| AvalohAlyn a întrebat:

Cu ce energie,cu ce forta,cu ce putere bate inima omeneasca si cu ce energie/forta /putere am fost creati si traim acum de ani de zile de la nastere? Care-i forta/energia/puterea/suflul care ne tine in viata si ne-a dat viata facand tot corpul omenesc activ si functional? Eu cred ca e energia/ forta/suflul/puterea de la un Creator Inteligent,de la Dumnezeu sau cum vreti sa-i spuneti, l.Este energie/forta/putere/ divina sau dumnezeiasca.Nu putem trai fara aceasta putere de a misca si de a face lucrurile sa functioneze in corpul nostru uman si in viata noastra.Ce parere aveti? Traim si functionam datorita unui Creator Inteligent si a unei puteri creatoare divine?

Răspuns Câştigător
| Steregoi a răspuns:

Daca un om nu ar fi resuscitat prin impulsuri electrice externe de catre echipa medicala, desi integritatea celulara nu este alterata si activitatea cerebrala inca nu este alterata, inima nu ar mai incepe sa bata iarasi si pacientul va muri. Inainte de a intra in stop cardio-respirator a fost o perturbare grava a activitatii celulare desi integritatea celulara nu a fost afectata si trupul este inca viu si creierul este inca viu. Daca aceasta stare de stop cardio-respirator dureaza prea mult timp integritatea celulara si activitatea cerebrala sunt afectate ireversibil. Sistemul cardio-respirator mentine integritatea celulara insa nu mentine duhul vietii care nu mai lucreaza in trup odata ce integritatea celulara este afectata ireversibil. Suflarea de viata sau duhul vietii nu este respiratia ci este un suflu sau un flux de energie care parcurge un organism atata timp cat integritatea celulara este neafectata. Imagineaza-ti integritatea si structura celulara ca partea fizica a unui circuit alcatuit din fire sau conexiuni electrice si duhul vietii ca si curentul electric ce parcurge circuitul fizic. Daca conexiunile sau legaturile electrice dintr-un circuit au integritatea afectata atunci nu mai sunt parcurse de curent electric. Deosebirea dintre curentul electric si duhul vietii este ca curentul electric este format din electroni in timp ce duhul vietii este format din particule mult mai fine decat electronii adica din particule imateriale ale caror nivele de energie sunt sub nivelul constantei Planck. Sursa duhului vietii este Dumnezeu.

Sa nu uiti sa bifezi raspunsul castigator.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Daca oamenii ar accepta existenta unui Creator, lui Dumnezeu, nu s-ar mai concentra atat pe acceleratoare de particule si pe telescoape cat mai mari si performante. Daca vor sa afle originea, cum, când, unde, de ce, sa-L intrebe pe Cel ce a creat.
Nu vei afla niciodata reteta exacta unei prajituri anume fara sa intrebi bucatarul, logic.

| BlackOldSun a răspuns:

Să vrei dovezi peste dovezi și niciodată să nu fie suficient pentru a accepta Evoluția, dar să fie suficient un text antic pentru a accepta că un evreu a înviat după 3 zile sau că unui arab analfabet i-a fost dictată o întreagă carte de către un înger într-o peșteră, asta înseamnă să fii...

| FargK a răspuns:

Energia noastră vine din proteine, carbohidrați și acizi grași.

| Steregoi a răspuns (pentru FargK):

Daca energia ar proveni doar din proteine, carbohidrati si acizi grasi atunci vitalitatea organismului nu ar slabi si trupul nu ar mai imbatrani si muri. Odata cu inaintarea in varsta tot mai multe celule au integritatea afectata sau alterata si duhul vietii nu mai lucreaza in ele si asa apar disfunctiile organelor precum insuficienta cardio-respiratorie, insuficienta hepatica, diabet, etc. De exemplu diabetul se instaleaza cand un numar mare de celule pancreatice devin moarte sau se imputineaza iar cele ramase sunt insuficiente pentru a reduce suficient glicemia din sange. Si duhul vietii nu actioneaza doar pe celula ci si pe portiuni din celula in timp ce unele portiuni din celula devin moarte in urma alterarii ceea ce conduce la o functionare alterata a functionarii celulei chiar daca celula nu e moarta in totalitate. In cancer portiuni din ADN-ul celulei sunt modificate gresit si nu sunt moarte si se multiplica necontrolat. Daca omul ar fi evoluat si nu ar fi fost creat numarul de cazuri de cancer ar fi fost mult mai mare iar scheletele descoperite ar fi fost in mare numar deformate de cancer osos.

Putini se intreaba ce este vitalitatea. Vitalitatea se bazeaza pe puterea de regenerare celulara care scade odata cu varsta. La conceptia unui embrion are loc o descarcare masiva de energie de vitalitate care nu reprezinta doar insumarea energiilor vitale ale spermatozoidului si ale ovulului cu atat mai mult cu cat durata de viata a ovulului matur si a spermatozoidului matur este foarte scurta in comparatie cu durata de viata a embrionului nou conceput care pe langa cele 9 luni de viata intrauterina mai are inainte aproximativ 70 de ani speranta de viata sau chiar mai mult daca nu apar probleme deosebite pe parcursul vietii embrionului apoi fetusului apoi bebelusului apoi copilului apoi adultului.