| soimos a întrebat:

Oare ce motiv ar avea Dumnezeu sa ii iubeasca pe crestini?
Am pus intrebarea pentru faptul ca crestinii nu respecta Legea lui Dumnezeu pe motivul ca este veche, si astfel ei urmeaza o "lege noua" scrisa de ucenicii unui criminal si fals apostol ca Pavel, care in "legea lui cea noua" declara sus si clar, ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI?

Credeti ca Dumnezeu se bucura de cei urmeaza aceasta blasfemie la adresa lui Dumnezeu, blasfemie care se numeste Noul Testament?

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Vai, ce bine imi pare ca m-ai scos de la ignore! Dumnezeu ne iubeste pentru ca suntem creati de mana Lui.Si El ne priveste prin prisma jertfei Domnului Isus.

| soimos explică (pentru EmaS):

Ai dreptate, Dumnezeul cel Mare care ne-a creat pe toti este fortmat din cele doua jumatati numite Mama si Tata!
Fara mama si fara tata ci doar pe baza personajului biblic nu am exista!
Da, si Domnul Isus a fost jertfit ca o vaca, ca sa nu zic bou, desi "jertfa" lui nu a fost aceea ca si-a facut harakiri bagandu-si degetul in fund pentru noi, ci a fost arestat, judecat, condamnat si executat ca orice borfas de rand!
Tot la fel ca si Isus s-au sacrificat in SUA zeci de mii de alti borfasi si criminali de rand, doar ca aceea s-au sacrificat pe Scaunul Electric!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Domnul Isus a platit pretul pentru pacatele noastre. El S-a facut blestem pentru noi la cruce! El nu merita sa moara ci a facut acest lucru de dragul nostru. El este SFANT.

| soimos explică (pentru EmaS):

Pentru tine eu fi el Sfant!
Pentru mine Sfinti sunt doar parintii mei care mi-au dat viata, si fac pariu pe cat vrei tu ca parintii mei s-au sacrificat de sute de mii de ori mai mult pentru mine, dacat acel Isus care a murit ca o vita pentru tine!
Vezi, totul depinde de prioritati si de normalitatea care te face sa pui in ordine corecta aceste prioritati!
In concluzie, tu nu esti un exemplu pozitiv pentru ca nu iti dai seama de aceste prioritati... si nici viata ta nu este un exemplu pentru altii pentru ca nu respecta aceasta prioritate esentiala!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Pentru mine prioritatea numarul unu este Dumnezeu. El mi-a daruit parintii, sotul si copiii. El poate sa ii ia in orice clipa inapoi.Stiu ca tot ce am vine de la El. Ii sunt recunoscatoare chiar si atunci cand masa mea este plina pentru ca stiu ca multi altii nu au nici macar painea necesara traiului.

| soimos explică (pentru EmaS):

Mda tu vezi totul cu fundul in sus, ceeaq ce este si normal pentru cineva aberat de atata prosteala religioasa!
Nu tie ti-au fost daruiti parintii tai ci ei te-au creat pe tine!
Nu este suficient sa le asiguri masa plina cand vin la tine, mai sunt muuuulte muuulte care mai lipsesc. in primul rand veneratia ta catre ei, veneratia pe care o dai unui borfas care a fost arestat judecat condamnat si executat fara sa faca nimic pentru tine, asta in timp ce parintii tai si-au sacrificat viata pentru tine!
In concluzie esti un fariseu care nu are prioritatile corecte, si pentru fariseism pina si Isus-ul tau te va condamna!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Dar eu imi iubesc parintii si ii respect pentru ca asa ma invata si Dumnezeu.Este singura porunca insotita de o fagaduinta.Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, pentru ca sa ti se lungeasca zilele in tara, pe care ti-o da Domnul, Dumnezeul tau."Fagaduinta de a avea zile multe si fericite este o consecinta si o rasplata divina a ascultarii de aceasta porunca, netrebuind insa a fi inteleasa ca un scop in sine.
Atunci cand cineva isi cinsteste cu adevarat parintii, o face facand abstractie de orice fagaduinta suplimentara si numai ca o aplicare in fapt a dragostei din inima pe care o are pentru acestia.

| soimos explică (pentru EmaS):

Nu este suficient sa ii iubesti!
Important este sa intelegi care sunt prioritatile!
Iar prioritatea normala ar trebui sa iti spuna sa nu iti pierzi timpul intr-o biserica a fariseismului in care se strang ca la spectacol toti fariseii, ci mai bine ai sta impreuna cu parintii tai acele ore petrecute intr-o biserica despre care chiar Isus te invata sa nu o frecventezi!
Sau ce zice Isus in privinta asta, numai este o lege de urmat, ci este un rahat fara valoare?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Dar eu imi vizitez in fiecare zi parintii.Si intotdeauna stiu sa le duc un fruct sau o floare.Mai am un frate care ii cauta doar atunci cand are nevoie de bani.

| Alex a răspuns (pentru EmaS):

Dar de ce nu crezi in Coran in privinta lui Iisus?

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns:

Daca tot iti pui astfel de intrebari, te-ai intrebat vreodata daca nu este o blasfemie orice postare de-a ta in care scrii cuvinte jignitoare la adresa lui Dumnezeu si la adresa Fiului sau? Dintr-o data iti pui problema pentru crestini cand sufletul tau este pierdut? Uita-te inauntrul tau si judeca-te pe tine, de crestini are Dumnezeu grija.

| soimos explică (pentru morningstar):

Da mi-am pus!
Siu sti care este raspunsul dat de constiinta mea?
Acela ca Dumnezeu nu se poate supara pe cei care rostesc adevarul.
Iar adevarul este ca Dumnezeu nu are nici un fiu, iar cel pe care-l numesti tu fiul lui Dumnnezeu a fost slavit in biserici peste 1500 de ani cu numele de Lucifer!
Sper sa aiba grija Dumnezeu de criminalii crestini si de cozile de topor care s-au inrolat in cea mai criminala institutie din istoria umanitatii!
Zau ca m-as simti razbunat daca ar exista un Dumnezeu care sa se ocupe de crestini, dar din pacate nu exista asa ceva!

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Deci sustii ca ti-ai pus intrebarea, problema respectiva si in dreptul tau in raport cu Dumnezeu si ai ajuns la concluzia ca Dumnezeu este de-acord cu ceea ce sustii, pentru ca tu, de fapt spui adevarul. Iar in ultima fraza sustii ca de fapt Dumnezeu nu exista. Te contrazici singur. Ti-ai explicat zeci de persoane treaba cu Lucifer dar tot aiurea vorbesti pentru ca nu vrei sa intelegi. Dumnezeu are grija de oricine, si de crestini si de cei care nu sunt crestini, treaba ta e sa te ocupi de tine si de starea ta confuza, nu sa incerci sa ii ponegresti pe altii.

| Zenithf a răspuns:

Unde anume a scris Pavel ca legea lui Dumnezeu este un gunoi? Da un citat care sa-ti sustina afirmatiile, sau nu mai posta aiureli din astea.

| soimos explică (pentru Zenithf):

Am mai dat versetul cel putin de 10x pina acum>
Dar hai sa ti-l mai dau si tie odata:

6. În ce priveşte râvna, prigonitor al Bisericii; în ce priveşte dreptatea cea din Lege, fără de prihană.
7. Dar cele ce îmi erau mie câştig, acestea le-am socotit pentru Hristos pagubă.
8. Ba mai mult: eu pe toate le socotesc că sunt pagubă, faţă de înălţimea cunoaşterii lui Hristos Iisus, Domnul meu, pentru Care m-am lipsit de toate şi le privesc drept gunoaie,!

| Zenithf a răspuns (pentru soimos):

Spune-mi tu, daca ai fi facut scoala cea mai cea, facultate, doctorat, etc. si apoi iti dai seama ca meseria pentru care te-ai pregatit nu este ceea ce vrei tu sa faci, si iti castigi mai bine existenta ca bucatar prin Spania sau Italia, nu socotesti si tu lucrul acesta fara rost, un gunoi?
Saul din Tars a avut cei mai renumiti profesori ai timpului, a ajuns un mare invatat, dar Isus ii descopera ca El ese Adevarul si ca inainte sa-L cunoasca umbla dupa o himera, umblarea asta fara rost o considera el un gunoi.
Daca asta ti se pare o nebunie, atunci citeste (1 Corinteni 1: 17-25)

| soimos explică (pentru Zenithf):

Asa l-a invata Lucifer pe Pavel sa prosteasca lumea zicand ca Dumnezeul care a dat Legea, este de fapt un prost si ca s-a gasit un criminal destept ca Pavel sa ii deie peste nas prostului de Dumnezeu si prin urmare asa s-a schimbat Legea veche si proasta a lui Dumnezeu cel Prost cu legea desteapta si dreapta a unui ucigas destept ca Pavel?

Tu chiar nu iti dai seama ca bati campii si ca afirmatia ta este o Blasfemie pentru care vei da socoteala candva?

| Zenithf a răspuns (pentru soimos):

Ba tu nu iti dai seama de ceea ce spui? Daca zici ca Isus a fost un talhar si a fost pedepsit pentru asta, atunci discipolii lui ar fi fost si ei tot talhari, dar il faci pe Pavel criminal pentru ca ii urmarea pe acei talhari?
Tu iti faci singur adevarul tau, dar ti-l faci prost si nu-ti dai seama ca te contrazici singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Somios, raspunsul asta nu este pentru tine!

Oameni buni...lasati aceste forme de viata sa se manifeste, nu mai intrati in contact cu ei...prostia este contagioasa! specimene ca somios si raymusic sunt ceva rare, sustin clar si tare ca nu exista Dumnezeu, dar nu stiu cum a fost creata lumea si cand nu mai stiu ce sa raspunda, nu raspundlaughing))
Deci in concluzie nu va mai chinuiti degetele sa le raspundeti acestor indivizi ca pur si simplu...nu merita!

Somios prietene, tu ar trebui sa primesti o amenda, ca tu daunezi societatii prin prostia ta...nu crezi ca exista Dumnezeu? treaba ta da nu mai veni aici si scrie tot felul de tampenii tine-ti pareriile pentru tine!

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Dupa cata minte ai tu, probabil ca ti se pare ca ai dreptate!
Sper totusi sa iti vina mintea la cap si sa intelegi ca credinta in cai verzi pe pereti nu este Stiinta!
Iar intrebarile pe care le pun cei inculti ca tine si-au gasit de mult raspunsuri dovedite stiintific si sustinute de dovezi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Bai deja ma disperati cu stiinta voastra! oameni cu un IQ pe minus! cu astfel de oameni nu te poti intelege!laughing)

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Tu vorbesti de IQ?
Unu atat de rupt de realitate incat si redus la bibilica care nu iti dai seama ca in viata asta, peste tot, ba chiar si la seminarul de sarlatani in sutane, nu esti apreciat DECAT dupa ceea ce STII si nu dupa ceea ce crezi tu asa a proasta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Bravo...meriti premiul nobel pentru prostie!
atat am mai avut de zis... m-am lamurit!laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok...am inteles, atat stii sa jignesti!laughing

| ateuNEGATIV a răspuns:

Pavel un criminal ce omora crestinii pe banda rulanta

| DianaaStop a răspuns:

Asa cum parintii isi iubesc copii chiar daca sunt neascultatori asa si Dumnezeu ne iubeste pentru ca El este Tatal nostru Ceresc care ne-a creat. daca am pacatuit impotriva Lui trebuie sa ne cerem ieratre si ne recunostem pacatele. Daca plangem pentru pacatele noastre si suntem constienti ca am pacatuit, El este bun si drept si ne va ierta.

| Reoyl37 a răspuns:

1. Crestinii care nu respecta Legea lui Dumnezeu nu pot fi numiti crestini. Aceia se inseala pe ei insisi, numindu se astfel.
2. Nu mi se pare ca Pavel ofenseaza Legea, ci el o completeaza. De exemplu: Legea spune sa nu ucizi, dar Pavel spune ca nici sa nu te gandesti la acest lucru pentru ca vei fi pedepsit la fel ca si cum ai comis actul etc.
3. Dupa argumentele tale ne putem da seama ca esti evreu. Nu ma pot pune impotriva religiei tale spunand ca Noul Testament nu este o blasfemie, dar daca l ai citi macar o data, cu inima, nu doar cu mintea ai putea descoperi adevarul si profunzimea lui.

| soimos explică (pentru Reoyl37):

1) Niciun crestin nu respecta Legea lui Dumnezeu, pentru ca manaca porc, nu sunt "taiati" si se inchina Treimii (adica altui Dumnezeu)
2) Pavel nu ofenseaza Legea lui Dumnezeu, ci a schimbat-o!
Dar cine cucu meu este un ucigas de crestini ca Pavel incat sa schimbe Legea lui Dumnezeu?
3) Nu sunt evreu ci ateu, iar argumentele mele se bazeaza pe cunoasterea in detaliu a Bibliei
3a) Nu persoana mea este subiectul intrebarii!
3b) Cunosc prea bine NT si te asigur ca el nu este scris sau inspirat de Dumnezeu ci de niste oameni/apostoli carora Lucifer le-a dat puterea sa lucreze cu demonii:

Luca 9. 1. Şi chemând Isus pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii!