| anonim_4396 a întrebat:

Uitati un exemplu de "vindecare" prin credinta:

http://stirileprotv.ro/stiri/bizar/un-bolnav-de-hiv-a-fo st-aproape-de-moarte-dupa-ce-un-preot-i-a-spus-sa-renunt e-la-tratament.html.cate exemple de morti in spitale creti sa va dau? prin malpraxis? cate furturi din spitale si aparaturi performante vreti sa postez? care zac prin subsoluri de spitale? cate furturi prin casa de asigurari? dar niste poze facute sa vedeti INCA un caz de moarte a unui OM intr-un spital, legat de pat cu cearceafuri si fara nici un doctor langa el? numa cu asistentele si infirmierele? pentru un anume user; ce parere ai blegule? de asemenea morti? ca ala a ales singur.e treaba lui.dar cei din spitale nu au ales ei?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Toată Scripura este o colectie întreagă de minuni prezente la tot pasul! Mai ales că Hristos de abia îsi începuse lucrarea în lume si de abia se împlinise făgăduinţa coborârii în lume a Duhului Sfânt, despre care NIMENI NU A SPUS CĂ AR FI PLECAT DIN LUME, ci a rămas lucrător în cadrul Bisericii lui Hristos!

Posibilitatea de a a face minuni NU S-A ÎNCHEIAT odată cu apostolii, si tot la fel nici "propovăduirea împărăţiei lui Dumnezeu" nu s-a incheiat odata cu ei! Nici una din cele două nu s-a încheiat. Prin apostoli ele de abia au început.

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Azi Dumnezeu nu mai face vindecari si nici nu-i recunoaste ca slujitori pe cei ce spun ca vindeca.Matei7:21-23

| Exilee a răspuns (pentru danay72):

Ce inseamna "nu-i recunoaste ca slujitori pe cei ce spun ca vindeca."?happy

| danay72 a răspuns (pentru Exilee):

Adica,asa cum arata Matei7:21-23 Isus nu-i considera pe cei care vindeca ca fiind persoane care fac voia lui Dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing) asa le trebuie oamenilor care pun credinta inaintea stiintei. Asa, si ce vrei sa dovedesti?

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Ca e bun rasul fa madalino.dar nu ranjetul.iar daca rade omul, sa o faca sanatos si sincer.nu manzeste.ce sa dovedesc? nimic? tu ce ti-ai dori? o boala grava de care nu te mai poate scapa decat Bunul Dumnezeu? chiar si prin moarte? ori o boala usoara si internandu-te sa te omoare un doctor prin nestiinta ori o greseala? si NU.nu asa le trebuie oamenilor.fiindca santem oameni.

| milan9 a răspuns:

Posibilitatea realizării minunilor este confirmată de Dumnezeu pe parcursul întregii Scripturi. Mântuitorul Hristos îi trimite pe Apostoli în lume să predice și să facă minuni:

"Şi i-a trimis să propovăduiască împărăţia lui Dumnezeu şi să vindece pe cei bolnavi."- Luca 9, 2;

| ErrorFound a răspuns:

Tu esti prost sau proasta? straight face Ca fapt divers...

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Hai ba du-te cu aburelile astea, moare un copil la 5 secunde de foame pe glob si imi zici de un caz, ma *** pe el, daca ar exista dumnezeu nu ar murii copii de foame