| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

Toti cand sunt pe moarte il cauta pe Dumnezeu. De ce sa nu il cautam si sa il imploram sa ne intre acum in viata noastra pacatoasa ca sa ne scape de focul vesnic si de pacatele lumii cat inca mai este posibil? Dumnezeu sa ne ajute, nu va lasati condusi si influentati de diavol si de societatea aceasta in care oamenii injura, beau, curvesc si fac tot felul de pacate si lucruri scarboase in fata lui Dumnezeu pe care nici nu le mai spun. Tot ce trebuie sa facem este sa il acceptam pe Iisus Hristos in viata noastra ca salvator si rege al nostru si sa il lasam pe El sa ne conduca, sa nu ne incredem in propria noastra putere, ci a Domnului Iisus Hristos care a murit pentru noi si ca numai El ne poate schimba viata. Chiar daca nu vom fi perfecti, acolo exista o schimbare si o scarba de pacat doar datorita lui. Cu Iisus toate sunt posibile si va doresc ca Dumnezeu sa va binecuvinteze si sa va indemne sa va intoarceti la el cat inca mai avem har si este posibil. Lasati fericirea scurta de moment care va arde impreuna cu tot pamantul. Dumnezeu te iubeste! ❤️
Avion aterizat de urgenta https://youtu.be/eMd2mSQicAA
Voi ce spuneti?

30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Culmea e ca fiecare se roaga la zeitatea in care crede, iti dai seama cum cu 4 pers in avion cu religi diferite,care vine ajutat, care nu, romani au credinta dar fapte bune cam putine, acelasi lucru si sectancti credinta dar fapte bune nu prea, asta cu chemarea lui dz la necaz e ipocrizie curata romani mai mult cersesc ajutor divin in rugaciuni nu altceva, e nevoie de cv generati de schimb

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ania dar de unde stii ca fost implicat un creator? De unde stii ca iahve este acel zeu? Tu te ai nascut in religia perfecta,suntem agnostici cu toti, teisti, atei, deisti, panteisti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si o scarba de pacat.
Eu de scărba de păcat nu am scăpat. Mi-e scârbă dar tot îl fac.
Și eu zic că tu trebuie să te faci popă, că ai papagal.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru sadrian46):

Da, pentru ca Biblia spune: Căci binele pe care vreau să- l fac, nu- l fac, ci răul, pe care nu vreau să- l fac, iacă ce fac! Găsesc dar în mine legea aceasta: când vreau să fac binele, răul este lipit de mine." (Romani 7: 19, 21)
Probabil ca m-am exprimat eu gresit, dar daca il vei avea pe Iisus Hristos te va ajuta sa invingi pacatul, te va ajuta sa respingi pacatul si sa il iubesti mai mult pe El.
Toti pacatuim, dar cu Iisus Hristos exista iertare prin marturisire si dragoste fata de noi. Numai bine! Domnul sa te binecuvanteze ❤️

| sadrian46 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Dacă Pavel spune asta, referindu-se la el, dta susții că asta este valabil pentru toți creștinii. Ei, uite, pentru mine nu este.
Cu părere de rău pentru dta, eu nu îl am pe Isus, și nici nu îl iubesc.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, multumim de urari, la fel! happy

| Holiday a răspuns:

"Toti cand sunt pe moarte il cauta pe Dumnezeu."

Pornind de la o premiza gresita nu poti trage decat niste concluzii la fel de eronate.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Așa e, probabil nu toți când sunt pe moarte îl caută pe Dumnezeu.Am citit că fiica lui Stalin a relatat că stat lângă căpătâiul tată lui care era pe moarte și părea deja în comă dar la un moment dat s=a ridicat în șezut și a ridicat în sus un pumn amenințător uitându/se în sus parcă spre divinitate apoi a cazur pe spate, nu s/a mai mișcat și a murit.
Îi binecuvintez pe toți de pe TPU, să nu fie în categoria Stalin ci a celor pentru care ultimele cuvinte sunt/ Vino Doamne Iisuse!

| SG1995 a răspuns:

Vorbește în numele tău, viu sau mort nu dau doi bani de religie, e o mizerie.

| FreddieM a răspuns:

Salut. Uite un exemplu (real 100%)
Nu beau, nu fumez, nu preacurvesc, sunt antirasism, antixenofob, antihomofob, anti discriminare de orice fel, a religiilor, a libertatii de exprimare si de a fi orice doresti. Esti de acord cu o asemenea persoana?
PS: Sunt ateu de la nastere (ca toti oamenii de altfel).

| ania a răspuns (pentru FreddieM):

Cum să fii ateu de la naștere? Adică ești convins că există motive raționale pentru o persoană să fie absolut convinsă că la apariția universului n=a fost implicat nici un Creator? Nu crezi că ar trebui să deții toată cunoașterea posibilă ca să poți susține așa ceva?

| FreddieM a răspuns (pentru ania):

Faci o mica confuzie, draga Ania dar cu permisiunea ta te lamuresc imediat.
Ateismul se refera la refuzul de a crede in existenta oricarei divinitati, punct.
Dar nu pot nega ca aparitia Universului, galaxiilor, a planetei si a vietii pe Pamant nu-si datoreaza existenta a acelui factor determinant care a dus la aparitia a ceea ce vedem sau nu vedem in totalitate astazi, asadar, creatul"
Dar nu trebuie sa ai toata cunoasterea posibila ca sa selectezi prin parghiile ratiunii toate scenariile si ipotezele posibile si din toate emise pana in prezent, pot da suport oricarei dintre ele, ca am aparut prin proces chimic care s-a putut produce avand ca mediu propice vidul cosmic, ca am fost atom subcuantic, ca ne-au,, plantat" klingonienii pe Terra, repet, pot accepta oricare alt scenariu decat sa-l responsabilizez pe marele spiridus invizibil.
Ar insemna ca reteaua mea de miliarde de neuroni activi isi consuma inutil existenta.
Nu incerc sa demonstrez nimic, e doar o opinie personala, scuze daca am gresit in exprimare.

| ania a răspuns (pentru FreddieM):

Dacă refuzi să crezi și El totuși există ce ai realizat?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru FreddieM):

Da,un crestin adevarat in Iisus Hristos nu te-ar judeca, ci te-ar iubi
, ar vrea ca sa te intorci la Domnul Nostru Iisus Hristos care a murit pentru pacatele noastre. Daca te-as vedea pe o stanca inalta, si sa ziceam ca ai vrea sa sari de pe ea, nu prea as fi de acord, deoarece ti-as spune sa nu sari, pentru ca ai putea muri. Asa este si cu pocainta, daca tu vrei sa sari de pe acea stanca, nu pot sa te opresc si sa te oblig. Dumnezeu ne-a lasat cu libera alegere. Eu iti doresc tot binele din aceasta lume, nu conteaza religia, ci relatia ta personala cu Iisus Hristos happy Iti doresc sa ai multa dragoste, binecuvantare si sa ai parte de fericire si Dumnezeu sa te ajute ca sa il cunosti mai bine ❤️✝️?
Si legat de faptul ca esti liber de pacat, sunt fericit pentru tine! Doar ca singura problema este ca avem un Dumnezeu bun, iar noi suntem rai, nu meritam nimic, toti suntem rai.
Domnul Se uită dela înălţimea cerurilor peste fiii oamenilor, să vadă de este vreunul care să aibă pricepere, şi care să caute pe Dumnezeu.
3 Dar toţi s'au rătăcit, toţi s'au dovedit nişte netrebnici; nu este nici unul care să facă binele, niciunul măcar.
Psalmi 14. Iti recomand sa citesti Noul Testament, te va ajuta enorm!?

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

TPU nu este un site de propaganda religioasa

| Digikey a răspuns:

Probabil era plin cu indoctrinati speriati.
Divinitatea exista in fiecare dintre noi, nu este nici spiridusul evreilor nici Iisus inventat de crestini.

| ania a răspuns (pentru Digikey):

Iisus nu e inventat de ceștini, e un personaj istoric, El e referința erelor pe planeta noastră, uită/te în buletin.
Cum există divinitatea în fiecare dintre noi? Adică suntem mici dumnezei și noi? Noi nu am decis să exisăm, nici compoziția materiei, nici legile fizice, nu putem decide să nu murim etc.

| Digikey a răspuns (pentru ania):

Este referinta erelor din cauza bisericii care a detinut secole intregi puterea absoluta.
Biblia este doar hartie.

| Algo098 a răspuns:

Nu ai de ce sa cauti ceva care nu exista.

| ania a răspuns (pentru Algo098):

Cine te/a informat că nu există un Creator?

| Algo098 a răspuns (pentru ania):

Problema e cine ma poate informa ca exista un creator. Povestile si legendele scrise cu viclenie pentru a ne convinge de de ceva ce nu exista nu pot constitui dovada existentei unui creator.

| ania a răspuns (pentru Algo098):

Propria logică. Dacă, după cum a dovedit știința universul nostru are o vârstă, adică un început rezultă că pentru a începe să existe avea nevoie de o cauză, de o sursă. Dacă această cauză ar fi avut la rândul ei o cauză și așa mai departe și dacă înainte de orice cauzare n=ar fi existat nimic, nici nu ar fi început vreodată să exista ceva. Fără o sursă care să poată cauza dar ea însăși să fie neacuzată umiversul nostru cu un început nu ar fi avut cum să apară.

| Algo098 a răspuns (pentru ania):

Cauza existentei universului o constituie legile fizicii. Daca ar fi existat un creator, acela nu e descris corect in carte. In realitate daca exista, e un personaj invizibil, care nu vorbeste cu nimeni si nu face nimic pentru nimeni, nici bine, nici rau. Ne rugam degeaba la ceva fara valoare sau fara interes fata de noi. Cartea e scrisa cu intentia de a ne insela, de a ne atrage, gaseste explicatii pentru orice, spune ca exista si in realitate nu exista. Daca ne e bine, ne spune ca e de la Dumnezeu, daca ne e rau si ne rugam sa ne fie bine si nu ne ajuta acel Dumnezeu invizibil, ne spune ca nu suntem credinciosi, ca suntem pacatosi, ca nu avem dreptul sa cerem ce am cerut, ca suntem pusi la incercare si asa mai departe. In carte suntem bombardati cu informatii false, cu promisiuni, amenintari si condusi spre ideea credintei neconditionate. Nu vad ce incredere ar putea avea cineva intr-o astfel de carte, intr-un astfel de Dumnezeu, in in promisiunile si amenintarile fara acoperire. Cartea promoveaza si discriminarea dintre femeie si barbat, considera pana si un copil nou nascut drept pacatos sau purtand "pacatele parintilor". E o carte ispititoare, inselatoare, nedreapta, falsa. Ce ajutor iti da Dumnezeu cand esti bolnav, cand esti la un examen cu materia neinvatata? Nici unul. Daca ai norocul sa existe tratament, sa dai de un doctor bun, sau daca iti cade ceva ce stii ai scapat. Nici promisiunea cu viata vesnica nu tine. Ce interes si ce castig ar avea o divinitate sa-ti ofere viata vesnica cand nici in viata asta nu te poate ajuta cu nimic in afara de sperantele false pe care ti le ofera cartea. Asta e realitatea. Avem o viata si trebuie sa o traim cu demnitate, sa ne ajutam cand putem si sa fim oameni. Nu trebuie sa ne temem de moarte ca oricum vom muri. N-are rost sa ne facem sperante pentru o asa zisa viata vesnica, ca nu ne ajuta cu nimic. Singurul lucru care ne ajuta cu adevarat e stiinta si mai putin credinta. Ca sa facem un lucru, ne trebuie stiinta. Vrei sa faci mancare, trebuie sa stii sa o faci, vrei sa cultivi pamantul, trebuie sa stii com sa o faci. Totul e stiinta. Credinta e tentanta, frumoasa, iti da speranta de mai bine, insa daca vad ca e doar o amagire si se bazeaza doar pe vorbe potrivite, nu pot sa o accept.

| ania a răspuns (pentru Algo098):

Cum să fie cauza existenței universului legile fizicii?
Tocmai prin faptul că știința a dovedit că universul are un început înseamnă că materia, timpul și spațiul au un început. Legile fizicii reprezintă relațiile dintre timp, materie și spațiu și au început odată cu ele. Legile fizicii nu au cum să aducă dovezi materiale despre ce era înainte de existența materiei despre ce a cauzat materia.Și cine a stabilit legile fizicii? O legislație împlică un Legislator.

| Algo098 a răspuns (pentru ania):

Doar legile fizicii pot fi cauza existentei universului, nu povestile cu zei si sfinti inexistenti. Legile fizicii nu le stabilim noi. Noi doar le decoperim atat cat putem.

| ania a răspuns (pentru Algo098):

Ai încercar vreodată să /L provoci pe Creator să / i spui să ție se reveleze dacă exisă?
N/ai fost în mintea celor care au scris Biblia ca să poți fii sigur că a fost scrisă cu inteția de a înșela.Ai citit vreodată tot Noul Testament sau măcar Evangheliile, primele 4 cărți ale Noului Testament despre viața lui Iisus?
ȘI eu am fost agnostico/atee câțiva ani și am revenit la credința în urma porvocării Cretorului să intervină în viața mea, am scris despre asta la întrebările mele.
Pe mine mă ajută foarte mult în viața asta, îmi răspunde la rugăciuni, credința mă ajută să nu mă tem de moarte. Newton care era credincios a spus că știinața gândește gândurile lui Dumnezeu după EL.

| Algo098 a răspuns (pentru ania):

Stiinta depune eforturi sustinute pentru a descifra legile naturii. Credinta spune povesti si are pretentia sa se situeze deasupra stiintei ca valoare. De moarte nu trebuie sa se teama nimeni: cu sau fara credinta. moartea nu ocoleste pe nimeni. Cat despre viata vesnica e clar o fantezie. Creatorul asta e ceva invizibil, surd, mut, orb, neputincios si cu pretentii de divinitate. Se vede cum nu ajuta pe nimeni cu nimic, cum nu il vede nimeni decat in vis si e personajul unor povesti ireale.

| Teffan a răspuns:

"Dumnezeu te iubeste!"

Dumnezeul iudaic nu ma iubește nici pe mine, nici pe tine.
Dumnezeul Yahve este un Zeu tribalist.
Iar Isus este un bastard deșertic, care nu are ce cauta în mentalitatea noastra.

| GicaGigekGica a răspuns:

Altii nici la batranete nu il cauta...deci

| BlackOldSun a răspuns:

Nu vă mai drogaţ!
Amin in p+l+m!