| RAY a întrebat:

Toti crestinii se numesc crestini dar sunt impartiti in 32000 de confensiuni crestine, toti crestinii sunt crestini? Sectanctii se numesc crestini, le e rusine sa spuna ca apartin de religia, secta x, nu uitati ca religiile, sectele au diferente mari intre ele, fiecare se conidera ca fiind cea adevarata, mai citesc pe unii ca doar un Dz exista, pai da dar il interpretati in 32000 de moduri diferite

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Este vorba de doctrine. Doar o singură confesiune merge după Biblie. Restul merg și ele pe lângă Biblie; dar nu și după Biblie.
Adevărul este că oamenii nu pot să renunțe la Dumnezeu; dar nici nu urmează cerințele Lui deoarece aceste cerințe îi face incomozi. Oamenii vor dintotdeauna o religie care să îi ducă la cer, dar care să nu le ceară prea multe sacrificii. Câteva, da; dar nu prea multe. Așa au luat naștere multe confesiuni creștine.
În trecut exista extrema în care oamenii se biciuiau singuri, mergeau în genunchi o distanță considerabilă, de parcă Dumnezeu le-ar fi cerut așa ceva. Diavolul cunoaște inimile oamenilor, și în orice vreme, știe să-i țină departe de Dumnezeu pentru ca aceștia să nu cumva să fie mântuiți. În toate timpurile își adaptează înșelătoriile, profitând de slăbiciunea ființei umane.
Cea mai mare pedeapsa o va avea acei conducători religioși care i-au ținut pe oameni în întuneric în vremurile în care au trăit. Acești conducători se fac vinovați pentru că au reprezentat greșit caracterul lui Dumnezeu și astfel au făcut ca mii și mii de oameni să refuze cunoașterea lui Dumnezeu. O singură doctrină nebiblică, și este suficient ca oamenii să cadă în extreme sau în secularizare.
Acești conducători au prezentat un adevăr știrbit; au făcut adevărul fără putere și sunt vinovați.
Repet: o singură doctrină nebiblică face ca acea confesiune creștină să fie de la diavolul. Oamenii sinceri, căutători ai adevărului vor ieși din aceste biserici când vor vedea că ele nu sunt de la Dumnezeu, și se vor alătura bisericii lui Dumnezeu.

| RAY explică (pentru anonimg):

Omule sunteți 32000 de confesiuni diferite, fiecare se crede cea adevărată, nu baga vrăjeli ca sunt doctrine, voi între voi va considerați erectici

| LPCTSTR a răspuns:

Tot grupul de crestini sunt crestini si atat. Ca noi am ajuns sa asimilam termenul de „crestinism" cu ortodoxia, este doar o neintelegere la nivel de uz de limba.

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Nu chiar, biserica catolica accepta evolutia, au si amergedonul ala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Modelul bisericesc de astăzi se aseamănă foarte mult cu modelul vechi evreiesc criticat de Iisus, adică un model de neurmat.