| Inferno a întrebat:

Un crestin a intrebat daca am prefera o lume in care binele e facut cu forta (societatea actuala) sau o lume in care orice psihopat e liber sa faca ce vrea muschiul lui, fara restrictii (anarhie).
Spre surprinderea mea toti crestinii au ales cea de a doua varianta justificand ca e mai "inteligent" asa, deoarece si Dumnezeu procedeaza similar: nu impieteaza asupra liberului arbitru.

Ce parere aveti de acest subiect?
Considerati "desteapta" ideea acestor crestini de a instaura o anarhie tribala?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista crestini si doar ipocriti cu numele

| PainTech a răspuns:

"Toti crestinii au ales (...)" -> Imposibil. Cred ca nu i-ai intrebat pe toti. Nu stiu ce statistica ai facut tu, dar iti garantez ca nimeni nu doreste sa se trezeasca cu casa in flacari si copii impuscati de un idiot care acum nu poate sa primeasca pedeapsa.

| Inferno explică (pentru PainTech):

Toti crestinii care au raspuns la intrebarea respectiva, evident.

| Inferno explică (pentru PainTech):

" iti garantez ca nimeni nu doreste sa se trezeasca cu casa in flacari si copii impuscati de un idiot care acum nu poate sa primeasca pedeapsa."

Asa ar fi normal. Dar presupun ca atunci cand esti tu idiotul iti convine. Multi psihopati isi ascund dorintele criminale in spatele religiei, si cred ca postare dovedeste ca exista si pe TPU cateva exemplare.

| Steregoi a răspuns:

There is no anarchy.

| 6684464 a răspuns:

Cum? Dumnezeu nu impune restrictii? Nu prea cred.

| Inferno explică (pentru 6684464):

Nu,atat timp cat oamenii au liberul arbitru.

| 6684464 a răspuns (pentru Inferno):

Pune, pune, ca altfel toti ar ajunge in "rai".

| Anon31241212 a răspuns:

Nu e adevarat. Nu au cum toti sa aleaga. Eu sunt una care nu e de acord sa fie anarhie. Dar acum nu e anarhie? Nu vezi ca se omoara unii pe altii indiferent de pedepse? In Romania daca calci pe cineva pe strada, esti lasat in libertate. Despre ce vorbim? Fiecare face ce vrea in societatea de azi. Nu e niciun bine impus cu forta. Nu vine nimeni cu pistolul la tine si iti spune sa faci bine.

| Inferno explică (pentru Anon31241212):

Evident ma refer la toti crestinii care au raspuns la intrebarea respectiva.