| SaveTheNature a întrebat:

Ultima intrebare pentru ATEI!
Biblia- a fost scrisa de Catre cine? Cand? Si de ce?(avand in vedere ca parerea voastra e diferita de cea a crestinilor)
Daca biblia a fost srisa pentru manipularea oamenilor:
Cum se face ca o "simpla carte" manipuleaza atatia oameni si alta carte nu?
De ce nu se ma scriu carti care sa manipuleze oameni(doar asta se urmareste mereu, nu?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In scurgerea vremii, au fost multi care au luptat impotriva Bibliei, dar nu au stiut cu cine lupta. Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, si nu este lipsita de putere. Este singura carte a carui autor este prezent cand o citesti. Ea va dainui in veac.

| SaveTheNature explică:

Da o arma scrisa de mai multe generatii"vorbite intre ele"-pentru manipularea in masa a fraierilor.Numai de rau scrie in biblie.De asta se perpetuaza de la o generatie la alta, pentru ca oamenilor le place sa fie manipulati.Si pentru ca oamenii sunt insetati de "raul "pe care il transmite aceasta carte.Imi pare rau ca de fapt-nu ai ochi sa vezi, nu ai urechi sa auzi, nu ai cuget sa simti.Nu toti au harul.Nici eu nu il am, pe deplin.Dar cine cauta va gasisi cine cere i se va da. Il iubesc pe Dumnezeu.este singurul motiv pentru care traiesc. si toate cele pamantesti sunt NIMICURI TRECATOARE.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Si daca privim societate romaneasca sincer nu in mod traditional tipic romanesc ipocrit observam ca asa putini atei sunt incat daca toti sar aduna nici nu ar umple un stadion de comuna sa fim seriosi majoritatea sunt crestini de ce e societatea asa cum e daca e crestina?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Eu inca nu am auzit de un ateu ca ar fi aruncat in aer o bomba ca nu are ce face din contra atei is cei mai educati oamenii / oamenii cu facultate cu un scop in viata /oamenii care cand i vezi cum muncesc inteligent isi taie respiratia eu de la toti de atei am auzit numa laude oamenii care erau impresionati de gandirea lor de inteligenta lor

Răspuns utilizator avertizat
| AragorN88 a răspuns:

Biblia are autori anonimi, noul testament a fost scris la 50-100 de ani de la presupusa moarte lui Iisus. De ce? Pai nu stiu, poate pentru ca se prevestea in vechiul testament ca o sa vina un mesia si ca trebuiau sa duca povestea mai departe?

Ai auzit de coran?

De cartea mormonilor ai auzit?

| Catalinnna a răspuns:

Unii oameni cred asta pentru ca nu concep asemenea lucruri, pare mai usor sa negi totul si sa te consideri tu centrul universului. Din fericire, insa, multi isi schimba parerea si regreta apoi toate cate au facut! Are Domnul grija de toate, caci judecata Sa este cea mai Dreapta, chiar si pentru cei ce nu cred in El!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent de raspunsurile primite tu tot vei crede in dumnezeu / nici nu vad rostul intrebarilor despre religie fiecare crede in ce vrea el de cand e obligat o pers sa creada in zeul tau? de unde sa stie atei de biblie tu crezi ca noua ne pasa de porcari de astea pentru noi nu exista biblie clar astea in povesti pentru noi

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Dupa raspunsurile pe care le-am primit la aceasta intrebare cred in Dumnezeu mai mult ca oricand.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Vad in vitor se pare sa stii ce eu nu sunt impotriva religiei dar sa fim mai buni nu ipocriti si rai

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Sincer poate crezi, poate nu crezi.Motivul pentru care pun intrebarile astea, este sa aflu motivarea oamenilor in "a nu crede". Sincer ma doare sa vad degradarea societatii pe care lumea o numeste-"evoluare". Doar deschizand televizorul e simplu de vazut la ce "nivel" evolutiv s-a ajuns. Oamenii se distrug reciproc-tocmai datorita lipsei credintei.Ma doare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Deci daca eu sunt ateu sunt mai rau ca un criminal?

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Ateii nu sunt neaparat criminali.Insa imaginandu-ne ca nu ar exista politia,si fiecare om ar face ce vrea, ateii ar putea face si crime,hotii, violuri, si pedofilie.Nu le-ar pasa. Daca ar spune ca nu le-ar face atunci inseamna ca au "constiinta"- De ce sa iti para rau pentru ceva pentru care nu esti vinovat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pentru ca gandesc nu sunt salbatic / de ce sa fac rau unei persoane crezi ca mas simnti mai bine nu mai bine ajut acea persoana nu am nevoie de iad si rai de rasplate pentru binele facut daca fac rau exista lege care sa ma pedepseasca

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Astea le ai de la Dumnezeu.CONSTIINTA-unii o au mai multa unii o au mai putina. Orice om are o farama de bunatate in el-care vine de la Dumnezeu. RAIUL si IADUL-nu pot fi explicate ca PEDEAPSA sau RASPLATA. IADUL::gandeste-te ce ar insemna o lume in razboi,ura,lacomie,bani,prostitutie,suferinta- acesta este iadul(iadul este de fapt lipsa lui Dumnezeu) asta "ne frige" -iadul a inceput deja(lipsa lui Dumnezeu) RAIUL:acesta e mult mai abstract gandeste-te la o lume:fara razboaie,fara,ura,avioane,poluare, fara suferinta, fara boli-asa cum era de fapt omenirea la inceput.era PACE(acela este raiul) Astea sunt pareri personale IADUL-ESTE LIPSA LUI DUMNEZEU RAIUL-PREZENTA LUI.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pai de ce nu-i o lume fara boli/saracie/suferinta din moment ce traim intr-o europa crestinta?

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Asta e in sfarsit o intrebare buna.De asta e bine sa citesti Biblia inainte.Isus a spus asa. Daca cineva ar crede in Dumnezeu macar cat o boaba de mustar-ar muta muntii din loc.Cei mai credinciosi oameni de pe pamant cred de la o scara de la 1 la 10 undeva de 1. Oamenii se distrug unul pe altul-bolile, saracia, sunt de la oameni, si de la necredinta lor.Si tot isus a spus-Cine vrea sa ajunga in ceruri sa-si ia crucea in spate si sa se lepede de cele pamantesti.Deci a-ti accepta suferinta e dovada acceptarii crucii.Vizitand un om bolnav suferind, In Noul testament exista raspunsuri date in pilde pentru absolut oate intrebarile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Eu nu am timp de citit povesti

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Cum doresti.Am vazut in setul de intrebari de pe profilul tau ca intrebarile tale sunt legate de religie.Cum sa afli raspunsul la ele daca nu citesti macar Noul Testament.Acolo afli raspuns la TOATE intrebarile, altfel nu vei avea raspunsuri convingatoare de la oameni simpli ca mine.raspunsurile t-i le dai singur. Dar perferi sa stai in negare.Multumesc pentru atentie anyway.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

O finta buna nu ar putea crea o lume asa imperfecta cum e a noastra

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Tocmai-A fost creata perfecta-si oamenii au transformato in imperfecta. Viata e "o secunda"- trece foarte repede.viata e nimic, viata-e un test din care unii isi vor face loc in Imparatie-ceilalti vor aduna pe pamant-dar nu vor aduna nimicin "ceruri".Viata e un balamuc. Dumnezeu scapa de suferinta pe cei ce vor, si cei ce cred in el. Oamenii se indeparteaza de Dumnezeu-nu Dumnezeu de ei. Eu am fost bolnav si m-am vindecat.de asta cred atat de puternic in Dumnezeu.

| SaveTheNature explică (pentru SaveTheNature):

Pe mine persoanal greutatile m-au apropiat de Dumnezue.Cand viata mea era pe culmi,uitam de El, fara suferinta am uita cu totii de Dumnezeu, preocupati fiind cu bunatatile, si placerile pamantesti. Daca totul ar fi perfect de ce ar ma fi nevoie de Dumnezeu?

| Catalinnna a răspuns (pentru SaveTheNature):

Sunt de acord cu tine, caci pri constiinta Dumnezeu este in fiecare om. Chiar si un ateu, atunci cand face o fapta rea, isi da totusi seama ca nu e bine ce a facut.
Raiul si iadul sunt doar stari sufletesti, de bucurie si implinire sau de tristete si regret

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate

| TeruoSan a răspuns:

Scriitori : 40 barbati - 0 femei!
Carti 66 - 39Scripturi ebraice + 27 scripturi grecesti
Inceputul scrierii 1513 i.e.n
Scrisa in 1600 ani ( faca ai nevoie chiar e fiecare an in parte atunci sspunemi)

| SaveTheNature explică (pentru TeruoSan):

Deci nu a fost scrisa pentru manipularea oamenilor.Sau au fost"mana in mana "generatiile? s-au vorbit generatiile intre ele sa scrie carti pentru manipularea oamenilor?

| rob235 a răspuns:

In primul rand, Biblia a exploatat friica oamenilor de ceea ce nu inteleg si de necunoscut. Daca crezi ca o entitate se ocupa de destinul tau tu nu mai esti obligat sa lupti pentru tine, lasandu-te "in voia lui Dumnezeu". De asemenea conducatorii erau considerati "trimisii lui Dumnezeu", deci daca erai impotriva lor erai impotriva lui Dumnezeu meritai sa fii pedepsit "in numele Domnului", sau se spunea ca esti posedat de Diavol s.a.
In al doilea rand, Biblia are multe pareri despre viata si despre cum sa te porti in societate. Aceste pareri au fost destul de bine gandite si au convins multi oameni, de altfel mare parte din ele sunt sfaturi despre o intelegere mai buna intre oameni. Cei care au incercat cateva dintre ele si au avut rezultate au luat de buna toata Biblia.
Concluzie, consider ca nu trebuie sa iei de buna toata Biblia ci trebuie sa selectezi ce crezi tu ca este important din ea.
Exemplu: Unii atei desi nu cred in entitatea numita Dumnezeu cred in exemplul de comportament pe care il promoveaza: sa ierti, sa faci fapte bune, sa intorci si celalalt obraz, etc.

| SaveTheNature explică (pentru rob235):

Legat de ultima parte aceea se numeste CONSTIINTA.constiinta nu o avem pur si simplu,de altfel fara constiinta toti am ucide,am fura, am viola, si talhari.Tocmai constiinta vine de la Dumnezeu
Biblia -nu a fost scrisa de imparati,oameni de stiinta,sau intelectuali, ci de oameni simpli. Daca ar fi o forma de manipulare cum spui tu,oamenii s-ar opune perpetuarii acestei"manipulari".
Biblia nu a fost scrisa de un singur om,ci de generatii intregi.(e ca un atlas de medicina daca vrei)
Biblia a fost gandita de cine, pentru cine? Biblia nu iti da frica si lasitate ci iti da putere
Televiziunile iti insufla frica, legile pamantesti.
Biblia e sfanta.

| rob235 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu conteaza cate argumente rationale iti dau. Argumentele rationale nu le pot invinge pe cele irationale.