| catalynx a întrebat:

Ucraina este o tara ortodoxa, dar ortodoxia si spiritualitatea au fost de 0 ajutor in marele necaz prin care aceasta trece, occidentul insa, care este profund detestat de religiosi si-a dovedit prezenta si buna intentie de a ajuta aceasta tara in vremurile ei cele mai grele. Credeti ca religiozitatea si credinta intr-o zeitate ar mai fi de folos omenirii in acest sens?

16 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mama mea a ascultat un interviu cu un pastor neoprotestant ucrainean din zona de est si a spus ca acum bsericile sunt pline, multi locuiesc acolo pentru acolo este hrana si oamenii neinteresati de credinta acum se intorc foarte multi la Dumnezeu.Cel putin la noi in oras crestinii practicanti au ajutat foarte multi ucraineni, doua biserici penticostale au gazduit mii de ucraineni in trecere si acum mai sunt cateva zeci care asteapta cred sa se termine razboiul.

| catalynx explică (pentru ania):

De la inceputul razboiului si pana acum cel putin 113 de biserici au fost bombardate de rusi, au fost oameni care au murit acolo. Nu exista nicio utilitate ca se intorc la Dumnezeu, nu asta este raspunsul, pentru ca repet religiozitatea si spiritualitatea nu au ajutat la nimic in acest razboi.

| ania a răspuns (pentru catalynx):

Urilitatea sta in faptul ca sufletul lor e salvat si ca isi vor petrece eternitateain prezenta Creatorului.Viata aici pe pamant e scuta pentru oricine in raport cu eternitatea pentru care am fost creati.

| catalynx explică (pentru ania):

Cand nu sunt argumente bagati abureli de genul. E clara treaba ca nu aveti argumente, de fapt voi va straduiti sa aparati ceva ce nu exista, pentru ca daca ar fi existat si era atat de plin de iubire si bunatate clar nu permitea asa ceva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că nu.

| Holiday a răspuns:

Culmea e ca multi dintre crestinii mai mult sau mai putin habotnici de la noi si de aiurea aproba actiunile Rusiei, sau macar considera ca Ucraina e la fel de vinovata ca mizeria de Rusia. Multi dintre ei sunt ceea ce generic numim "idioti utili".

| halogen001 a răspuns:

Credința e necesară doar atunci când nu există dovezi.
Atunci când există dovezi avem știință.
Dacă exista un zeu atotputernic și iubitor, atunci nu mai erau războaie, nu mai erau boli, nu mai era neștiință, primitivism și nu mai erau purici și păduchi. Prin urmare credința într-un zeu invizibil care face purici și păduchi și lasă omul "iubit" în întunericul neștiinței și primitivismului să moară de boli, de frig, de foame, în accidente și în războaie nu e de folos omului. Credința în povești absurde, primitive, fanteziste și puerile e necesară doar omului mincinos pentru a-l putea înșela pe cel naiv în lipsa dovezilor.
Omul nu spune întotdeauna adevărul și de aceea pentru a fi crezut e nevoie de fapte și de verificare practică. Ce nu se verifică e minciună.

| CostinAlamariu a răspuns:

Daca crezi ca Ortodoxia sau hai sa zicem creștinismul în sine este o amuletă magică care te apără de persecuții crezi prost. Pe Hristos cu ce l-a "ajutat" faptul ca a fost fiul lui Dumnezeu? Nici măcar fiul lui Dumnezeu n-a scapat de bătăi, scuipaturi, batjocoreli, biciuri, crucificare și trădare. Și atunci de ce ar scăpa creștinii?
Dar intr-un fel ai dreptate. "Religiozitatea" nu este de niciun folos omenirii daca omenirea nu vrea decat sa traiasca in hedonism. Si nici credinta in Hrisots nu are niciun folos daca tot ce vrei sa faci este sa fii egoist. Pentru marele egoism uman, într-adevăr, Hristos nu are niciun folos.

| catalynx explică (pentru CostinAlamariu):

Pai de fapt ortodoxia si hai sa zicem crestinismul nu te apara de mai nimic, pentru ca e o iluzie, pe Hristos totusi au fost oameni care l-au ajutat sa-si duca crucea, dar culmea ca pe oamenii aceia nu-i ajuta Dumnezeu si nici arhanghelii din cer, ci occidentul, oamenii aia pe care-i considerati voi naspa, dar care sunt de 1000 de ori mai ok ca voi. Insa-si ortodoxia si modelul crestin este o forma ampla de egoism, o iluzie nefondata bazata pe un boss jmecher care te ajuta doar cand are el chef, dar caruia trebuie sa-i executi toate ordinele ca sa-i fi pe plac si sa nu-l superi. Man voi nu credeti in nimic altceva decat intr-o inventie a unor jmecher dornici sa domine masele. Daca dumnezeul asta de care vb voi exista intervenea pentru oamenii si mai ales pentru crestini ca Ucrainienii sunt majoritat crestini. Nu scrie in Blibie ca pastorul nu-si va lasa turma la greu? si uite ca realitatea e alta

| CostinAlamariu a răspuns (pentru catalynx):

Dumnezeu nu e amuleta ta magica să intervina oriunde oricand vrei tu. Tot ce se întampla se întampla cu voia lui Dumnezeu. Raspunde-mi la o întrebare. Pe primul mucenic din Biblie, pe arhidiacul Ștefan care a fost omorât cu pietre de evrei l-a "ajutat" Dumnezeu? L-a salvat de o moarte atat de dureroasa? Dar pe Apostolul Andrei l-a salvat de crucificarea pe o cruce în formă de X? Dar pe Petru l-a scapat de crucificare? Dar pe Ioan botezatorul l-a scapat de decapitare? Ia zi-mi. Ah deci nu i-a scapat? Dar poate ai observat totusi ceva. Și anume faptul că Dumnezeu ne permite să suferim, întotdeauna, iar creștinului nu îi este frică de suferintă și nu se teme niciodata de ea ci o îmbratiseaza.

| catalynx explică (pentru CostinAlamariu):

Eu vreau ca dumnezeul tau sa intervina pentru a stopa sau macar incetinii foametea, razboaiele, traficul de copii, distrugerea planeteti. Este cumva gresit ceea vreau?, este asta doar un moft al meu? sa inteleg ca dumnezeul tau intervine doar atunci cand are chef sa-si faca reclama cum ar fi bietul personaj stefan care a fost folosit de zeul tau pentru marketing?, de ce as crede intr-un zeu care nu-si face simtita prezenta decat doar atunci cand are el chef si doar pentru a se proslavii?, da-mi exemplu de un caz in blibie unde zeul tau a intervenit fara sa se laude ca a facut si a dres?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru catalynx):

Dumnezeu l-a "ajutat" sau l-a lasat pe mucenicul Stefan sa fie omorât? Raspunde la întrebare.

| fllu07 a răspuns:

Si Rusia este o țară ortodoxă. Cu alte cuvinte rușii și-au atacat frații. Doar pentru că ortodocșii se razboiesc între ei, cum si catolicii au făcut-o în trecut, nu însemna că spiritualitatea și credința nu au nicio valoare. Credința are cea mai mare valoare atunci când este trăită în armonie cu principiile biblice: "să-ți iubești aproapele" este unul din ele. Ori dacă îl iubești nu mergi să-l ataci, să-l deposedezi de bunuri, si sa-l maltratezi ori chiar să-l ucizi. În plus, acesta este semnul de identificare al adevăraților creștini: "Vă dau o poruncă nouă: Să vă iubiți unii pe alții; așa cum v-am iubit eu, așa să vă iubiți și voi unii pe alții. 35 Prin aceasta vor ști toți că sunteți discipolii mei: dacă aveți iubire între voi" Evanghelia lui Ioan 13:34, 35.
Deducem așadar ca ortodoxia nu este credința adevărată. În situația aceast pot sa mai aibă vreo pretenție de la Dumnezeu? E ca si când cumperi o mașină nouă, care foloseste motorină si tu cu bună știință alimentezi cu benzină. Poti reclama ca mașina nu mai funcționează? Nu. Tot la fel credința ajută când este practicată si trăită asa cum vrea Dumnezeu. Altfel nu are valoare.

| kastrioti a răspuns:

Stiu ca in al doilea razboi mondial muntele atos a primit refugiati inclusiv femei si evreii, occidentul ii ajuta pentru interese proprii

| catalynx explică (pentru kastrioti):

Al doilea razboi mondial nu se pupa cu actualul si nici nu stiu daca poate fi verificat ceea ce spui tu. Occidentul a trimis tone de mancare si echipament atat in Ucraina (acum), cat si in Romania (1990 - 2000), din mancarea occidentului au mancat si bunicii tai. Intrebarea mea este la ce mai ajuta ortodoxia, religiozitatea intr=un astfel de razboi in care este Ucraina acum?

| Yhctxvbmkda a răspuns:

Nu, ptc zeii nu exista. Cum ar putea un zeu sa te ajute?