| Seroquel a întrebat:

Exista un Creator? Aici nu ma refer numai la Dumnezeul crestin ci la orice fel de Creator/divinitate.Un Creator sau o forta Superioara, Creatoare si Inteligenta.Forta care ne-a creat si a creat viata.Ce credeti? Exista? Argumentati.

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,pentru ca tot universul e prea complex, pentru a fi o pură întâmplare.

| RAY a răspuns:

Eu mereu cand ma gandesc la asa ceva,ma gandesc la cum a aparut? cum a putut aparea ceva si sa creeze ceva din absolut nimic? complexitatea universului este un indicator care ne confirma faptul ca un creator ar fi prea complex ca sa apara din nimic si sa creeze acest univers,personal nu cred nici in dumnezeu,forta,creator,inteligenta, cred ca a pornit totul de la ceva simplu apoi spre complexitate in miliarde de anii, in fapt cred si ca exista mai multe universuri, universul nostru a avut sansa ca sa poate gazdui viata, poate sunt en universuri cu tot felul de legii ale fizici

| Seroquel explică (pentru RAY):

Poate forta inteligenta si superioara sau Creatorul a existat dintotdeauna.Te-ai gandit la asta? Ca sa dea nastere intregului sir de cauze si efecte poate trebuie sa exista ceva necauzat de nimic si sa fie inceputul si sa existe dintotdeauna.Cauza necauzata si efectul cauzat de prima cauza care exista dintotdeauna este Creatorul si puterea lui.E o teorie.

| RAY a răspuns (pentru Seroquel):

Nu cred in aceasta ipoteza, sa spunem ca vezi o pictura intr o pestera si eu spun a fost dintotdeauna, rezolva acest raspuns ceva?

| DeyCj a răspuns:

Nu, nu există.
Există în schimb un univers de sisteme solare fiecare din ele cu civilizaţiile lor, care la fel ca noi s-au născut din energie materializată sub alte forme.Cum sistemul nostru solar s-a născut din energie, la fel şi alte s-au născut tot aşa, mai devreme sau mai târziu de când a apărut al nostru.Desigur nu exclud faptul că civilizaţiile din alte sisteme solare să ne fie superioare, iar unele din ele războinice(de unde şi speculaţiile cu reptilienii şi pactul facut cu evreii, de unde se presupune că ar fi apărut biblia şi tot ceea ce e legat de ea, evreii şi descendenţii lor primind putere pe pământ, iar reptilienii primind în schimb sufletele oamenilor, suflete ce vor servii pe post de sclavii lor) cu sete de a domina alte sisteme solare.De unde şi vorba precum în cer aşa şi pe pământ.
Ca încheiere.Creatori ai omenirii nu există deşi în ideologia creştină este numit dumnezeu, iar în ideologia satanama(sau satana) este trecut ca fiind lucifer(unul din cei trei prinţi încoronaţi ai iadului(iadul normal nu cel creştin)), ci sunt doar nişte doxe inventate de oameni, asta pentru a face acea ideologie mai credibilă, părerea mea.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru DeyCj):

Bine zici,, parerea mea".asa este cu parerea.Insa orce parere, trebuie justificata ca adevar sau fals, prin argumente.Dar vezi mediteaza la cèa ce ai fost intrebat.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti sa citesti in cartea Proverbele (pildele lui Solomon din Biblia ta)in capitolul 8:22-30,iată ce găsim,ca Cel pe care Dumnezeu l-a creat prima dată si care este numit,,începutul creației lui Dumnezeu" sau Fiul Său unic Nascut din toata creatia, (mai târziu fiind născut pe pământ ca om,adică Isus Cristos),a fost,,mester la creație alaturi de Dumnezeul Atotputernic, care există din vesnicie în vesnicie, adică nu are inceput, nici sfârşit. Deci Isus a fost mester la creatie, alaturi de Dumnezeul Atotputernic al cărui nume este IEHOVA,!

| BuGsstormbunny a răspuns:

Dumnezeu este unicul Creator. Crede in el si fi credincios!

| Holiday a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Omu` a pus o intrebare serioasa, nu-l lua la misto cu spiridusul tau...laughing