| anonim_4396 a întrebat:

Umanitatea s-ar putea perpetua ca animalele fara iubire? Nu cumva Dumnezeu, spre deosebire de animale, a pus in om o conditie de iubire pentru a supravietui ca gen specie?

4 răspunsuri:
| cevdet a răspuns:

Din pacate, noile generatii fac sex. Nu se mai iubesc. Confunda atractia fizica, pofta de sex, cu iubirea. Asa ca, va perpetua. Chiar prea mult. Pentru ca atunci cand e dragoste, faci 1-2 copii si apoi te ocupi de educatia lor. Dar facind sex, te gindesti doar la placerea ta carnala, nu-ti pasa de nimic altceva si... torni copii cu duiumul.

| anonim_4396 explică (pentru cevdet):

De acord. DAR cine o sa creasca copiii sau sa aiba grija de ei in primele luni de viata FARA iubire sau un minim atasament fata de bebelus?

| cevdet a răspuns (pentru anonim_4396):

Uita-te in jurul tau. Ti se pare ca acum este multa iubire? Mamele isi hranesc copii din obligatie apoi cresc cam singuri. Cind li se trezeste constiinta, neavind cu cine discuta, vin fuguta pe TPU :-(

| anonim_4396 explică (pentru cevdet):

De acord. Dar obligatia de a ingriji bebelusii de catre mame sau altcineva, asta nu e ingradire sau lipsire de libertate pentru niste bani primiti de la bogati care vor sclavi din acei copii? Pai pe bogati sau cei mai puternici oameni de pe planeta ce ii obliga sa-si ingrijeasca copiii tinand cont ca n-au nevoie de bani?