| oz a întrebat:

As vrea sa stiu...cine este ateu/crestin/agnostic/orice alt ceva...si as vrea sa raspundeti simplu cu: ateu, crestin, agnostic...etc

raspund eu primul:ateu

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Crestin ortodox.

54 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Crestin Ortodox, sunt foarte convins.

| AvalohAlyn a răspuns:

Teoria evolutiei are 3-4 dileme, intrebari neelucidate.Cativa oameni de stiina au incercat si sa o analizeze spunand ca e gresita(am vazut mai demult). Cum putem sa crede intr-o teorie a evolutiei care are 3 intrebari neelucidate, greseli, enigme si sa nu credem in Dumnezeu cand sunt atatea dovezi ca exista?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ateu (ca nu-mi place cum suna femininul).

| psiholoaga a răspuns:

Un amestec de gnostic cu crestin, budist si musulman, la care se adauga putin orfism, ceva elemente din cultul pamantului si niste zazen & yoga. Multumit? E o intrebare din ale carei raspunsuri puteam invata multe lucruri, daca nu specificai ca doresti o eticheta si atat.

| psiholoaga a răspuns:

Oz, si din citatele biblice poti invata niste lucruri, daca ai capsor sa filtrezi si sa meditezi asupra informatiei. Cam din orice religie sau cult sau orientare filosofica/sociala/stiintifica ar fi oamenii din jur, putem invata ceva de la ei, daca suntem deschisi. Daca inchidem poarta dupa ce le punem etichete, tot noi ramanem saraci. Nu stiu cum sunt altii, mie imi e sete, pur si simplu, de experiente. Iar fiecare schimb de experienta cu oamenii e pretios si te poate lasa infinit mai bogat, chiar daca nu esti deloc de acord cu principiile celui de langa. Schimbul asta energetic care se face deschis si respectuos e incredibil.happy

| danut a răspuns:

Crestin.

nony
| nony a răspuns:

Sunt yoghist laughing Acum sincer, nu ma intereseaza credinta, ci faptele care zi de zi ma fac ceea ce sunt. OM!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Crestin romano-catolic. Cum sa nu crezi. Priveste doar o floare in splendoarea ei, nu mai discutam de intreaga natura. Crezi ca atata armonie rezulta din haos?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Agnostic

| ania a răspuns:

Sunt crestina.Stiai ca prima data termenul de ateu s/a folosit legat de crestinii din imperiul roman(inainte de Constantin) pentru ca refuzau sa creada si sa aduca sacrificii zeilor din panteonul roman?

| oz explică:

Pai cum as putea sa spun ca sa intelegeti...nu cred in el pentru ca nu exista un el...ai inteles?

| oz explică:

Lorely...deci tu crezi in vechiul testament...
bizzareboy eu merg pe evolutionism.Cred ca omul este un animal evoluat in timp...

| oz explică:

Am dorit "eticheta" pentru ca nu vreau sa avem dispute intre ateii si crestini...ateii cu logica si ratiunea... iar crestinii cu dumnezeu si citatele biblice.

| oz explică:

BUBU-LINA
eu chiar ma inteleg bine cu( )crestinii...nu ma inteleg bine cu cei extremisti...
psiholoaga...am citit biblia...chiar am reflectat mult asupra unor citate... dar tot aici pe TPU...am vazut o intrebare asemanatoare, si au inceput anumiti useri sa posteze...nu unu nu 2 ...ci n citate biblice.Am biblia aici pe birou.

| oz explică:

@tigergeridalan
tu crezi ca omul a fost facut din lut? sa il citez pe Arghezi "din praf si nitelus scuipat"?
http://www.youtube.com/watch?v=rgLJrvoX_qo&feature=related Eu sunt de parere ca in timp(foarte mult timp)...totul este posibil. uite-te la linkul acela.

lolita
| lolita a răspuns:

Nici eu nu stiu, nu ma duc la biserica, nu fac rugaciuni dar parintii m-au botezat, si eu imi voi boteza copii(doar pentru fiesta laughing ) dar nu le voi explica nimic despre biblie, Isus si alte inventii.

daniela
| daniela a răspuns:

Crestin

| hândel a răspuns:

Eu nu cred in Dumnezeu, in religie, si in nimic altceva ce nu-mi dovedeste o existenta-n afara inventiilor umane.

| BUBULINA a răspuns:

Oz crezi ca un ateu nu se poate intelege bine cu un crestin?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Faranume
,,Dupa legile fizicii nimic nu poate aparea din nimic"
Dar Tatal de unde a aparut?

P.S: raspunsul la intrebare:incep sa inclin spre a fi ateu.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Crestin Ortodox.
Daca pentru tine nu exista Dumnezeu, cum poti sa nu crezi in ceva care nu exista? Ca nu inteleg...

| Silvia a răspuns:

Crestin Ortodox.

| LoryM22 a răspuns:

Crestin ortodox, insa am dubii in ceea ce priveste Maria, Iisus, cred doar in Duhul Sfant, ca cineva ne-a creat pana la urma.

| kh1ss a răspuns:

Crestin

| Annitu a răspuns:

Crestin Ortodox.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Agnostic

| antonius74 a răspuns:

Crestin, respectiv greco-catolic, dar am credinte esoterice care intra in conflict cu varianta oficiala whistling

| DarQueen a răspuns:

Crestin Ortodox. Cum adica esti ateu? Cine crezi ca te-a creat? :-P

| SweetCandy a răspuns:

Crestin ortodox happy