| Necuvântător a întrebat:

Un creștin poate să fie agnostic?

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca poti avea in acelasi timp o mana si apoi doua iar cand nu reusesti ceva chiar trei probabil ai putea si ceea ce intrebi tu.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Da,poate spune,cred in dumnezeu, dar nu stiu daca exista, apreciez persoanele care recunosc ca nu stiu daca exista, credinta e, cunoasterea e altceva

| xerxes1 a răspuns:

Ar putea.

| AC4S4 a răspuns:

In niciun caz. Crestinul este sigur de existenta lui Dumnezeu, de intruparea Sa, de moartea si invierea lui Hristos pe cruce.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dar credinta nu inseamna stiinta,

Credința reprezintă convingerea existenței unuia sau a mai multor zei, în funcție de religia la care se referă. Utilizarea informală a credinței este destul de răspândită, incluzând încrederea sau credința fără dovezi.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Evrei 11:1 - "Și credința este o convingere cu privire la lucrurile în care sperăm, o siguranță cu privire la lucrurile care nu se văd."
3 - "Prin credință înțelegem că veacurile au fost așezate prin Cuvântul lui Dumnezeu, așa încât ceea ce se vede n‑a fost făcut din lucruri care sunt vizibile."

Mai departe, in tot capitolul se vorbeste despre credinta.
Odata ce ai spus ca nu esti sigur ca Dumnezeu exista, nu mai ai credinta. Daca spui ca esti 99.99% sigur ca Dumnezeu exista, nu ai credinta. Nu mai spun de moartea si invierea lui Hristos.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dar poți dovedi empiric ca exista dumnezeu? practic voi afirmati ca exista dumnezeul vostru crestin,vorbim acum de zeul tau,deci zeul ce dovezi prezinta in plus fata de ati zeii? fara versete din biblie, spune tu poti dovedi ceva? istoric de exemplu nu vorbesc de existenta unui personaj numit iisus si de minuni, miracole, nastere dintr o virgia, inviere?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu, dar nu despre asta era vorba.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Ba da despre asta e vorba,asta asteapta orice ateu,o dovada empirica,asta e vorba la fiecare discutie cu voi teisti,unde e dovada empirica ca exista zeul tau,alte intrebari sunt de prisos,apoi veniti cu argumente gen nu poti dovedi ca nu exista,argumente gen complexitate,desigen,atacuti la adresa evolutiei,big bang, apel la emoti, iisus vrea o legatura speciala cu tine sau cum mi-a spus un user ieri pai nu trebuie sa ne intrebam asa ceva, practic sa nu cercetam, sa fim curiosi, ce dumnezeu e ala care isi da ratiune apoi te baga in iad ca te ai folosit de ia

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru AC4S4):

Ba da spune, spune. Hai spune, bunicule, spune! Te ruuuugam! laughing)

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Era vorba daca un crestin poate sa fie agnostic, nu daca exista dovezi empirice cum ca exista Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Da man,un agnostic ar spune,nu stiu daca exista, nu pot dovedi asta, dar cred ca exista si am credinta, invers un agnostic ateu ar spune nu stiu daca exista dar nu cred ca exista, tu esti teist gnostic stiu ca exista si pot dovedi ca exista

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Vorbim de agnostic teist

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Fără "pot dovedi", doar știu.
Cum ziceam, un creștin nu mai e creștin dacă nu crede 100% în Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Man dar daca stii de ce nu dovedesti ceea ce stii,nu stii crezi ca exista, cand stii ceva numai e nevoie de credinta, de a crede, tu cunosti ca exista dumnezeu, deci ai cunostinte empirice despre el, poti dovedi existenta lui

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Nu pot dovedi, pentru că am aflat că Dumnezeu există nu din motive științifice.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dar ce legatura are existenta unui personaj cu stiinta?