezeu in mine, asa cum o simt schizofrenii ca Ema, ci spun asta pe baza unei afirmatii din Biblie facuta de Isus, asta ca sa le dau peste bot religiosilor care nu inteleg nimic din Biblie desi o citesc toata viata.
3 Eu nu am nicio religie, si spre desavarsire nu se ajunge niciodata prin credinta a proasta si nici prin citirea unor carti scrise de oameni primitivi, si cu atat mai putin prin doctrine mincinoase lansate de criminali sarlatani, cum este cazul religiei crestine!
Daca cauti desavarsirea atunci incearca sa o obtii prin Autocunoastere, caci prin religie nu vei cunoaste decat MINCIUNA!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Sunt convins ca asa sunt lucrurile cand le vezi din lumea aberata in care traiesti tu!