| Rebeca_Maria_1996 a întrebat:

Un castel imens construit pe nisip. Creationistii susţin că in urma a milioane de ani s.au format datorită vînturilor si plouat. Evolutionistii afirmă ca nu se poate asa ceva. Ci siguranţă această opera de artă a fost creata de o mâna inteligenta-spun ei. DE CE NU POT AFIRMA ACELAŞI LUCRU SI IN CAZUL Big bang. ului?

12 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Eu cred ca tu confuzi evolutionistii cu creationistii.
Deci, cine sa afirme ce in cazul big ban-ului?

| Inferno a răspuns:

Esti irelevant.

| mODIN a răspuns:

Incurci creationistii cu evolutionistii...

| Mădă0611 a răspuns:

Vantul si ploile pot sculpta munti si pesteri, la intamplare, dar nu pot crea castele, care cer atentie, rabdare, pricepere. Pentru ca big-bangul nu a avut/nu are vreun scop.

| sublime89 a răspuns:

Uite un "castel" produs in urma eroziunii: http://biocircuits.ucsd.edu/......farlow.jpg

Hai sa-ti mai arat o poza. Aici ai doua galaxii in coliziune. E practic un dezastru intergalactic. Tot "creatorul" e responsabil si pentru asta? Cam pocita "opera de arta". http://apod.nasa.gov/apod/image/0610/antennae_hst.jpg

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru sublime89):

In plus dupa un anumit timp si acele doua galaxii in coliziune vor da nastere tot unei singure galaxii care va arata chipurile la fel de ordonata ca primele.

| sublime89 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Nu exista galaxie ordonata. Asta e doar parerea pe care si-o fac unii oameni cand vad acele imagini frumoase cu galaxii spirale. Dar nu inveti astronomie admirand poze.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru sublime89):

Reciteste reply-ul meu. N-am spus va fi la fel de ordonata, ci va arata.

| sublime89 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Stiu, ziceam asa cam ce ar putea crede crestinii. Cand doua galaxii spirale se unesc, ia nastere, dupa cateva miliarde de ani, o galaxie eliptica, care arata cam asa: http://apod.nasa.gov/apod/image/0406/m87_cfht.jpg
Dupa cum vezi, nimic prea ordonat sau frumos. Doar o imensa aglomeratie de sute de miliarde de stele.

| KhludCiprian a răspuns:

Big-bangul si evolutia sunt lucruri diferite.

Din pacate nu le intelegi pe nici unele: - evolutia n-are legatura cu castelele de nisip deoarece castelele de nisip nu se reproduc si nu au copii ce sunt copii imperfecte ale parintilor
- castelul de nisip ca sa fie similar cu big-bangul ar trebui sa fie in ordine, si te rog ca exercitiu sa desenezi orice vezi in ordine din cosmos: deseneaza calea lactee, si vei vedea ca e haos, idem orice nor de praf cosmic, idem furtunile de pe saturn sau forma pamantului

Ai confundat in descriere creationstii cu evolutionistii, dar nu conteaza.

La final: poti accepta Big Bangul si sa zici ca Dumnezeu l-a facut asa, si poti sa nu accepti evolutia si vice-versa, si poti sa le accepti pe amandoua si sa nu accepti pe Dumnezeu sau orice alte combinatii.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Confunzi creatia cu evolutia, e exact invers.
si da, "opere de arta" se pot forma in milioane de ani doar prin bataia vantului, cutremure sau tasarea solului.

| mcris8 a răspuns:

Ochiul uman percepe undeva in jur de 15 % din spectrul luminii, auzul percepe undeva in jur se 5 % din vibratiile acustice...si astea sunt cele mai importante simturi pe care ne bazam studiul si comunicarea. In total folosim 5 simturi care pot activa constient un maxim de 15% din propriul creier, creier care poate percepe informatie foarte limitata despre compozitia spatiului inconjurator (materiei, antimateriei, quantumspace, etc) dar ne batem cu pumnul in piept mai des decat cimpanzei ca noi stim cum am ajuns aici si cum s-a format universul. Pentru 3 prieteni la a 6 bere e o discutie filozofica, pentru orice om lipsit de naivitate, preferabil matur si echilibrat din punct de vedere informational este o afirmatie banala sa incepi cu big bang si darwin & evolutie :ca si cum ai spune ca soarecii de laborator pot lansa bombe atomice de pe sateliti plasati de ei pe orbita lui marte! 85% din populatie mondiala face cu gandirea cum face papagalul cu vorbitul - imita ce aude pentru o mana de graunte de la cei care gandesc cu adevarat! a fi evolutionist si a spera in miracole precum bigbang-ul e ca si cum ai fi habotnic si a da bani pentru iertarea pacatelor. Inteligenta asta, se pare, ca are preferinte genetice inainte de manifestare!