| anonim_4396 a întrebat:

Tu cum faci bine in lumea asta? Daca in seara asta cand te-ai culca,ai murii, ai ajunge bine?

Răspuns Câştigător
| sempreinvolo30 a răspuns:

Biblia prezinta multe norme morale pe care daca le-am aplica viata ar fi cu siguranta mai buna
Tot ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel" (Matei 7:12)
Aceasta se cheama regula de aur, deci inainte sa fac ceva sa ma gandesc daca mi-ar place cas altul sa imi faca la fel sau sa imi vorbeasca intr-un anume mod
Pentru cei casatoriti Efeseni5:22-33
Soţiile să le fie supuse soţilor lor ca Domnului, 23 pentru că soţul este capul soţiei, aşa cum şi Cristos este capul congregaţiei, el fiind salvatorul acestui corp. 24 De fapt, aşa cum congregaţia îi este supusă lui Cristos, tot aşa şi soţiile să le fie supuse soţilor lor în toate. 25 Soţilor, continuaţi să vă iubiţi soţiile, aşa cum şi Cristos a iubit congregaţia şi s-a dat pe sine pentru ea, 26 ca s-o sfinţească, curăţind-o cu baia de apă prin cuvânt, 27 ca să-şi prezinte lui însuşi congregaţia în toată splendoarea ei, fără pată, zbârcitură sau altceva de acest fel, ci sfântă şi fără defect. 28 Tot aşa, soţii trebuie să-şi iubească soţiile ca pe corpul lor. Cine îşi iubeşte soţia se iubeşte pe sine, 29 fiindcă nimeni nu şi-a urât vreodată carnea, ci o hrăneşte şi o îngrijeşte cu drag, cum face şi Cristos cu congregaţia, 30 pentru că suntem mădulare ale corpului său. 31 „De aceea va lăsa bărbatul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va alipi de soţia sa şi cei doi vor deveni o singură carne." 32 Acest secret sacru este mare. Vorbesc acum despre Cristos şi congregaţie. 33 De asemenea, fiecare dintre voi să-şi iubească soţia ca pe sine însuşi, iar soţia, la rândul ei, să aibă respect profund faţă de soţul ei.
Cu siguranta nu ar mai fii atatea divorturi si certuri in familie daca lumea ar citii si aplica SFANTA SCRIPTURA

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Aha, la 2 metri sub pământ.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Urat NOname.

| milan9 a răspuns:

Sensul acestei vieți este veșnicia, eternizarea persoanei, fericirea veșnică...
De aceea, fiecare om are datoria sa fie pregatit pentru eterna comuniune cu Sursa fericirii sale, Dumnezeu.
Poate face acest lucru urmand modelul
Fiului lui Dumnezeu Intrupat, lucrarea concreta a faptelor bune, de deschidere spre nevoile celorlalti...

| milan9 a răspuns:

Păcat că unii nu recunosc nici un sens vieții lor, în timp ce complexitatea creației depășește orice imaginație. Într-un vârf de ac de ADN se găsește atât de multă informație codificată încât dacă ar scrisă, ar fi necesare cinci teancuri cu cărți care să se înșire de la Pământ la lună...
Și totuși unii nu dau nici un sens vieții lor! Trist.

| sublime89 a răspuns:

Daca mori nu prea ai cum sa mai ajungi bine sau rau.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu :tu daca te-ai culca si ai muri, mi-ai face mie bine!

| Radu284 a răspuns:

Eu nu cred intr-un concept absolut de bine si de rau. Din punct de vedere materialist, nu exista morala. Din punct de vedere deist sau teist, nu cred ca un creator are dreptul de a ne judeca, mai ales daca el este atoatestiutor (pentru ca stia ce vom face noi, inainte de a crea universul, deci ne-a creat stiind dinainte ce o sa facem).

| fllu07 a răspuns:

Fac bine in sensul ca merg si le vorbesc oamenilor despre singura speranta de mai bine: Regatul lui Dumnezeu. si este o lucrare voluntara. a face bine inseana oarecum si sa dai bani celor nevoiasi, sa o mancare calda, dar mai incolo din nou le va fi foame. dar speranta de a trai intr-o lume noua, mai buna, condusa de Dumnezeu, aici pe pamant, le poate schimba viata. PENTRU TODEAUNA.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Pun mana si muncesc, asa fac bine in lumea asta. Asa o sa am si ce lasa in urma si n-o sa plec de aici ca si cum n-as fi existat.

| jeoytrp a răspuns:

Pui o problema interesanta, DAR, inainte de ati raspunde am eu o alta intrebare, care este singurul instrument din univers cu care facem diferenta dintre ce e bine sau rau?,

| Radu284 a răspuns (pentru jeoytrp):

Moralometrul, of course.