| AvalohAlyn a întrebat:

Ucenicii si primii crestini dupa ce a murit Iisus si s-a inaltat la cer, si-au dat viata pentru Iisus si credinta crestina,pentru Dumnezeu, pentru adevar.Intrebarea e, puteau sa isi dea viata pentru o minciuna? Puteau sa moara pentru ceva ce nu a fost adevarat? Ei au crezut si au fost martori la ceea ce a zis Iisus, la Evanghelie.au crezut in Iisus ca Dumnezeu..Au murit pentru Hristos Dumnezeu, pentru adevar.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Vela_Johnny_1990 a răspuns:

Gândește-te câți oameni au murit pentru minciuni? În primul război mondial câți au fost amăgiți de către conducători, generali și chiar de capii religioși, binecuvântând armele ca să omoare câți mai mulți oameni pentru a câștiga războiul și spre a potoli setea de putere a conducătorilor care doreau să testeze noile tehnlolgii de la acea vreme și să câștige noi teritorii, lupta ambelor părți fiind purtată în numele lui Isus, despre care este scris în Biblie că este prințul păcii, iar despre Dumnezeu că este un Dumnezeu al iubirii. Câți au lăsat în urmă familiile, soții văduve, copii orfani, părinți neputincioși? O mare parte pentru că biserica sa implicat în policitcă, având o credință oarbă în preoți și nu în Biblie. Iar ei sunt numiți martiri, pentru ce? La fel stă treaba și cu teroriștii, nu le știm motivele pentru care provoacă atatea atentate, unele chiar sinucigase, doar pentru că și ei sunt mințiți, crezând că moartea lui aduce o mare schimbare cauzei pentru care luptă. Da, oamenii sunt în stare să își dea viața și pentru minciuni. Eu nu sunt ortodox sau pocăit dar totuși sunt creștin și aici sunt de acord cu tine, ei nu au murit pentru minciuni, creștinii până în secolul I au murit pentru adevăr, după secolul I a apărut apostazia între ei, fiind înființată de împăratul Constantin iar cei care au murit de atunci încoace clar au murit pentru o cauză moartă. Ar trebui numiți martiri cei care au murit pentru că s-au opus faptului de a se înrola în armată din cauză că au dorit să respecte porunca de a nu omorâ oameni.

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Conform lui Edward Gibbon, creștinii primari credeau ca fuseseră martirizați doar Sf. Petru, Sf. Pavel și Sf. Iacov (fiul lui Zebedei). Restul martirizărilor apostolilor sunt neconfirmate istoric. http://ehrmanblog.org/......urrection/

| Vela_Johnny_1990 a răspuns (pentru doctorandus):

Mai cistește odata, dar mai atent

| relian a răspuns:

Despre care ucenici vorbesti? Mai intii de toate trebuie sa stii cine erau acei ucenici,adica aia ce spune biblia si dupa poti sa iti faci o idee cum stau lucrurile. Ucenici lu Isus adica cei amintit in biblie nici nu au trait pe vremea lui,adica nici nu erau nascuti,in afara de Luca ori nu mai retin exact, ar stiu ca unul din ucenicii amintiti in bilie a trait pe vremea aia, insa nu la cunoscut pe Isus, nici macar nu la intilnit vreodata, ceea ce ne duce cu gindul ca Isus nu exista.Altfel cu siguranta l-ar fi intilnit luca asta sau matei nu mai stiu eexact care traint exact in timpul ala si exact in locurile alea.Astea sint povesti inventate de unii religiosi pentru as atrage adepti, pentru ca pe vremea aia era f la moda sa ai o biserica, era cum e acum sa ai telefoan mobil, ori sa fii cintaret de manele, deci era la mare cautare si oamenii cautau prin orice mijloc sa isi faca o afacere cu cit mai putina munca.Asta e biserica pina la urma o afacere a lenesilor, a celor care sint certati cu munca fizica, sau intelectuala.

| AvalohAlyn explică (pentru relian):

Apostolii,apoi martorii lui Iisus si primii crestini de dupa.

| relian a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu si-a dat nimeni viata pentru nimeni, nu exista dovezi ca cineva ar fi facut asa ceva.Ca scrie in carti religioase aia e propaganda, sa isi adune clienti.Si primii crestini au fost poate prigoniti asa cum si tu astazi ca crestin ai prigoni, ai da in cap unui budist sau mahomedanist.Deci nimci nou sub soare.

| minrest a răspuns:

Da, ucenicii si primii crestini au murit pentru adevar, mai bine zis asta e ceea ce cred eu. Totusi, argumentul tau este invalid, pentru ca: Oamenii se sacrifica in general pentru minciuni, nu pentru adevar. Sutele de mii de comunisti care au omorat pe altii si apoi au mers la moarte strigand ''traiasca Stalin'' nu mureau pentru adevar, ci pentru o ideologie mincinoasa care tocmai fiindca era mincinoasa ii fanatiza, la fel nazistii, legionarii, islamistii. Salut.

| Holiday a răspuns:

Daa, au murit pentru un lucru la fel de adevarat ca acela pentru care mor islamistii care isi leaga bombe de ei tot pentru un spiridus.
Isus si discipolii lui nu erau decat un fel de secta, iar exemple de astfel de secte care si-au dus discipolii la moarte in numele unei tampenii au fost cu sutele de-a lungul timpului, nu e nici macar o chestie unica.
Ideea e simpla. Exista destui care din anumite cauze ajung sa creada tot felul de tampenii si chiar ajung sa moara ca fraierii pentru ele.