| AvalohAlyn a întrebat:

Uitați părerea mea despre Dumnezeu.
Dumnezeu nu are gen.E neutru.Si Dumnezeu e o Forță Superioara și Inteligenta nu un duh,nu un spirit, nu un om, nu un bătrânel, nu o fantoma
Dumnezeu e o Forță, o Energie, O Conștiința, mai degrabă o Hiperconstiinta.Si a luat forma umana a lui Iisus Hristos pe Terra pentru o perioadă că să învețe omenirea despre iubirea și bunătate,milă,iertare,dreptate, altruism etc.Insa Dumnezeu e forța și energia CREATOARE deci un Creator. Oamenii în concepția lor îl cred un bătrânel sus in ceruri dar nu e așa.
Dumnezeu nu are forma, are lumina și e doar o energie creatoare, puternica, atotcunoscătoare, atotputernică, veșnică etc

Ce părere aveți?
Am dreptate?
E mai logic să crezi așa în secolul 21

4 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Imi place ca ai pus o intrebare care e identica cu raspunsul pe care mi l-ai dat mie la intrebarea mea precedenta.
As da si eu un copy-paste la raspunsul pe care ti l-am dat acolo, dar nu o sa fac asta pentru ca nu sunt chiar atat de lipsit de originalitate, spre deosebire de altii.
Oricum, imi place cand vad oameni inspirati de ideile si intrebarile mele.

| halogen001 a răspuns:

Parerea mea: Zeul x din poveste, e asa de puternic, a facut tot ce exista si iubeste omul asa de tare, incat nu e in stare sa comunice cu omul, nu e in stare sa se arate, se ocupa cu minuni si in loc sa ajute oamenii pe care ii iubeste ii lasa in intunericul nestiintei, sa moara de boli, de frig, de foame, de sete, in accidente si in razboaie, apoi tot spre binele omului a facut viermi, purici, paduchi, capuse, plosnite si tantari. Concluzie: Zeul x e cel mai puternic, cel mai iubitor, cel mai atotstiutor si cel mai drept dintre toti zeii din cartile cu povesti primitive. E un adevarat simbol al absurdului, neputintei, necinstei, nestiintei si nedreptatii.

| DonEduardo a răspuns:

DE acord cu tine.

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Probabil Alyn. Asa ar trebui sa fie logic pentru oameni.