| SG1995 a întrebat:

Uite o întrebare interesantă că tot vânturează pe aci creștini cu voia Divină și cu libertatea.

Dacă scopul omului este să venereze Zeul, de ce a mai liber arbitru? Doar să-i trimită în iad pe aia care nu se supun?
Nu e cumva bolnav sa creezi o ființă liberă cu scopul de-a te venera de bună voie, iar dacă n-o face e tortutată veșnic? Adică unde e sensul libertăți dacă scopul final e sclavia?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Man, e foarte adevarat, dar o credinta irationala pare sa aiba aproape orice om. Unul nu e crestin, dar e comunist; are o religie laica care in numele unui ideal aberant de egalitate ii cere sa omoare sau sa lipseasca pe altii de libertate. Si pana la urma, la ce e buna atata egalitate? Altul este nazist, nu crede in Dumnezeu, dar crede in puritatea rasiala, am cunoscut nazisti care erau pentru exterminarea propriului popor. Asta nu e tot religie? Si inca una mai fanatizanta decat crestinismul medieval. Sau e vegan, asta nu poate face nimic rau sper? Depinde. Ca religie laica, dezumanizeaza omul si il face capabil de multe.

41 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Unde mai pui ca e si omniscient, deci varianta ca ne-a creat din curiozitate sa vada daca alte finite inteligente l-ar venera sau nu pica din start.
Presupun ca o entitate perfecta, asa cum este descris Dumnezeu, nu are nevoie sa creeze nimic.

Cred totusi ca premisa "omul e facut pentru a venera" poate fi atacata usor.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackOldSun a răspuns (pentru AC4S4):

Chiar asa?! Ce motiv ai avea sa nu crezi si in restul zeilor?

| DeyCj a răspuns:

Tocmai scopul omului NU e să venereze zeități inventate tot de ei, ci scopul omului este să evolueze spiritual până la perfecțiunea spirituală, să-și depășească fizic cele 5 simțuri și să devină puternic spiritual.Normal acest lucru este interzis indirect de creștinism, că cei ce au creat acest program știu că dacă toți evoluază ei nu îi mai pot controla.
Deci, da este bolnav să crezi într-un paradox, dar cum nu toți au înteles asta au apărut credincioșii.Se știe că în urma unui studiu american(mi se pare) credința a fost clasificată ca boală psihică, alături de gelozie și dependența de jocuri, și au de gând s-o înscrie ca tulburare de comportament(boală psihică similară depresiei)

| minrest a răspuns:

Perfect pusa problema. Dumnezeu, asa cum ne e prezentat, iti lasa toata libertatea, ca sa alegi singur sa fi slugarnic, lingau si las. Ar insemna ca este inferior moral multor oamrni. Si cum rezolva bigotii problema? Simplu. Nu inteleg intrebarea, si nu mai au batai de cap.

| AC4S4 a răspuns (pentru BlackOldSun):

Îți trebuie motiv ca să crezi, nu ca să nu crezi.
Vouă, ateilor, vi se pare că un om e prost dacă crede în Dumnezeu, așa că ar trebui să creadă în orice. Dar nu e așa. Să crezi în Dumnezeu nu înseamnă doar a crede că El există.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Pai e si rational ca ai nevoie de o dovada ca sa crezi in ceva, eu nu cred ca crestini sunt prosti nu generaliza

| 6684464 a răspuns (pentru RAY):

Imposibila? confused

| Teffan a răspuns:

Dar tu nu te auto-intitulai ca si crestin?
Sau ai propria ta varianta de crestinism?

Chestia asta cu liberul arbitru este iluzia iluziilor,iar crestinismul ca si doctrina,este foarte parsiv din punctul asta de vedere si din altele,bine inteles.

Iti da un fel de concept de "libertate",pentru a nu crede ca dumnezeu este dicatator,dar in acelasi timp te sperie cu draci si cu iad.

Iti dai seama,sectantii mai ales,care chiar daca nu sunt cu iadul si tortura vietii, au in minte sa-ti bage frica in tine, ca sa te converteasca, astfel propagand doctrina, lansand fenomenul de indoctrinare in masa.

O sectanta scarboasa care venea la bunica mea in fiecare zi sa ii spuna cum o sa-si piarda sufletul daca nu trece la adventism.Auzeam asta cand eram mic,si pot sa inteleg comportamentul acestor oameni ca si promotor al ingradirii de libertate.

Ortodocsii si catolicii nu sunt mai rasariti.
Ti-o baga pe aia cu tortura vesnica in iad.

Pentru ca asta este tot ce inseamna Biblia.
Subtil,te face sa crezi ca dumnezeu da liber arbitru si te iubeste.

dar prin metode psihologice, crestinismul te tine CU LANTURI in cult.
de aceea este anti-spiritualitate, este impotriva oricarei definitii a spiritualitatii, oricarei proprietati alea acesteia, si ale moralei.

| SG1995 explică (pentru Teffan):

Well ideea mea de creștinism e liberal-social, sunt mai mult deist. Deși e greu să am o filosofie descifrabilă.

| anonimg a răspuns:

La fel ca legea circulației: asculți de ea, ești liber; nu asculți de ea, ești sub condamnare.
Atunci când un om se hotărăște să asculte de Dumnezeu, Legea Lui nu mai este o povară pentru acel om. Din contră: omul va găsi plăcere să asculte de ea și să o împlinească. Atunci omul va găsi plăcere în ascultare de Dumnezeu. Omul nu va mai fi rob, ci fiu și fiică a lui Dumnezeu. Atunci omul va fi schimbat complet: gând, minte, cuget, viață.