| AvalohAlyn a întrebat:

Tu,daca esti crestin te-ai cupla cu o persoana care nu crede in Dumnezeu? Dar daca esti ateu te-ai cupla cu o persoana care este crestina? Conteaza religia in relatiile de dragoste? Ce credeti? Cat de mult? Adica tu ai putea sa traiesti cu o persoana care are credinta diferita de a ta?

Răspuns Câştigător
| Anonim0078965 a răspuns:

Sunt ateu, dar pana acum nu am fost impreuna cu o persoana crestina.Nu pentru ca nu am vrut ci pentru ca nu s-a intamplat.La intrebarea daca m-as cupla raspunsul e depinde de persoana.Nu judec o persoana dupa religie ci dupa caracter si daca intre mine si acea persoana ar fi iubire nu vad de ce am renunta.Acuma depinde si la ce crestini te referi.Majoritatea prietenilor mei sunt crestini si ma inteleg bine cu ei, dezbatem o tona de subiecte si suntem deschisi fiecare la noi idei.Revenind...crestinii sunt diferiti asa cum sunt si ateii si musulmanii si toti oamenii de pe pamantul asta si ca sa iti dau raspunsul concret, m-as putea cupla cu orice persoana deschisa noului care are vointa de a intelege si discuta si alte teme, nu conteaza ce religie e, dar de exemplu nu as putea rezista cu o persoana a carui scop ar fi sa ma schimbe pe mine fara a-mi da argumente solide.

9 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Nu, nu as fi impreuna cu un ateu.
Avem gandiri diferite, ceea ce ar duce la o relatie bazata pe certuri

| OoBunnyoO a răspuns:

Depinde de persoana. Daca incearca sa ma convinga ca alegerea lui este mai buna, atunci nu. Daca este genul de persoana care imi respecta decizia, da.

| valeriu1900 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Mda,atata timp cat lumea te pupa in fund te simti bine, cand lumea incepe sa aiba propria parere si sa mai fie si diferita de a ta, gata.Si eu care credeam ca psihologul de serviciu de pe TPU gandeste obiectiv.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru valeriu1900):

Nu are nicio legatura cu pupatul in fund. Daca ar fi vorba de pupat in fund, atunci as fi spus ca atat timp cat isi schimba opinia in functie de opinia mea, da este in regula. Faptul ca el imi respecta mie opinia, inseamna ca si eu i-o respect pe a lui (caci este de la sine inteles), iar in sensul asta se evita certuri fara sens.
Daca era vorba de pupat in fund, atunci as fi fost mai inclinata sa spun ca nu pot sa stau cu nimeni care are o opinie diferita de a mea.
Imi pare rau sa vad ca unii nu stiu sa faca diferenta intre pupat in fund si respectarea unei opinii.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Tinand cont de faptul ca Dumnezeu nu a facut scule speciale de cuplare pentru crestini, se pare ca nu este nicio conditie divina care sa interzica cuplajul a doi oameni normali care se iubesc.
Asa ca intrebarea ta este o preostie, pentru ca traim intr-o lume in care conteaza doar STIINTA, lume in care esti apreciat dupa cat stii tu, si nu dupa cat si ce crezi tu. Iar cine nu intelege aceasta realitate, inseamna ca ii lipseste o doaga la butoi!

| AliGab a răspuns:

Este foarte putin probabil sa nu se iste involuntar discutii contradictorii in cazul in care cei doi au viziuni diferite asupra credintei, desi cunosc si cupluri reusite in care unul din ei este credincios, celalalt nu. Personal nu as mai face acest pas pentru ca l-am experimentat si nu l-am reusit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost impreuna mai bine de 3 ani cu o fata religioasa ( eu fiind ateu ) si nu am avut probmele. Ea nu era genul de religios spalat pe creier care facea spume ca nu toti erau religiosi si chestii de genul.