| anonim_4396 a întrebat:

Tot vad discutii si intrebari despre exorcizari.

1 - De ce nici macar un ateu sau persoana de alta religie nu este posedata de satana sau alti demoni crestini? Tot timpul, persoanele posedate sunt crestinii.
2 - Cum fac sa fiu posedat si eu spre exemplu?

*Incercati sa nu oferiti raspunsuri idioate.

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Adevaratii crestini nu sunt posedati.Ei au pe Duhul Sfant care locuieste in ei si satan nu mai are nimic acolo.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Presupunand ca ai dreptate,... de ce nici macar un ateu sau o persoana de alta religie nu este posedata de satana sau alti demoni crestini?

Cum sa fac eu sa devin posedat? Conform afirmatiei tale, eu nu am sfanta fantoma in mine si satana are destul loc. Hai cu posedarea.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Are grija Dumnezeu de ei, sa ii intoarca pe a dreapta si luminoasa dintre cai. laughing

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Tin sa te contrazic, au fost cazuri consemnate in istorie(chiar si cea recenta) in care persoane cu o credinta ferma, strasnica au suferit de acest fenomen. Psihoza, tumorile, deficientele de secretii cerebrale pot aparea la oricine fara sa conteze taria credintei, sau tipologia ei. Am dat un raspuns mai jos celui care a postat intrebarea unde am alipit si un link cu explicatiile religioase si stiintifice daca doresti sa afli mai multe.
O zi buna!

| Esperança a răspuns:

"Incercati sa nu oferiti raspunsuri idioate."
Întrebarea în sine e idioată. Mai ai și pretenții...

| Angel0 a răspuns:

Cunostintele tale in domeniu sunt foarte limitate.
De unde stii ca nici un ateu sau pers de alta religie nu este posedata? Cum poti fi atat de sigur?
Nu au auzit la radio? Sau nu ai citit in ziarul de Iasi?

Nu prezinti interes deocamdata pentru diavol.Are si el mandria lui.Nu vrea sa se faca de ras.

| anonim_4396 explică (pentru Angel0):

"Daca poseda un ateu moldovean se face de ras pentru eternitate."... observ ca ai sters partea asta. Din pacate pentru tine, nu sunt moldovean.

"Are si el mandria lui"... asta e o insulta.

Data viitoare, decat sa-mi mai lasi raspunsuri idioate, mai bine nu lasa deloc.

| OOOLEOOO a răspuns:

Doar cei manipulati vor crede minciunile manipulantilor, Restul persoanelor pentru ei nu exista.

| DrugFree a răspuns:

Vreți să spuneți că, chinezii sunt posedați că nu cred în Dumnezeu?
De ce vreți să complicați lucrurile? Poate există Dumnezeu acolo sus, dar poate fii altă poveste față de cea din biblie. Oamenii posedați au probleme mintale și suferă de anumite chestii.Ei vor să facă numai rău, dar asta nu înseamnă că e din cauza că sunt atei.
Eu cred în Dumnezeu, dar am o altă gândire față de a voastră.
Chestia cu atei posedați e aceași cu rockerii sataniști.
Posedații și satanistii au probleme psihice. Nu trebuie să comparam gusturile cu problemele.
Uite să îți mai sppun ceva : Un creștin"Ba satanistul ăla nu știu ce face și e din cauza muzicii rock".
Nu, nu poți fii posedat, dar dacă continui cu întrebări d-astea ți se duce și ultimu' neuron.

| anonim_4396 explică (pentru DrugFree):

"satanistii au probleme psihice."... De ce? Ce te face pe tine mai putin cu probleme decat un satanist? Ce intelegi tu prin satanism? Gandeste bine ce o sa-mi raspunzi.

| DrugFree a răspuns (pentru anonim_4396):

Tie ti se pare normal ca un om sa ia un caine nevinovat dupa strada, sa il duca undeva si dupa sa il arda/taie? Ti se pare normal sa intre noaptea in cimitir si sa darame crucile? Sau sa taie oameni, sa faca rituale cu focuri?

| anonim_4396 explică (pentru DrugFree):

1 - E clar ca habar n-ai ce este satanismul.
2 - Nu cunosti istoria crestinismului nu?

Inainte sa vorbesti de credintele altora uita-te la "barna din ochiul tau".

| DrugFree a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, nu pot spune ca sunt ateu(desi sustin evolutia), dar nu sunt un inrait crestin(Oameni au fost creati din tarana?).

| RAY a răspuns:

Posedarea este o stare de nebunie si cei care sufera de asa ceva ar fi bine sa fie internati la nebuni sau sa ea un tratament adecvat, misterul atrage omul credul si il face sa creada porcarile astea crestine, adevarul e ca traim intr-o lume nebuna asa ca un fel de posedare suntem cu toti o nebunie de a ne minti zilnic traind in iluzi si minciuni

| Mădă0611 a răspuns:

E de la creier. Mustrarile de constiinta ca nu urmeaza cuvantul tatalui ceresc (laughing ce imi place expresia asta cu tatal ceresc) ii fac sa creada ca sunt posedati si creierul ii "ajuta".
Nici macar satanistii nu sunt posedati, asa ca nu ai sanse laughing

| M25M a răspuns:

Nu stiu daca chiar nici un ateu sau o persoana cu o alta religie nu a fost "posedata" insa acest fenomen a fost explicat stiintific, din acest punct in creierul persoanei respective intervine o deficienta sau o tumora, care spre exemplu creaza epilepsia(multe exorcizari in evul mediu avand drept tinta persoanele epileptice).
Din punct de vedere psihologic o persoana posedata sufera de o anumita forma de psihoza nevrotica. Au fost cazuri dupa cum spui si tu in care persoanele cele mai credincioase au fost "posedate", de fapt acestea suferea de o anumita problema psihica care se poate declansa oricand. De aceea, in acest caz persoanele posedate stiau ce demoni sunt in ele si chestii de genul asta.

"In ciuda acestei descrieri, dezvoltarea medicinei si a psihologiei a dus catre alte diagnostice decat cel al posedarii, explicatia aflandu-se in functionarea anormala a creierului si a sistemului nervos. Exista multe tulburari care se confunda cu prezenta unei entitati malefice printre care schizofrenia (si alte forme de psihoza), tulburarea disociativa de identitate si sindromul Tourette."
Gasesti mai multe pe acest site din care ti-am dat citatul de mai sus
http://www.descopera.ro/......a-ratiunii

| Dorugar a răspuns:

Ateii, deci si tu, nu pot fi posedati de Satana pentru ca Satana intra in om prin religie/credinta si tot prin religie sa exorcizeaza, dar in locul diavolului exorcizat vin alti 7 diavoli in locul lasat liber, si asta o zice Isus nu eu in Matei 12.42

| DyNo a răspuns:

Pai avand in vedere ca esti ateu toti crestini o sa spuna ca toti atei sunt posedati de diavol etc... deci si tu. Deci asta va fi raspunsul lor, pun pariu.
Exista o explicatie foarte rationala pentru a descrie trairile si faptele celo "posedati", chiar si de ce vorbesc in alte limbi.

| anonim_4396 explică (pentru DyNo):

Am mentionat ca nu vreau raspunsuri idioate din partea lor laughing. Sa zici "esti ateu deci esti posedat deja" intra la categoria respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi filmul ostrov.sa vezi ce credincios era amiralul marinei urss cand a dus-o pe fiica lui posedata la manastirea respectiva.filmul e dupa fapte reale.si e bine de vazut.si de stiut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gaia tu stii cine sant cei mai buni cunoscatori ai legilor? INFRACTORII.dar cei mai buni cunoscatori ai scripturilor? DRACII gaia.de ce? fiindca ei au interesul sa acuze, sa bage bete in roate, sa contrazica, sa gaseasca contradictii in cuvantul Domnului./un crestin de ce ar face asa ceva? fiecare slujeste stapanului lui.tu ce slujba faci pe TPU? si a cui interes il aperi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei sa fi posedat intra in contact cu entatitati de care nu ai habar. Numai vorbi prostii ca este o diferenta intre posedari si bolnavi mintali. Iar tu nu esti posedat ci doar dus cu surubelul.

Răspuns utilizator avertizat
| SmexyBoy a răspuns:

Pai fate si tu crestin, daca vrei sa fi posedatbig grin
Oricum esti posedatbig grin
Cred ca ajungi dracusor, dar nu ai furca din aia de agatat natangi in ea.
Sau au niste rude de ale mele de pe la tara iti imprumut eu unabig grin

| anonim_4396 explică (pentru SmexyBoy):

"Pai fate si tu crestin, daca vrei sa fi posedat"... deci posedarea functioneaza doar la crestini? Cam slaba afirmatia asta. Prin genul acesta de afirmatii iti pui singur religia si zeul in dificultate. Daca personajul negativ este atat de slab incat nu poate poseda persoanele care nu sunt crestine, unde e logica bataliei dintre el si dumnezeu?

Acea batalie oricum este ilogica dar din ce ai zis acum, este si mai absurda. E ca si cum un copil de 10 ani ar vrea sa faca un meci de box pana la moarte cu Mike Tyson in perioada lui de glorie.

| SmexyBoy a răspuns:

Da stai linistit baiatule, am eu o cale de exorcizare daca devii posedat, tu nu-ti fa griji, tu doar fate crestin si de restul ma ocup eubig grin

| AnicaiAlin a răspuns:

Iti pot raspunde numai la intrebarea cu numarul 2.
Vrei sa fi posedat?
E foarte simplu, te duci pe o ulita in sat(de preferat in sudul tarii) te opresti in fata unui mic grup de doamne purtatoare de batic cu cruci la gat si in geamul casei si incepi sa vorbesti cat se poate de aiurea, si chiar sa incepi sa urli cum satana te arde pe interior si nu iti da pace, in secunda urmatoare se vor aduna mai mari preoti din sat si te vor exorciza(poate dupa ce beau si dansii o palinca pentru curaj cu lupta impotriva demonului)