| lifeForJesus explică:

Si eu te rog sa-mi raspunzi(daca poti) cu ce l-au suparat Evreii?

| lifeForJesus explică:

Ai spus:"Hitler a fost un om bun. Evreii l-au supărat."
Eu te-am întrebat:Cu ce l-au supărat Evreii?
Acuma sa înțeleg ca nu ia supărat cu nimic dar, nu ii suporta?
Sa inteleg ca nu suporti tiganii? ok
Daca ai fii fost tigana(te-ai fi nascut tiganca)? ce-ai fi facut?

| lifeForJesus explică:

"Dacă m-aş fi născut ţigan eram ca ei, deci nu aş fi avut vreo problemă cu asta. "
Pai te cred și eu ca nu ai fi avut nici o problema, ar fi fost și culme sa ai... laughing
1.Cu ce l-au supărat Evreii pe hitler?
2.Cum te-ai simți dacă ai fi țigan și toți(aproape toti) te-ar ura?

Ps:Unde dai și unde crapă.

| CobraLeon a răspuns:

Nu merge linkul...

| BlueRoses98 a răspuns (pentru CobraLeon):

Dai pe www.crestintotal.ro si e mai jos filmuletul.

| lifeForJesus explică (pentru CobraLeon):

La mine merge.

| Kosuchin a răspuns:

Deci la inceput spune ca e evreu, iar la sfarsit ii face propaganda lui Iisus.A observat cineva asta?

| xname23 a răspuns:

Curios este faptul ca tu condamni fanatismul religios dar il aprobi pe Hitler, care a fost un fanatic.de ce crezi ca a fost un om bun? care din faptele lui denota bunatate? am observat ca ai un limbaj mai colorat dar te-as ruga sa-mi raspunzi serios.as vrea sa inteleg de ce anumiti oameni il considera pe Hitler un om integru, un om bun etc

| xname23 a răspuns:

Greu de spus cum as fi procedat in situatiile acelea. mi-ar place sa cred ca as fi procedat corect dar n pot sa afirm cu tarie asta[din pacate]dupa parerea mea Hitler a fos oricum numai un "om" bun nu! de fapt nici nu l consider om.

| miradoniz a răspuns (pentru xname23):

Din pacate-a fost un om-la fel cum fiecare din noi suntem.Da,el a exploatat ura pe care o simtea-dar pentru mine,lumea asta se înrautateste pe zi ce trece,pentru ca oamenii prefera sa se vada drept sfintii care nu sunt-ca este normal sa urasti, sa suferi, sa fii nemultumit.Nu vad cum ai putea iubi altfel.
Hitlar a renuntat la dragoste, în favoarea urii mecanice-oamenii normali renunta la ura-în favoarea indiferentei.

| xname23 a răspuns (pentru miradoniz):

"a fost un om-la fel cum fiecare din noi suntem" cati dintre cunoscutii tai ar fi capabili de a ordona si a asista impasibili la executarea atator oameni? eu nu pot gasi o justificare in comportamentul lui Hitler.el nu a urat, nu poti sa urasti atatia oameni la fel cu nu poti iubi atatia oameni. nu era vb de ura, nici macar de un ideal pentru ca un om isi formeaza un ideal in functie de persoana lui, ori el nu coresdpundea acelui ideal.pentru mine Hitler a fost un exemplu de rautate pura.

| miradoniz a răspuns (pentru xname23):

?"rautate pura"? eu una nu stiu ce înseamna asta,si nici nu cred ca exista!
Daca Iisus ne-a spus sa ne iubim dusmanii,poate stia El ca va ramâne mereu ceva de iubit în ei!
La fel,omul este fundamental bun,dar singurul om care a dat dovada de bunatate pura a fost Iisus Hristos-este cu siguranta idealul multor oameni,dar cineva care se considera cu adevarat "bun"astazi,este doar orgolios! Si sorry daca asta doare pe cei multi care nu vad ce fac rau în viata lor.
asta NU înseamna ca trebuie acceptat totul-departe de mine gândul asta! pur si simplu,rautatea omului nu îmi face frica.Îmi provoaca dezgust, da, dar nu îmi face frica.
Dar asta este o alegere personala.

| xname23 a răspuns (pentru miradoniz):

De acord cu tine in unele privinte! nici nu am spus ca ma consider un om bun.am multe defecte si uneori fac rau inconstient sau dupa caz constient. spuneam ca Hitler nu poate fi considerat un om ca toti ceilalti.

| miradoniz a răspuns (pentru xname23):

Dar ESTE un om! este chiar lucrul cel mai abominabil pe care l-a facut! ne-a aratat ca în anumite conditii date-anumite conjuncturi fizice,psihologice,sociale, istorice-omul este capabil de ceva foarte urât! orice om, pentru ca noi toti suntem umani.
Ne-a distrus inocenta.Nu ca ar fi fost cel mai crud dintre toti dictatorii,ci tocmai,pentru ca exista multi,toti de fapt, PUTEM sa întelegem-chiar daca preferam sa nu o facem, îngroziti unde ne poate duce asta.Ne este frica astazi de ceea ce am putea fi.

| xname23 a răspuns (pentru miradoniz):

Diferenta fata de ceilalti dictatori e ca Hitler a vizat intreaga lume nu doar tara lui.conceptul meu de uman e putin diferit de al tau dar asta nu inseamna ca te contrazic. o zi buna iti urez!

| miradoniz a răspuns (pentru xname23):

Si Napoleon a vizat toata lumea(se spune ca el explica ca a fi Dumnezeu-ar fi o fundatura)
Diferenta este mult mai grava-este ca Hitler nu a condus personal nici o locomotiva.

| xname23 a răspuns (pentru miradoniz):

Napoleon a vrut sa conduca lumea, asa cum era ea, nu sa creeze doar o rasa si nu a macelarit atatia oameni care nu aveau legatura cu razboiul.credea in superioritatea Frantei ca si tara nu ca si rasa.

| miradoniz a răspuns (pentru xname23):

? conceptul de rasa exista doar cu privire la diferenta dintre culoarea pielii,nu? dintre oamenii albi si cei negri-sau rosii,în America.S-a vorbit destul despre sclavagism...
Oricum,nimeni nu contesta gravitatea urii omului contra omului-vreau sa spun, motivele existentei-sau desfintarii sclavagismului au fost în primul rând economice, dar...eu cred ca oamenii sunt constienti ca ar vrea sa îsi iubeasca aproapele-si s-au îndepartat prea mult de Dumnezeu,pentru a mai putea.
Nu este valabil doar pentru un om, ci pentru toata omenirea-si asta s-a aratat de fapt, în timpul lui Hitler.Repet,au fost si înainte dictatori,si dupa,dar ce e foarte grav,este ca oamenii nu mai simt ce e bine si ce e rau,înauntrul lor,nu mai simt ca e automatic,natural-ci o considera doar o decizie dictata din exterior-de parinti,de anturaj,de personalitate-de simtul personal al onoarei,al corectitudinii,daca vrei-sau al fricii.Dar iubirea adevarata,implica a te uita pe sine.
Bine, asta este foarte general, este doar o reflectie pe care mi-o faceam mai ieri.
Nu e mare lucru.

| xname23 a răspuns:

Nu ai intalnit nici macar un rrom care sa faca exceptie de la regula? si chiar ai fi capabil sa creezi un asemenea masacru? ai fi capabil sa omori copii de etnie rroma fara nici-o remuscare?

| xname23 a răspuns:

Vorbesti cu multa usurinta despre asta.nu stiu daca bravezi sau vb serios.

| miradoniz a răspuns (pentru xname23):

Macar este sincer! e foarte rar-cred ca stii si tu asta! vezi tu,este o mare diferenta între a recunoaste ce gândesti-si a o face!
Cheloo îti explica, cred, mai pe larg;)) http://www.youtube.com/watch?v=fiJdUvG__Xw&feature=mfu_in_order&list=UL

| xname23 a răspuns:

Nu! dar nici nu pot spune ca ii urasc. sunt asa cum sunt dar de la asta pana la a fi capabila sa-i omor e cale lunga.

| xname23 a răspuns:

Poate! dar nu te gandesti ca aceeasi parere o au si ei despre noi? ce se intampla daca tara asta se numea Tigania si tu faceai parte din etnia romana? sti ca am vazut un tigan care ii zicea lu' nevasta-sa romanca inputita? era ca o forma de insulta!

| Coconutz a răspuns:

Doar esti inchis la minte de ce ai viziona...

| adisuper a răspuns:

El doar a abordat problema in mod direct si a decis sa "curete" lumea dupa propriile idei.Eu unul nu suport evrei, ei mereu sunt cei discriminati.Cand va ganditi ca orice afiramtie facuta impotriva la evrei este considerata antisemitism.Dar ce parere ai despre urmatoarele:
1967 a purtat un razboi cu 3 dintre tarile vecine(siria, egipt, iordania)
1981 a atacat militar iraqul
1982 a invadat libanul
De zeci de ani s-a razboit cu o mare parte din populatia palestiniana care isi doreau un stat independent pe teritoriile ocupate de israel.
Deci stia Hitler ceva cand s-a apucat sa ii omoare.Israelu poate fi considerat o mare amenintare pentru pacea mondiala, dar bineinteles ca, cand a fost facuta afirmatia asta toti evrei au strigat ca tarile din europa sunt antisemitiste.

| xname23 a răspuns (pentru adisuper):

Evreii nu sunt singurii care au purtat sau declarat razboaie! ei ca si natie nu sunt prea grozavi dar la fel santem considerati si noi,romanii. ti se pare corect ca din cauza unor anumiti oameni sa se generalizeze si sa se ajunga la discriminare? printre cei morti in lagarele de concentrare erau si copii.ce vina au avut ei ca s-au nascut in familii de evrei.ce vina are oml de rand ca liderii lor politici starnesc razboaie? consideri ca Hitler a actionat corect cand s-a apucat sa omoare evrei dar ai vazut poze cu mormanele de cadavre ce se gaseau in toate lagarele? erau barbati care nu aveau nimic dea-face cu politica sau razboiul, erau femei care doar isi ingrijeau copii, casnice, erau copii care nici nu stiau ce e aceea viata. au trait in chinuri si au murit in chinuri din cauza unui om care vroia ca toata populatia globului sa fie blonda in coonditiile in care el a fost brunet! daca era atat de dedicat cauzei de ce nu a intrat si el in acele lagare?

| miradoniz a răspuns (pentru adisuper):

Asta acum am vazut-o"Deci stia Hitler ceva cand s-a apucat sa ii omoare.Israelu poate fi considerat o mare amenintare pentru pacea mondiala"-nebunule-unde o sa ajunga lumea asta, daca începem sa omorâm pruncii înainte-ca unul dintre ei s-ar putea sa fie antiHristul? daca unul din ei ar fi copilul tau-ai mai vorbi asa de usor de pedeapsa înainte de a se comite crime? câte pogromuri si altele au fost îndreptate contra evreilor de-a lungul timpului! Ia mai citeste nitica istorie si o sa te îngrozesti.Erau desconsiderati mai rau decât tiganii astazi-vinovati de crima capitala de a îl fi omorât pe Iisus!

| BlueRoses98 a răspuns:

L-am vazut pe Crestintotal.ro. E foarte frumos filmuletul si nu as fi facut nimic din ce ar fi zis Hitler