| i86e2 a întrebat:

Trăim într-o lume bântuită de demoni?
Mie nu mi se pare că trăim într-o astfel de lume, bântuită de demoni invizibili.

Răspuns Câştigător
| Raynn a răspuns:

... si de zana maseluta, si de mos craciun, calaretul fara cap, scooby doo...

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da sigur lumea merge din rau in mai rau.Biserica crestina a stabilit sapte pacate capitale: mandria, desfranarea, lacomia de mancare, bautura, iubirea de arginti, invidia (pizma), mania si lenea.

| i86e2 explică (pentru EmaS):

Nu știu ce tot vedeți mai rău, mie mi se pare că se îmbunătățește, deși cam greu. Nu uita că prin evul mediu tortura, sclavia și arsul pe rug erau ceva normal, sub conducerea bisericii creștine. Cu 60 de ani în urmă a fost cel mai mare război mondial din toate timpurile, apoi a urmat războiul rece. Cred că trăim într-una din puținele perioade relativ pașnice. Oamenii încă se măcelăresc între ei, dar parcă mai puțin decât înainte.

Totuși, nu văd legătura dintre întrebarea mea și răspunsul tău, unde sunt demonii?

Apropo, ai 666 de răspunsuri câștigătoare. laughing

| EmaS a răspuns (pentru i86e2):

Am observat si eu, dar nu am nimic de-a face cu acest numar! Sper sa se schimbe in curand!(Am scapat de acel numar urat)!
Pacatul este la loc de cinste. Nu vezi ca de peste tot suntem bombardati cu tot felul de lucruri negative, cu pornografie, pacat si imoralitate?

| Inferno a răspuns (pentru i86e2):

Nu este o perioada mult mai pasnica decat in trecut. Si in trecut au existat perioade pasnice. Vorbesti de parca in trecut au fost razboaie nonstop.
In Evul Mediu era o mentalitatea mai ingusta asta e tot.
In prezent armamentul a avansat foarte mult, daca in evul mediu se foloseau sabii acum avem arme strict secrete. Nu putem compara un razboi din trecut cu unul din prezent.

| Inferno a răspuns:

Si ai si niste dovezi in sprijinul acestei afirmatii?

| Inferno a răspuns:

Indraciti? Am auzit acest cuvant din gura unei bunici ce-i spunea nepotului ei ca e un indracit. La asta te referi?
Sau indracit este un sinonim pentru posedati?
Oricum, demonii de care vorbesti se refera tot la oameni?

| Inferno a răspuns:

Demoni ce poseda oameni...
Ceintelegi prin demoni?
"Oameni care prin pacatele lor au deschis demonilor o usa spre ei; "
O usa? O usa ce face legatura intre ce? Intre doua lumi? Doua realitat?
Doua realitati ce pot fi legate prin anumite usi ce se deschid datorita pacatelor. Hmm.
Cum pot pacatele sa deschida o usa intre doua lumi? E ilogic? nu are nici o baza stiintifica si nici logica.

| Inferno a răspuns:

Imi explici ce e posedare demonica. Bun, stiam si eu asta ca mi-a placut si m-am documentat. Dar eu te-am intrebat ce intelegi tu prin demoni.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu...traim intr-o lume perfecta si superba, care ar putea fii asociata cu raiul crestin.

Suntem noi cei care se lasa ''inselati'' de lumea moderna.

| i86e2 explică (pentru OOOLEOOO):

E vina demonilor că lumea e cum e, sau e vina oamenilor?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru i86e2):

Da,''anumitor oameni'' pararea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru i86e2):

A oamenilor, pentru că demonii nu au puterea de a obliga sau de a constrânge niciun om să facă ceva anume. Singurul lucru pe care il pot face e să fie cât mai subtili, persuasivi, şi să il convingă pe om să ii asculte. Cu cât eşti mai depărtat de Dumnezeu, cu atât devii mai vulnerabil. Pentru că păcatul e pentru ei o poartă de intrare, un cap de pod ce duce la tine.
Am ajuns să il simt efectiv pe cel puţin unul, am o cunoştinţă care a primit de la Dumnezeu capacitatea de a-i vedea uneori cum stau pe unii oameni, şi crede-mă, sunt cât se poate de reali şi de agresivi, odată ce le conştientizezi prezenţa şi foloseşti numele lui Isus impotriva lor. Parcă işi dau arama pe faţă, hidoşii. Nu poţi scăpa prin forţele proprii de ei, doar prin credinţa in Isus.
Evident, ai putea argumenta că sunt fie nebună, fie imi induc aceste stări şi trăiri. Dar odată ce ii simţi...să te ferească, nu le mai poţi nega existenţa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, categoric că există.
Unul e incolăcit pe capul tău, chiar acum. Cine crezi că ţi-a şoptit,, Aşa, aşa, bineinţeles că nu exist. Ca Dumnezeu, de altfel.''
Şi după ce ai terminat de redactat şi postat intrebarea, he's like,, LOL, Sucker. He actually bought it. This is way too easy.''

Tocmai asta e şi ideea. Să NU iţi dai seama.
Războiul spiritual e cât se poate de real.

| i86e2 explică (pentru anonim_4396):

Visezi, femeie, nu-mi șoptește nimeni nimic, ca doar nu-s schizofrenic. rolling eyes

| anonim_4396 a răspuns (pentru i86e2):

Aşa, aşa. Ce te mai duce cu zăhărelu'.
Deja nici nu mai e nevoie să iţi şoptească nimic, de fapt. Te-au dresat bine.

| i86e2 explică (pentru anonim_4396):

Orice aș spune, găsești aceeași cauză, foarte mișto. Îmi place logica creștină, e irelevantă realitatea, relevante sunt doar fanteziile voastre. Dacă realitatea nu corespunde fanteziilor voastre, nicio problemă, ignorați realitatea și o dați înainte cu fanteziile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru i86e2):

Mda.
Dacă in definiţia ta a realităţii cuprinzi doar ceea ce poţi vedea şi ceea ce e tangibil...
La revedere. Good luck.

| Raynn a răspuns (pentru i86e2):

Pe tema de demoni/diavol e imposibil sa te certi cu crestinii din cauza paradoxului diavolului.
Cea mai mare viclenie a diavolilor este să ne facă să credem că ei nu există.
Privind din afara religiei, aici apare paradoxul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect.

| TooNight a răspuns:

Ai dreptate!straight face

| Lov3Boy a răspuns:

Nup nu cred ca exsista pe pamant daca nu o vazut nimeni inseamna ca nu sunt.Dar asta nu inseamna ca nu cred ca sunt in iad.

| marya1994 a răspuns:

Cred ca tu esti singurul demon de pe pamant. M-am uitat la intrebarile tale tampite si cred ca mai bine te-ai impusca esti prea chinuit. Sau serios vorbind mai bine te-ai duce la un psihiatru, poate uiti si de demoni, de inorogul roz invizibil si de prostiile care nu iti dau pace

| Iunny17miaow a răspuns:

Mi se pare ca esti foarte nonsalant si fara grija.deja ti-au sucit de tot mintile lichelele alea despre care zici ca nu exista.Si eu am cunoscut pe cineva care poate sa ii vada si totul e pe bune, nimic imaginar. Poate tu asa crezi dar noi astia care te-am mai scuturat cat de cat nu avem niciun interes sa te mintim.Sa te lumineze si pe tine Dumnezeu ca sa realizezi si tu odata ca lumea nu e numai roz cu norisori si ponei albi, ci are si pacate. Vorba lui EmaS