| Steregoi a întrebat:

Un tanar student si-a ucis parintii. Acestea sunt efectele necredintei in Dumnezeu?

http://m.mediafax.ro/......o-17047411

31 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba are una cu alta?
Astea sunt efectele unor probleme psihice.

| Steregoi explică (pentru suntserios):

Problemele psihice apar din lipsa iubirii care e cauzata de necredinta in Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru Steregoi):

Vrajeli ieftine. Aparent e corecta zicala... prea prost pentru stiinta atunci incearca religia. E una din cele mai stupide explicatii pentru o deviata psihica pe care am auzit-o

| Steregoi explică (pentru suntserios):

Societatea necredincioasa produce egoiști si apoi monștrii cu chip de om.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Stiinta este dovada lui Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru Steregoi):

Fii atent, tarile nordice, majoritatea ateista... cele mai civilizate societati din lume.

Fii atent, Romania si Rusia puternic ortodoxe si spalate pe creier... societatea merge dimineata la biserica si seara rupti de beti violeaza babe si isi bat sotiile.

Nicio logica si niciun sens in cuvintele tale.

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Clar boss, asa e. Sute de ani stiinta nu a facut decat sa divedeasca ca un batranel cu barba pluteste pe un nor si pedepeste oamenii care se mast. urbeaza.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Doar atata ai invat despre Dumnezeu? Omul nu poate sa gandeasca cum si cata putere are. Se vede ca nu-l cunosti, iti place masturbarea, nu? Te simti vinovat pentru acest lucru? Te indepartezi de Dumnezeu uitandu-te la pornografie, nu te obliga nimeni sa nu te mai uiti, nici macar Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

De ce sa nu pot sa gandesc cata putere are?
Daca tot e inventat de noi de ce nu putem sa ii dam tot noi puterea?

Aha, imi place masturbarea, mie si altor cateva miliarde de oameni de pe planeta. Nu ma simt deloc vinovat, ma simt satisfacut happy

Ma uit din placere nu din obligatie.

Ai dat un raspuns doar ca sa nu taci, ca nu avea nicio legatura cu ce am zis eu.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Iti plac pacatele, am dreptate? Te gandesti la posibilitatea iadului?
Te sperie gandul asta? Masturbe.aza-te cat vrea inimioara ta, nu te obliga nimeni sa renunti, nu te obliga nimeni sa lasi pacatul si sa-l urmezi pe Dumnezeu. Te ingrijoreaza acest gand? Nu crezi ca esti dependent de acest lucru? Numai mastur.bare si pornografie aveti in capul ala vostru sad

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Imi place sa fac ce vreau eu atat timp ca nu ii deranjez pe altii.
Nope, cand mor o sa putrezesc sub 2 metri de pamant si cam aia va afi.
Ma sperie gandul ca o sa mor, pe urma nu mai conteaza ca oricum nu voi mai fi constient. Creierul nu va mai primi oxigen si nu va mai functiona.
Sa ma ingrijoreze ca ma mastur.bez? De ce m ar ingrijora, o fac din placere.
Nope nu sunt dependent, o fac cand am chef nu de 15 ore pe zi, zi de zi.

| Steregoi explică (pentru suntserios):

Tarile nordice au agnostici+religiosi mai multi decat atei inraiti. Iar aia de care zici nu sunt credinciosi daca pacatuiesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică:

Ratați sunt necredincioșii care suferă o moarte dubla. Apocalipsa 21:8.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact.Bravo,Einstein.
Toti ateii sunt criminali, violatori, psihopati sau o combinatie de toate 3.
"Credinciosii" sunt ingeri cu chip de om.

| rexiomaria a răspuns:

Ma, nu vreau sa sun rea dar a sunat putin amuzant formularea ta... =))
De parca incerci sa diagnostici ceva...

Persoana are urmatoarele simptome:
-necredinta in D-zeu;
-uciderea parintilor.
Diagnostic: Ateu! =))

Dar nu, nu are legatura una cu alta.
Daca parintii tai voiau sa te omoare iar tu i-ai ucis ca sa te aperi?
Asta e alt caz ca cel din articol, dar sper ca intelegi ce incerc sa zic.

A, si cineva a facut o referire la "intrebarea" asta: https://www.tpu.ro/......da-cum-ca/
Si intr-adevar, nu stiu unde scrie ca persoana in cauza era macar necredincioasa sau atee...

| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

Se deduce si iti spun si de ce. Cristos a spus sa ne iubim chiar si dusmanii. In plus părinții doreau sa-l ia in vacanta. Daca părinții doreau sa-l ucida putea fugi.

| rexiomaria a răspuns (pentru Steregoi):

Poate omul avea o boala mintala, poate a suferit o cadere nervoasa...
Chiar daca Cristos a spus sa ne iubim dusmanii, si el ar fi credincios, nu cred ca fi putut... "abtine" in cazul in carea avea o boala mintala sau o cadere nervoasa.

Tu de exemplu, tu chiar iti iubesti toti dusmanii?

| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

Îmi iubesc dusmanii in primul rand ca nu eu le doresc moartea pentru ca eu nu pot sa-i judec ci numai Dumnezeu. Când ma refer la judecata includ si executarea unor hotărâri judecătorești ce pot implica si uciderea dusmanului. Îmi iubesc dusmanul dandu-l pe mana lui Dumnezeu. Un ateu cauta sa-si facă singur dreptate si isi urăște astfel dusmanul pentru ca pentru el nu exista un Dumnezeu pe mana căruia sa lase dusmanul. Si eu fiind un păcătos muritor nu pot sa judec un dusman păcătos si muritor. Un păcătos nu poate judeca alt păcătos.

Băiatul ala fiind ateu ateismul nu a fost suficient ca sa-l împiedice sa pună mâna pe arma si sa ucida. In SUA sunt totusi niste legi pe care el a reusit sa le fenteze. In mod "normal" un bolnav psihic nu ajunge sa poarte arma. Inainte de a purta o arma sau de a i se permite sa mai poarte legal o arma candidatul este supus unor teste psihologice. Nu intra in discutie boala psihica in acest caz ci mai degrabă de o "inteligenta" bolnavă. Ateismul e o "inteligenta" bolnava. Boala e necredinta. Inteligenta e doar aparenta.

| rexiomaria a răspuns (pentru Steregoi):

"Îmi iubesc dusmanii in primul rand ca nu eu le doresc moartea pentru ca eu nu pot sa-i judec ci numai Dumnezeu."
Wow, deci daca vei avea copii, si vine unu si iti violeaza baiatul/fata de 7 ani, nu i-ai (macar) dori moartea? Asta nu te face credintios, doar un om fara empatie.

"Când ma refer la judecata includ si executarea unor hotărâri judecătorești ce pot implica si uciderea dusmanului."
Esti macar de acord cu inchisoarea? Ca asta trebuie sa fii.

"Îmi iubesc dusmanul dandu-l pe mana lui Dumnezeu. [...] Un păcătos nu poate judeca alt păcătos. "
Lol, de ce nu?
Daca esti angajat, si seful tau te vede mereu ca nu muncesti in timpul orelor, nu are dreptul sa te judece ca fiind lenes? Doar pentru ca ii si el pacatos? Ce om nu e "pacatos" prin definitia voastra, oricum?

"Băiatul ala fiind ateu ateismul nu a fost suficient ca sa-l împiedice sa pună mâna pe arma si sa ucida. [...] Inainte de a purta o arma sau de a i se permite sa mai poarte legal o arma candidatul este supus unor teste psihologice."
Man, testul' nu ii poate citi mintea, poti minti la un asemenea test, chiar usor.
El a gandit in felul lui si a scris ce STIA ca TREBUIA sa scrie. Crezi ca daca pe test scria "Auzi voci?" omu scria "Da, da desigur, m-ai si vreau sa imi omor parinti."? Nu ma, omul stia ce suna normal, si asa s-a comportat.
Sau poate, cum a zis, a avut o cadere nervoasa DUPA ce a luat testul acela.

"Nu intra in discutie boala psihica in acest caz ci mai degrabă de o "inteligenta" bolnavă."
Adica... o boala mintala... rolling on the floor

"Ateismul e o "inteligenta" bolnava. Boala e necredinta. Inteligenta e doar aparenta."
Lol.
Atunci cum afecteaza ateismul o persoana? Poti sa iti dai seama ca o persoana e atee fara al intreba daca crede in divinitati?
Eu am glumit cand ziceam ca incerci sa diagnostici ceva ca o boala, aceea fiind "ateismul", nu stiam ca o vei lua literal. rolling on the floor

| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

Pacatosii inraiti n-au decat sa-si judece pacatosii lor inraiti. Eu sunt pacatos dar nu inrait. Daca cineva imi ataca copiii evident ca eu voi cauta sa-i apar imobilizand dusmanul dar fara sa pun in pericol viata dusmanului. Politia si armata e masura pacatosilor inraiti contra pacatosilor inraiti. Multumesc lui Dumnezeu pentru pace.

Am zis in mod "normal" un nebun nu trece de acele teste psihologice. Dar cum ai spus si tu unii nebuni fenteaza acele teste. Insa sa stii ca nebunia si boala psihica are diferite grade. Necredinciosii sunt cei mai rafinati bolnavi psihic pentru ca ei aparent par sanatosi sau virusul ateismului inca n-a rabufnit desi e in perioada de incubatie asteptand momentul de incercare pentru a se manifesta.

| rexiomaria a răspuns (pentru Steregoi):

"Pacatosii inraiti n-au decat sa-si judece pacatosii lor inraiti. [...] Multumesc lui Dumnezeu pentru pace. "
Hmm... totusi, nu ai ura o persoana care ti-ar ranii copii?

"Am zis in mod un nebun nu trece de acele teste psihologice. Dar cum ai spus si tu unii nebuni fenteaza acele teste. Insa sa stii ca nebunia si boala psihica are diferite grade. Necredinciosii sunt cei mai rafinati bolnavi psihic pentru ca ei aparent par sanatosi sau virusul ateismului inca n-a rabufnit desi e in perioada de incubatie asteptand momentul de incercare pentru a se manifesta."
Umm... ar fi un moment rau sa spun ca sunt ateu... sau ti-ai dat seama deja? rolling on the floor
Si boala asta, "ateismul", cum ii spui, ce simptome are in afara de uciderea parintilor si necredinta in D-zeu? rolling on the floor

Apropo, daca ai judeca o persoana intr-un mod pozitiv, de exemplu daca ai vede ca o fata da mancare la pisici, si o judeci ca fiind o persoana buna, tot ar fi rau sa o judeci? Desi nu e nimic rau in asta?

| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

Nu as ura-o. Urasc faptele rele. Dumnezeu e cel ce judeca cu dreptate si nu omul.

| rexiomaria a răspuns (pentru Steregoi):

Dar o persoana a facut acele fapte rele, cu o intentie. Ura e o simpla emotie umana, nu e nimic rau in a simti ceva uman. (ură)

Nu inteleg de ce consideri ca e ceva rau sa judeci oamenii, trebuie sa judecam oamenii.
Daca esti langa un criminal nu ai fi in alerta si nu ai vrea sa te indepartezi de acea persoana?
Nu cred ca e un exemplu asa bun, dar cred ca intelegi ce vreau sa spun.

| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

M-am referit la judecata ce poate conduce la uciderea vinovatului si nu la ocolirea lui. Ocolirea e si ea o judecata dar fuga e sanatoasa. Cristos avea un stil de a se strecura printre dusmani care urmareau sa-l omoare si nu cauta sa iasa in evidenta inutil.

| Gligore a răspuns:

Dumnezeu a fost un criminal.El i-a zis sa ucida.

| mcprv2 a răspuns:

Domnul nostru Isus a prezis moartea a treia inainte de moartea a 5-a.
Doar cei 144.000 de martori vor fi salvati, ceilalti vor ajunge in mormant.

| alina32243 a răspuns:

Era indoctrinat ca tine.
I-a trimis direct in Rai.

| Steregoi explică (pentru alina32243):

Necredință in Dumnezeu cauzează ucideri in familie si in societate.

| Steregoi explică (pentru alina32243):

In Biblie scrie si in VT si NT:"sa nu ucizi". Uciderile din VT erau hotărâte de Dzeu arătând ca doar Dzeu poate decide viata sau moartea cuiva. Azi Dzeu nu mai autorizează pe nimeni sa ucidă.