| Andraa_3088 a întrebat:

Ateu, agnostic sau crestin? Credeti in eliberarea prin credinta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate supunerea prin credinta, credinta n-a eliberat pe nimeni dimpotriva i-a facut dependeti de...

9 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Se poate pune categoria ¨indiferent¨?
S-a ajuns intr-un stadiu avansat, al luptei pentru ¨dreptate¨ si cine este Liderul Suprem al Universului. Daca am avea un pic imaginatie, sá iasa dincolo de parul care ne acopera capul.am realiza mult mai mult, si lumina de care vorbim toti.ne-ar orbi.

| oz a răspuns:

1.ateu.
2.nu.

| juno a răspuns:

Slava Domnului ca sunt ateu!laughing). Pentru mine religia a fost intotdeauna un mister. De ce este un pacat sa bei din moment ce la nunta din Cana Galilei Iisus a preschimbat apa in vin? Chiar credeti ca nu s`au rupt in gura? Sau... este pacat sa fumezi. De unde stie Biserica ca e pacat din moment ce pe vremea aceea nu erau tigarile? E pacat sa te casatoresti cu rude ca ies copii cu malformatii. De unde si pana unde? Primii oameni: Adam si Eva, primii copii: Cain si Abel, Cain l-a omorat pe Abel. A ramas numai Cain. Cu cine a avut Cain primul copil? Cu Eva... maica`sa. De ce oamenii se inchina la icoane din moment ce Moise le-a distrus vitelul de aur oamenilor, desi oamenii spuneau ca se inchina la Dumnezeu si vitelul este un omagiu adus lui? Un om iti omoara copilul cu un pistol. Tu iei pe urma pistolul si`l pupi? De ce se face chestia asta cu crucea pe care Iisus a fost torturat si chinuit? O gramada de intrebari si nici un raspuns logic. Poate dupa ce voi gasi raspuns la toate aceste intrebari si la multe altele, voi putea raspunde si la intrebarea ta.

| ariana10 a răspuns:

Sunt crestin ortodox si da cred in eliberarea prin credinta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista eliberare prin credinta. Credinta inseamna prin ea insasi limitare, inlantuire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand esti rob al pacatului esti rob al trupului tau si constrans de acesta sai dai ceia ce iti cere.betiv,drogat,curvar,criminal,manios.hot,esti sclavul acestora si iti controleaza viata.si fiindca plata pacatului este moartea ...nascandute din nou, din duh si adevar, nemaitraind pentru pacate se cheama ca vrei sa implibesti in tine chipul celui ce te-a creat.deci traiesti pentru viata vesnica si pentru pacate esti mort.deci traiesti o noua viate impreuna cu Iisus si duhul sfant deci si cu tatal caci voia lui o facem, si noi si ingerii, si cine o mai face.asta fara sa fim obligati fiindca santem chemati la viata nu obligati.noi alegem.deci liber prin credinta, nu rob al pacatului, si rob vesnic al mortii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un crestin nu este supus nimanui si nu este obligat sa creada.are constiinta libera si nu face parte dintr-o gasca cu un sef ale carui ordine trebuiesc ascultate, si cu un acut spirit de turma ca sa nu para fraier in fata celorllalti. IIsus hristos este cap bisericii sale si fiul lui Dumnezeu. dar al celolalti sef, cum il cheama si al cui fiu este?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici intr-un caz bigot! Liber sa aleg in orice moment pana ma intalnesc cu Creatorul, dar deocamdata nu m-am intalnit nici macar cu user-ul dumnezeu. Hasta la siempre, comandante!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateehappy.