| CinevaNou a întrebat:

Trebuie sa te rogi doar dimineata dupa ce te trezesti si seara inainte sa te culci sau si inainte/dupa fiecare pui de somn?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Tot timpul, si vezi ca e pacat daca nu te rogi spre rasarit. :O

| CinevaNou explică (pentru Mădă0611):

Aoleu, am uitat complet de asta sad oare in ce parte e rasaritul?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

La est de miazazi. big grin

19 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Neregulat, seara, dimineata, in week-end-uri si in toate sarbatorile legale, inclusiv 1 martie, 8 martie si San Valentino.

| danay72 a răspuns:

Poti sa vorbesti cu Dumnezeu de cate ori simti nevoia, ca si cu un prieten drag.

| anonimg a răspuns:

Sta scris:
"Rugati-va neincetat." (1Tesaloniceni.5:17)

| sublime89 a răspuns:

Trebuie sa te rogi cand te trezesti ca sa nu ai o zi rea, iar inainte sa te culci ca sa nu visezi urathee hee

| Alphawolf a răspuns:

Neincetat, oricand si oriunde. Chiar si cand esti pe buda trebuie sa te rogi: "Aajuuuta-maa dooamnee sa ma scaap si de paaaacaaaatuuul asta"

| Moisie a răspuns:

Ba din contra!
Trebuyie sa te rogi seara dupoa ce ai adormit deja si doar dimineata inainte de a te trezi, pentru ca atunci cand dormi te aflii in planul astral, adica aproape de Dumnezeu si rugaciunea iti va fi mai usor primita, astafie si daca te gandesti ca ziua cand lumea este treaza, se roaga sute de milioane de oameni, si prin urmare saracu Dumnezeu nu poate distinge nimic din talmes balmesul sub forma zumzet din care nu se poate intelege nimic!
Asa ca daca vrei sa comunici cu Dumnezeu, roaga-te doar dupa ce ai adormit sau inainte de a te trezi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regulat seara si dimineata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ytebuie sa te rogi mereu, pentru orice, si sa cauti sa ajungi la rugaciunea inimii, moment in care orice bataie a inimii devine o rugaciune si faptele tale si rodul lor sant o permanenta rugaciune de multumire si de slava pentru bunul Dumnezeu.

| Marius511 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru Bragi care mi.a dat ignore.
Lasa Bragi batjocura. dacă ar fi adevărat (dar nu-s), n.ar inseamna decatca in 30 ani de stiri truncate(foame de cancan) farse (ca numai asta gasesti pe youtube) a fost gasit un ratacit care s.a facut in asa hal de batjocura dracilorr…
e bine si ca ceilalti 30000 de calugari nu vor face niciodata asa ceva
Ceilalti vor sa se mantuiasca. Pe ala din imagine (daca ii adevarat, nici haina nu l-a putut salva degeaba a intrat in calugarie)

| HowdidIgethere a răspuns:

Da' cati pui de somn tragi tu?

| HowdidIgethere a răspuns:

Daca esti ateu nu trebuie catre rasarit, poti sa te indrepti catre debara. Si zici Da Doamne! Iar daca esti mason, catre banca.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Matei26:41
Rugați-vă neîncetat sa nu cadeți în ispita

| Achtor a răspuns:

''Trebuie''?! Nimeni nu te obliga sa te rogi...

| Openquestions a răspuns:

Dimineata,seara si la masa.

| marYmaraYa a răspuns:

Ori de cate ori simti nevoia.

| Pawraw a răspuns:

Pai trebuie sa te rogi cand te culci (pentru un somn bun), cand iesi din casa(ca sa nu patesti ceva rau) si cand simti nevoia sa fi cu Dumnezeu.

| Elyan a răspuns:

Rugaciunile de dimineata si seara sunt pentru protectie, cea dimineata este pentru a incepe ziua cu Dumnezeu in gand astfel incat actiunile tale de peste zi sa fie protejate de pronia divina, cea de seara este pentru protectie pe timpul noptii, pentru a nu fi tulburat in somn de vise urate si alte ganduri. In rest, roaga-te ori de cate ori de simti nevoia ori de cate ori te simti tulburat sau ai nevoie de ajutor. Si inca ceva, nu uita sa-i multumesti lui Dumnezeu, pentru toate cate le traiesti in fiecare zi, este foarte imortant. Iti doresc o viata plina de lumina divina si intaplari miraculoase.