| ๓єllเครtคг a întrebat:

Traditii si legende crestine

Mie una imi plac foarte mult traditiile. Sunt traditii mai ciudate sau mai putin ciudate. De obicei, traditiile vin din legende. Ca de exemplu, preferata mea traditia vopsirii oualelor de Pasti. Se spune ca atunci cand Iisus era pe moarte i-a fost adus in fata crucii un cos cu oua. Iar atunci cand a fost strapuns cu sulita pentru a fi omorat definitiv, sangele a curs pe ouale din cos, colorandu-le rosii. De aceea, in fiecare an de Pasti si de Inaltarea Domnului la cer se vopsesc oua rosii. Rosul este culoarea traditionala pentru oua, insa in zilele noastre, oamenii folosesc si alte culori mai mult sau mai putin ciudate pentru vopsirea unor oua.
O alta traditie de Pasti mai este pasca si o alta traditie importanta care se repeta si de Craciun este coacerea cozonacului. De obicei, de aceste doua mari sarbatori se respecta traditiile, insa mai sunt si exceptii.
Eu consider ca o anumita regiune fara traditiile ei specifice este o regiune plictisitoare, fara viata. Traditiile si legendele fac totul dintr-o sarbatoare, mai ales daca este o sarbatoare importanta. Cu cat sarbatoarea este mai mare, are si mai multe traditii si legende crestine si trebuie sarbatorita si cu mai multa bucurie si caldura in sufletele oamenilor. Alte obiceiuri si legende ciudate sunt: Aluatul framantat in noaptea de Craciun e bun de deochi pentru vite; La cele trei sarbatori mari - Craciun, Paste si Rusalii - sa te speli cu apa in care au fost pusi bani de argint si vei fi banos; In Ajunul Craciunului se leaga pomii cu paie, pentru ca acesti pomi sa lege rod bogat; In Ziua de Craciun nu se matura in casa, ci a doua zi, si dupa ce ai maturat du gunoiul acela la pomi, ca-i ajuta sa fie roditori; In Ajunul Craciunului, in unele parti se umbla de catre dascali tineri bisericesti cu icoana pe care este zugravita nasterea lui Iisus Hristos. Intrand in casa, icoana este tinuta la piept de catre dascali cantand troparul Nasterii Mantuitorului; In ziua de Craciun nu se scoate gunoiul afara decat a doua zi, deoarece daca-l arunci "iti arunci norocul!"; In noaptea de Craciun nu-i ingaduit nimanui sa doarma in grajduri, deoarece in acea noapte boii vorbesc unii cu altii, in limba lor, despre Iisus Hristos, cel nascut in iesle si incalzit de vite cu suflarea lor.
Aceste obiceiuri ( traditii) si legende mai ciudate dar totusi crestine sunt in anumite parti ale tarii. Fiecare regiune are propriile sale traditii si legende.

Cum este? E facuta de mine!

Răspuns Câştigător
| n0matterman a răspuns:

Ce pot sa spun, cui nu-i plac legendele?
Cat despre traditii, cel putin cele crestine si române sunt complet retardate (marea majoritate).

3 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Toate aceste tradiţii se trag din păgâni.Ar trebui să te documentezi, Dumnezeu în nici un caz nu este un adept al tradiţiei.El ne-a lăsat Sfânta Scriptură tot ce trece peste ce e scris în ea nu este de la Dumnezeu este pură minciună!
Mi se pare o blasfemie la adresa lui Dumnezeu să vii şi să inventezi lucruri de genul că Maria avea ouă la ea. Ce căuta Maria cu ouă la ea? Voia să facă plăcintă sau e cum scrie pe un site aşa zis creştin a vrut să se ducă la Pilat să-i dea ouă în schimbul lui Isus.
Nu ţi se pare a fi strigător la Cer? Aceste lucruri ţie îţi aduc plăcere?
înseamnă că îţi place să trăieşti în minciună.
Nu te culca pe o ureche. CERCETEAZA istoria tradiţiilor!

| Kosuchin a răspuns:

E interesant dar cam scurt =/.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cat te increzi mai mult in traditii cu cat te indeparttezi mai mult de Dumnezeu deoarece sunt false. Dar adevarat unele pot aduce putina bucurie in inima unora dar nu trebuie sa te increzi in ele.